بیانات امام خمینی در دیدار با خواهران دانشجوی دانشگاه دماوند

تاریخ: 1358/04/11

گروه بندی ها و مطرح شدن مسائل شخصی بعد از پیروزی نیم رس انقلاب

بسم الله الرحمن الرحیم
لازمه هر انقلابی - که شاید قابل اجتناب نباشد - این است که بعد از پیروزی یا بعد از اعتقاد به پیروزی، این مسائل شخصی پیش می آید. مادامی که در حال انقلاب هست یک ملتی (هر ملتی باشد) در حال انقلاب مسائل شخصی و مسائل گروهی پیششان مطرح نیست، همه اجتماعاً رو به مقصد می روند. چنانچه در انقلاب ایران ملاحظه کردید که همه قشرهای ملت مسائل شخصی و مسائل حزبی و گروهی خودشان را کنار گذاشته بودند و رو به یک مقصد می رفتند، حتی آن گروه هائی که موافق با نهضت هم نبودند آنها هم سکوت می کردند، طرح نمی کردند مخالفت را برای اینکه می دیدند مقابل ملت نمی توانند عرض وجود بکنند. لکن بعد از اینکه این پیروزی تا همین حد حاصل شد و مردم دریافتند که حریف را از میدان بیرون کرده اند، آن هم یک همچو حریف قدرتمندی و ریشه داری که رژیم دو هزار و پانصد ساله بود، بعد که مردم احساس پیروزی کردند مثل اینکه سی و پنج میلیون جمعیت را از زندان بیرون کرده باشند. اینها از اختناق و از زورها و چپاولگرها و اینها، یکدفعه زدند بیرون و بعد از اینکه خودشان را پیروز دیدند، این معنائی که لازمه انقلاب است در ایران هم حاصل شد و آن اینکه بعد از انقلاب توجه می شود به خواست های شخصی. در حال انقلاب اصلاً صحبت مسکن هیچ مطرح نبود که مسکن کی دارد، کی ندارد حتی آن زاغه نشین ها هم آنطوری که یک وقت نشان دادند، آنها هم در مصاحبه گفت یکیشان که ما صبح که می شود همه مان با هم می رویم برای تظاهر. اصلاً مطرح نبود که کسی مسکن دارد یا ندارد، کسی فلان احتیاج را دارد، فلانکس حقوقش کم است، زیاد است، این حرف ها اصلش در حال انقلاب مطرح نیست و در ایران هم دیدید که نبود. اما مع الاسف در ایران قبل از اینکه ما به پیروزی نهائی برسیم این پیروزی نیم رس اسباب این معنا شد که مردم، گروه ها متوجه به مسائل شخصیه شدند و توجه به آن نابسامانی هائی که در رژیم گذشته باقی گذاشته بود و آن گرفتاری هائی که برای همه قشرها بود و از ارث همان رژیم سابق بود. این توجه یک جهت شد که مردم از آن وحدت کلمه و از آن توجه خاصی که همه با هم داشتند بیرون آمدند.

صحیفه نور جلد 7 صفحه 244


گروه بندی های مختلف منفعت طلبان به منظور ایجاد اختلاف و فعالیت های تخریبی

و یک جهت دیگر که شاید در خصوص انقلاب ما بود، آن این است که آن گروه هائی که با جمهوری اسلامی و با اسلام روی خوشی نداشتند، یا به حسب مکتب انحرافی شان مخالف بودند و یا ترس داشتند از اسلام و گمان های باطلی درباره اسلام می بردند، این گروه ها هم شروع کردند عرض وجود کردن. این عرض وجود این گروه های بسیار فراوان که در روزنامه ها تا صد تا (یک قدری هم بیشتر یا همان حدود صد تا) گفته می شود که تا کنون گروه های مختلف تا اینقدر با اسماء مختلف پیدا شده است، این گروه های مختلفی که پیدا شده است به نظر آدم می آید که علاوه بر اینکه یک گروه هائی با اسلام مخالفند و یک گروه هائی هم از اسلام می ترسند ولو اینکه یک مکتب مخالفی ندارند، لکن از اسلام ترسیده اند و بی جهت هم ترسیده اند، لکن خوب ترسیده اند. علاوه بر این یک دست هائی زیر پرده در کار هست برای درست کردن این گروه های مختلف و ایجاد اختلاف کردن که الان در ایران این عوامل هست. یکی احساس پیروزی که دنبال احساس پیروزی برگشت به این است که حال، ما بعد از پیروزی می خواهیم ثمراتی داشته باشد و همچو گمان کردند که فوراً تا پیروز شدند همه چیز درست می شود، یک مملکتی که همه چیزش به باد رفته یکدفعه همه چیزش درست می شود. این یک عامل بود یک عامل دیگر هم آن گروه بندی هائی که شده است و دست هائی که در کار است، آنهائی که می خواهند منافع ماها را ببرند و خوف این را دارند که اگر اسلام تحقق پیدا بکند و رژیم جمهوری اسلامی درست پا برجا بشود دیگر برای آنها جایی نیست، آنها شروع کردند به ایجاد اینطور گروه ها برای ایجاد اختلافات. دستجات مختلفی، چه باقیمانده آن رژیم سابق و تفاله آن و چه آن قدرت های بزرگی که طمع به ایران دارند و باز هم نمی توانند دست بردارند و چه این گروه هائی که هر کدام برای مقصد خاص خودشان و خوف از اسلام یا مخالفت با اسلام درست شده اند، اینها همه اسباب این شده است که الان یک اختلافاتی در سطح کشور وجود دارد و دستجات مختلفی هم فعالیت های به قول خودشان سیاسی دارند و یک دسته هائی هم هستند که اینها فعالیت های تخریبی دارند که خرابکاری می کنند. از این جهت مسأله ای است که بعد از هر انقلابی اجتناب ناپذیر است و در ایران که یکی از انقلاب هاست، به واسطه این جهات مختلفه و شاید بعضی جهات دیگر، این اختلافات پیش آمده است.

تکلیف بر حفظ نهضت اسلامی و جاری نمودن احکام اسلام

تکلیف همه ما، چه شما بانوان محترم و چه سایر ملت، همه، بانوان و برادران و خواهران و همه این است که در یک همچو مقطعی که ما واقع شده ایم از تاریخ که ما سر دو راهی الان واقع شده ایم، دو راهی یکی پیروزی نهائی، یکی خدای نخواسته شکست و برگشت به حال های اول، تکلیف همه ملت این است که همانطوری که این نهضت را با وحدت کلمه و وحدت مقصد که همه مقصدشان اسلام بود، همه با هم فریاد اسلام می زدند، حالا هم همان را حفظ بکنند، اجتماعات خودشان را حفظ بکنند، مساجد را پر بکنند از جمعیت ها، جاهایی که اجتماعات عمومی می شود، در جای اجتماعات عمومی

صحیفه نور جلد 7 صفحه 246

اجتماع بکنند و مطالب را، آن مطالبی که مقصدشان است و آن اینکه همه احکام اسلام در ایران جاری بشود، اینها را باز در نظر بگیرند. با این اجتماعات و با اینطور گرم نگه داشتن نهضت، این را گرم نگه دارند تا این مسائل بعدی که باید بگذرد و این حکومت انتقالی مبدل به یک حکومت مستقر بشود، مستقل بشود، مجلس شورا پیدا بشود، رئیس جمهور معلوم بشود تا اینکه بساط آن احزاب، آنهائی که مخالفت هایی با رژیم اسلامی دارند، آنها از بین بروند و انشاءالله مملکتتان را خودتان اداره اش بکنید و خودتان مستقل، بدون اختناق استقلالش را حفظ بکنید و به پیش بروید.
البته ما برای آتیه هم احتیاج داریم به مسائلی. ما نباید همین، فرض این بکنیم که حالا ما یک جمهوری اسلامی پیدا کردیم (و انشاءالله همه جهاتش هم امید است که درست بشود) ما نباید قناعت به این بکنیم که در عصر خودمان جمهوری اسلامی محقق شده است، ما برای عصرهای بعد باید حالا فکر بکنیم یعنی ما همانطوری که خودمان مقاصدی داریم و روی آن مقاصد این نهضت را کردیم اعقاب ما هم همان مقاصد را دارند و آنها هم احتیاج دارند به اینکه اجتماع داشته باشند، بینش داشته باشند که بتوانند این چیزی را که شماها به دست آوردید، آنها نگهداری کنند و مملکتمان تا آخر یک مملکت مستقل و یک مملکتی که از تحت فشار دیگران خارج شده است و مال خودمان باشد و خودمان اداره اش کنیم.
امیدوارم انشاءالله که خانم ها که تشریف آورده اند اینجا و خیلی هم در این مسائل سهیم و شریک هستند، در این نهضت سهیم هستند، شریک هستند بلکه باید گفت اینها پیشقدم هستند، باید گفت که مردها از اینها الهام گرفته اند در این نهضت، انشاءالله خداوند همه تان را تایید کند، موفق باشید، سعادتمند باشید و مملکت خودتان را خودتان اداره بکنید و بچه ها را خوب تربیت بکنید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته