بیانات امام خمینی در جمع علماء و روحانیون بلوچستان

تاریخ: 1357/12/06

با وحدت و برادری، این خرابه را آباد کنید

بسم الله الرحمن الرحیم
امروز که ما بعد از اینکه این جنایتکار را بیرون کردیم، مبتلا هستیم به یک کشوری که همه چیزش ریخته شده است یعنی الان نه ما اقتصاد صحیح داریم، نه فرهنگ صحیح داریم، نه ارتش صحیح داریم، همه چیزها در هم ریخته است، امروز روزی است که همه مسلمین مکلفند از طرف خدای تبارک و تعالی به اینکه همه با هم دست برادری به هم بدهند و این خرابه را آباد کنند.
اختلافات الان سم قاتلی است که اگر چنانچه خدای نخواسته اختلاف پیدا بشود باز بر می گردد به آن دوره جنایات، به فرم دیگر، آنهایی که علاقه به اسلام دارند، آنهائی که علاقه به ملت اسلام دارند، آنهائی که علاقه به کشور دارند، اینها همه موظفند که در این زمان که بالاتر و حساستر زمان است که به ایران می گذرد، همه با هم برادر باشند ، همه با هم رفیق باشند و همه با هم دست به هم بدهند و این خرابه ای که اینها گذاشته اند و همه چیز ما را برده اند، این خرابه را از سر، همه مان با هم بنا کنیم.
اگر اختلافات بشود، خدای نخواسته، این گردنگیر همه ماست و همه پیش خدای تبارک تعالی مقصر هستیم. این کلمه من است که به همه برادرهای همه اطراف ایران از هر صنفی که هستند، من این سفارش را به همه دارم و از خدای تبارک و تعالی توفیق همه شما را خواستارم.
پس از سخنان امام خمینی نماینده روحانیون بلوچستان سخنانی در حضور امام ایراد کرد: (من از طرف تمام روحانیون بلوچستان و تمام طبقات مردم از عشایر گرفته تا غیر عشایر همبستگی خود را، وابستگی خود را، فداکاری خود را برای این نهضت اسلامی خدمت شما اعلام می کنم. ما مردم بلوچستان، همیشه عقب افتاده و عقب مانده بودیم و همیشه تحت فشار استعمارگرها بودیم و هیچ کاری تا به حال برای ما نشده، از لحاظ فرهنگ، از لحاظ بهداشت، از لحاظ کشاورزی، از هر حیث ما عقب هستیم، لهذا استدعای من از حضور حضرت آیت الله این است که به طرف بلوچستان توجه مخصوصی بشود و ما خیلی سعی کردیم همچنانکه در نجف اشرف با کلانتر خدمت شما رسیدم عرض کردم که بنده و کفعمی، حاج آقای کفعمی، خیلی سعی کردیم که هماهنگی و برادری اینجا بر پا بشود و انشاءالله هم اگر شما تحقیق بفرمائید، نمی شنوید، نخواهید شنید، که آنجا در بلوچستان کوچکترین اختلافی بین برادران شیعه و سنی رخ داده باشد، نهایت اتحاد، اتفاق برقرار است با اینکه اکثریت با

صحیفه نور جلد 5 صفحه 113

سنی هاست، صدی هشتاد، نود سنی هستند ولی کوچکترین پرونده ای در هیچ جائی نیست که به نام مذهب در بین این دو فرقه اسلامی اختلافی بیفتد. در وقایع اخیر که یک کمی شلوغ پلوغ شد. این هم تقصیر استثمارگرها بود که اینها را می خواستند به جان یکدیگر بیندازند، ولی بنده و روحانیون و عشایر و قبایل سعی کردیم، نهایت جدیت را کردیم که نگذاریم استثمارگرها ما را استثمار بکنند و به جان یکدیگر بیندازند، و ما هم در این نهضت اسلامی با تمام مسلمانان تهران هماهنگ هستیم، شریک هستیم.
این آرزوی دیرینه ما بوده که خداوند متعال یک روزی بیاورد که ما اسلام حقیقی و اسلام صحیح و اسلام صدر اسلام را ببینیم. حالا ما خیلی خوشوقتیم، اینقدر خوشوقتیم که من پیر مرد 63 ساله هم احساس جوانی می کنم که ایکاش قرآن پیاده بشود، اسلام صحیح پیاده بشود، نه آن اسلامی که بلا تشبیه ما آخوندهای بیسواد درست کردیم. آن اسلامی که در صدر اسلام بوده و اسلام واقعی بوده، آن اگر پیاده بشود، و انشاءالله پیاده خواهد شد. ما از شما خیلی شکرگزاریم، خدا شما را برای اسلام و مسلمین حفظ بکند و همه روحانیت را توفیق بدهد که برای این نهضت تشریک مساعی بکنند و فداکاری بکنند.)

نابودی همه طبقات و ایجاد وابستگی جزء مأموریت شاه بود

سپس امام خمینی جواب کوتاهی بدین مضمون فرمودند:
انشاء الله خداوند توفیقتان بدهد،اینکه گفتید که برای شما هیچ کاری نکردند، برای هیچکس هیچ کاری نکردند، فقط آن چیزی که کردند برای آمریکا و دیگر اجانب کردند. شاه، شاه سابق که در آن کتاب نوشته است، مأموریت برای وطنم ،من این را صحیح میدانم، مأموریت برای وطن داشت برای اینکه وطن را بکلی نابود کند، اسلام را نابود کند، عشایر را نابود کند، همه طبقات را به نابود ی بکشد، خزائن ما را، همه را ببرد، ما را دست نشانده غیر قرار بدهد، کشاورزی ما طوری بشود که مادر همه چیز محتاج به خارج باشیم، اینها همه جزء مأموریت او بود و ماموریتش را هم انجام داد لکن خدا خواست که رسوا بشود در عالم و ما البته از همه شما آقایان تقاضای این را داریم که در آن محلی که هستید همه با هم، شما و همه علمای آنجا با هم برادر، یک جهت باشید و انشاء الله دولت عدل اسلامی که پیش آمد همه مثل هم، همه برادروار استفاده از مملکت خودتان می کنید و مملکت مال خودتان است و خودتان اداره اش کنید انشاء الله. خداوند شما را حفظ کند.
والسلام علکیم و رحمة الله و برکاته