بیانات امام خمینی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد معرفی مهندس بازرگان

تاریخ: 1357/11/15

ملت خواستار برپایی حکومت عدل اسلامی است

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
آقایان آشفتگی چند ساله ملت ما را می دانند، مطلعند که تمام دستگاه های ملی و دولتی فلج شده است، وضع اقتصادی ما رو به نابودی رفته است، وضع فرهنگ ما خراب است، دانشگاه ها تعطیلند، مدارس علمی ما تعطیل است و بازارها تعطیل است. تمام اینها مضافاً به خونریزی های که تاکنون شده است و آشفتگی هایی که در مملکت ما هست، از اینها اطلاع دارند و کسانی که مربوطند به این، دست بردارند از شلوغکاری و با تعقل اشیاء را فکر کنند و کنار بروند. ما همه این مسائل را انشاءالله با پشتیبانی ملت حل خواهیم کرد.
شما خبرنگارها در این مدت ها ملاحظه کردید که ملت ما از مرکز تا هر جا که چشم انداز باشد، شهرستان های بزرگ و کوچک، دهکده ها، قراء، قصبات، همه با هم یک فکر و یک نظر و با اراده مصمم از ما می خواهند که رژیم سلطنتی که یک رژیم پوسیده غیر عقلائی است، غیر عقلی است و رژیم سلطنت محمدرضا خان، همه مردم گفتند که اینها باید سراغ کارشان بروند و همه مردم یکدل و یک جهت جمهوری اسلامی را می خواهند. ملت ما مسلم است، علاقه مند به اسلام است، عدل اسلامی را دیده است، تاریخ ما از حکومت هائی که در صدر اسلام بوده است خبر به ما داده است که وضع حکومت ها چه بوده است، وضع حاکم چه بوده است. حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب که حاکمیت بر یک صحنه بزرگ، یک ممالک بزرگ از عربستان سعودی گرفته تا مصر، ایران، عراق و سوریه و سایر جاها را داشته است، همین قاضی که خودش قرار داده برای قضا، وقتی که یک نفر یهودی به او دعوی کرده است و ادعا کرده است چیزی را، قاضی او را خواسته و او هم آمده است در محضر قاضی و با یهودی در عرض هم نشسته اند و دادخواهی شده است و قاضی حکم بر خلاف حضرت امیر سلام الله علیه یعنی حکومت وقت کرده است و تسلیم بوده است. یک همچو وضع حکومتی در بشر معلوم نیست تحقق پیدا کرده باشد و ما آرزوی یک همچو حکومتی داریم، یک حکومت عادل که نسبت به افراد رعیت علاقه مند باشد، عقیده اش این باشد که باید من نان خشک بخورم که مبادا یک نفر در مملکت من زندگیش پست باشد، گرسنگی بخورد.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 29


رژیم پهلوی و مجالس منبعث از آن متکی بر سرنیزه و غیر قانونی است

ما می خواهیم یک همچو حکومت عدلی ایجاد کنیم و چنانچه شما می داند - که - یعنی خبرنگارها به واسطه اطلاعاتی که که در ممالک خودشان هست و ما هم بواسطه اطلاعاتی که در این مملکت داریم و مشاهداتی که داشتیم، از اول که رضاخان کودتا کرد و آمد به ایران، تا آنوقتی که مجلس مؤسسان درست کرد و وکلایی خودش درست کرد، تمام اینها با سرنیزه بود و اراده ملت هیچ دخالت در این مسائل نداشت و ملت به هیچ وجه به حساب نمی آمد و یک همچو جمعیتی که او جمع کرده بود و با سرنیزه مسأله مؤسسان را تأسیس کرد و آنها رأی دادند، این رأی، رأی باطل بوده است، این مجلس، مجلس ملی نبوده است و چون مجلس ملی نبوده است، رژیم سلطنتی پهلوی یک رژیم متکی بر سرنیزه بوده است و قانونی نبوده است و وقتی رژیم قانونی نشد، مجالسی که بعدها هم تهیه کردند، ملی نبوده است، قانونی نبوده است.

معرفی دولت موقت برای اختتام به آشفتگی هاتا تعیین دولت دائمی

تمام این مسائل به ما می فهماند که الان نه دولت قانونی است، نه مجلس قانونی است (نه این مجلس و نه آن مجلس) ولهذا چون مجلس را غیر قانونی می دانیم و دولت را هم غیر قانونی می دانیم و اوضاع کشور را آشفته می بینیم، برای اینکه خاتمه بدهیم به وضع کشور، ما به واسطه اتکاء به این آراء عمومی که شما الان می بینید و دیدید تاکنون که آراء عمومی با ماست و ما را به عنوان وکالت بفرمائید یا به عنوان رهبری، همه قبول دارند، از این جهت ما یک دولتی را معرفی می کنیم، رئیس دولتی را معرفی می کنیم موقتاً دولتی تشکیل بدهد که هم به این آشفتگی خاتمه بدهد و هم یک مسأله مهمی که مجلس مؤسسان است، انتخابات مجلس مؤسسان را درست بکند و مقدمات آن را درست کند و مجلس مؤسسان تأسیس بشود و همین طور انتخابات هم درست بشود و آنها دولت دائمی را انتخاب بکنند و مجلس مؤسسان که به آن القاء می شود که جمهوری اسلامی را در رفراندم بگذارد، در رفراندم بگذارد جمهوری اسلامی را. با اینکه من اعتقادم این است که دیگر احتیاج به رفراندم نیست و مردم مکرر به جمهوری اسلامی رأی داده اند لکن برای اینکه بهانه ها تمام بشود و شمارش آراء بشود و ما آزادانه باید یک همچون کاری بکنیم تا مردم بدانند، تا همه عالم بدانند که رأی آزاد که مردم می دهند به چه کسی می دهند و به چه رژیمی می دهند، لهذا ما دولت موقت را تعیین کردیم و چون جناب آقای مهندس مهدی بازرگان را سالهای طولانی است از نزدیک می شناسیم و یک مردی است صالح، متدین، عقیده مند به دیانت و امین و ملی و بدون گرایش به یک شیئی که بر خلاف مقررات شرعی است، من ایشان را معرفی می کنم که ایشان رئیس دولت باشد و ایشان وزرای خودشان را بعد تعیین خواهند کرد و به ما معرفی می کند تا اینکه شورای انقلاب ما که پیشنهادشان این بوده است که ایشان رئیس دولت باشند، شورای انقلاب وزرای ایشان را هم بررسی بکنند و انشاءالله مسائل به طور سهل و به طور خوبی انجام بگیرد.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 30


مخالفت با حکومت اسلامی، قیام بر علیه خداست

و من باید یک تنبه دیگری هم بدهم و آن اینکه، من که ایشان را حاکم کردم، یک نفر آدمی هستم که به واسطه ولایتی که از طرف شارع مقدس دارم، ایشان را قرار دادم. ایشان را که من قرار دادم واجب الاتباع است، ملت باید از او اتباع کند و یک حکومت عادی نیست، یک حکومت شرعی است، باید از او اتباع کنند. مخالفت با این حکومت مخالفت با شرع است، قیام بر علیه شرع است. قیام بر علیه حکومت شرع جزایش در قانون ما هست، در فقه ما هست و جزای آن بسیار سخت زیاد است. من تنبه می دهم به کسانی که تخیل این معنی را می کنند که کارشکنی بکنند یا اینکه خدای نخواسته یک وقت قیام بر ضد این حکومت بکنند. من اعلام می کنم به آنها که جزای آنها بسیار سخت است در فقه اسلام. قیام بر ضد حکومت خدایی قیام بر ضد خداست، قیام بر ضد خدا کفر است و من تنبه می دهم به اینها که به روی عقل بیایند، بگذارند مملکت ما از این آشفتگی بیرون برود، بگذارند خون های محترم ریخته نشود، بگذارند جوانهای ما دیگر اینقدر خون ندهند بگذارند اقتصاد ما صحیح بشود، ما به تدریج کارها را اصلاح بکنیم و از خدای تبارک و تعالی می خواهم که توفیق بدهند به آقای مهندس بازرگان که این مأموریت را به وجه احسن انجام بدهد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته