بیانات امام خمینی در جمع بازرگانان و اصناف و پیشه وران اعتصابی

تاریخ: 1357/11/26

حفظ اسلام و سرنگونی رژیم شاهنشاهی، دو خصیصه قیام ملت ایران

بسم الله الرحمن الرحیم
درود بر ملتی که در انقلابش چنان حفظ نظم کرد که چشم های دنیا را خیره کرد. انقلاباتی که در دنیا واقع شده است به قدری شدید است و به قدری خونریزی در آن شده است که نمی توان نادیده گرفت. در این انقلاب مذهبی شما، در این انقلاب اسلامی انسانی شما بحمدالله ضایعات بسیار کم بود برای اینکه حفظ ایمان و شما را وادار کرده بود با ظلم مخالفت کنید، شیطان از این عمل شما دور بود، نظر خدای تبارک و تعالی با شما بود، نظر امام زمان سلام الله علیه با شما بود. من از شما ملت عظیم تشکر می کنم که در مواقعی که گرفتاری اسلام زیاد بود و در خطر واقع بود از برای اسلام و مسلمین، قیام کردید، نهضت کردید، زحمت کشیدید، خون دادید، جوان دادید و شر ظلم را از سر خودتان کوتاه کردید، دستگاه ظلم دو هزار و پانصد ساله را منهدم کردید، قوای بزرگ عالم که طرفداری و پشتیبانی می کردند از این رژیم فاسد، عقب نشاندید و نتوانستند کاری بکنند. تا اینجا که آمدید جوانمردانه و شجاعانه، تمام قشرها در این مطلب سهیم بودند و الان قدم ثانی است که شما باید بردارید و آن قدم سازندگی است، قدمی است که در این قدم باید همه با هم شرکت نمایند و ایران خراب را آباد کنند. باید دست به دست هم بدهید.

تعرض به قوای انتظامی و دولت اسلامی تعارض با خداست

الان که قوای انتظامی ملحق شد به ملت اسلام و در پناه اسلام واقع شد، چه قوای ارتشی و چه شهربانی و چه ژاندارمری و چه سایر قوایی که ملحق شده به ملت و در پناه اسلام واقع شدند، احدی از مردم حق تعرض به آنها ندارند، تعرض به آنها، تعرض به دولت اسلامی است، تعرض به دولت اسلامی، تعارض به خداست.
آنهایی که مشغول خرابکاری هستند و تعرض می کنند به مراکز عمومی، به سفارتخانه ها، به جاهای دیگر و به منازل اشخاص، اینها خائن هستند، از اینها باید جلوگیری کرد و اگر سرجای خود ننشستند، من ملت را آگاه می کنم که به آنها چه بکنند. اسلحه هائی در دست مردم است باید به کمیته برگردد تا با یک نظم خاصی بین اشخاصی معین پخش شود. اگر دیدید که شلوغ کاری هایی می شود در

صحیفه نور جلد 5 صفحه 82

مملکت، هر کسی هر جایی هست موظف است جلوگیری کند، از خرابیها جلوگیری کند. اگر حمله شد به یکی از منازل مردم، چه منازل شخصی و چه منازلی که مربوط به دولت است، شما موظفید که جلوگیری کنید. نباید بگذارید هرج و مرج بشود. شیاطین می خواهند منعکس کنند که ایران قابل دموکراسی نیست، ایران قابل عدالت نیست، ایران قابل آزادی نیست، باید ای برادران من نگذارید که این مسایل پیش بیاید و این گفتارهای نامربوط گفته بشود باید آرامش را حفظ کنید. همه شما موظفید برای حفظ شهر، الان که یک شهری است انقلابی، باید همه شهر، همه افراد مومنین و مسلمین با هم تشریک مساعی کند و از این اشراری که می خواهند شلوغ کاری بکنند، می خواهند منازل مردم را غارت کنند، جلوگیری کنند، نگذارند که چهره ملت ما تحریف و ملت ما پیش ملت های دیگر خجل بشود. الان تمام ملت های دنیا، تمام دول دنیا چشمشان به ایران دوخته شده که ایران در این انقلاب چه می کند، آیا بعد از انقلاب و سرنگونی رژیم منحط چه خواهد شد؟ آیا یک مرتبه هرج و مرج خواهد شد؟ آیا تجزیه خواهد شد؟ نگذارید که این حرف ها را بزنند، نگذارید که این هرج و مرج ها واقع بشود همه مردم موظفند در این معنی که اسلحه ها را اگر در دست اشرار است بگیرند از آنها، ولو به کشتن آنها باشد، اشرار را راه ندهید به خودتان.

از امروز (شکستن اعتصابات) خدمت به ملت است!

اعتصابات از روز شنبه باید شکسته بشوند، نه اجازه، حکم است. بعضی از شلوغ کارها می خواهند بعضی اعتصابات را حفظ کنند که نهضت را زمین بزنند، تا الان اعتصابات در خدمت نهضت بود از حالا به بعد شکستن اعتصابات در خدمت ملت است. اگر کسی وسوسه کرد و گفت که اعتصاب فلان باید باقی باشد خائن است، تو دهنی باید بخورد. از روز شنبه تمام اعتصابات سرتاسر کشور باید شکسته بشود. مردم بروند مشغول کارشان بشوند ولی مواظب باشند هوشیار باشند، در عین حالی که هر کس سر کار خودش است، هوشیار باشد که شلوغ کارها، چپاولچی که الان افتاده اند و اشراری که الان در بین شهر شما و سایر شهرستان های ایران آمده اند و چپاول می کنند، هوشیار باشید و از آنها جدا جلوگیری بکنید. من ثانیاً سفارش قوای انتظامی را تکرار می کنم، قوای شهربانی باید برگردند به محل خودشان، آنها که در این انقلاب رفته اند برگردند به محل خودشان، در امان هستند و کسی حق ندارد به آنها تعرض کند. قوای نیروی هوایی، همافرها، همه اینها، تمام ارتش و قوای انتظامی، ژاندارمری همه برگردند به محل خودشان و مردم پشتیبان آنها باشند، چنانچه آنها هم از مردم هستند و نظم را، هم شما و هم قوای انتظامی با هم برادرانه باید حفظ بکنید.
من از خدای تبارک و تعالی صحت و سلامت شما را و عظمت اسلام و مسلمین را خواهان هستم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته