مصاحبه امام خمینی با امل

تاریخ: 1357/09/16

مصاحبه امام خمینی با امل

سؤال: در حال حاضر میلیون ها مسلمان ایرانی بپا خاسته و برای سرنگونی رژیم شاه تلاش می کنند و تاکنون هزاران نفر در مبارزه با ارتش و پلیس کشته شده اند، در این حرکت که به قیادت شما سازمان یافته و رهبری می شود، محور اصلی مخالفت کجاست؟
جواب: بیش از پنجاه سال است که شاه و پدرش با اسلام کینه توزی و دشمنی کرده اند، در هدم اسلام که تنها دین ضامن استقلال و آزادی کشور است کوشیده اند و تمام حقوق ملت مسلمان، تمام آزادی ها و حتی حقوق اقلیت های مذهبی را نیز از میان برده اند، استقلال کشور بکلی از میان رفته است و کشور را به سود خود و اربابانشان واژگون نموده اند. ما می خواهیم و نیز مردم می خواهند ریشه و عامل این فساد و تباهی را قطع کنند، بزرگترین عامل داخلی شخص شاه و خانواده اوست. رها شدن از قید و بند بیگانگان ضامن استقلال و آزادی کشور است و قیام مردم برای این جهت است.
سؤال: برخی از لبنانی ها تبلیغ می کنند که شیعیان لبنان در برابر سایر دولت های عربی که از طوائف دیگر لبنان پشتیبانی می کنند، باید با دولت ایران که به ظاهر یک دولت شیعه است کنار آمده و همکاری کنند، چنین مطلبی را نه تنها در مورد شیعیان لبنان بلکه در مورد شیعیان سایر مناطق عربی نیز تبلیغ می کنند، در این مورد چه نظر دارید؟
جواب: کسانی که چنین مطلبی را تبلیغ می کنند، از اسلام و از اوضاع دنیا بی اطلاعند و یا نظر سوء دارند و مغرض هستند. کسی که از اعمال شاه مطلع باشد، نمی گوید او یک قدرت شیعی است و باید از او کمک خواست. همه می دانند که این شخص، ایران را که یک مملکت اسلامی و یک مملکت شیعی است می کوبد، تمام مخازن آنها را به دیگران داده است و قتل عام های زیاد کرده است. کسی که از شاه حمایت کند، یابی اطلاع است و یا خائن.
سؤال: چه انتظاراتی از مسلمانان لبنان دارید؟

صحیفه نور جلد 4 صفحه 31


جواب: از مسلمانان لبنان انتظار دارم که در قضیه لبنان با هم برادر باشند و با هم بر ضد ظلم قیام کنند و به این نهضتی که در ایران برپا شد، به اندازه خودشان همراهی کنند و لااقل تبلیغات کنند، همچنانکه ملت ایران تاکنون به آنها خدمت کرده است و آنان را در مصائبشان تنها نگذارده است.
سؤال: برای دفاع از تجاوزات مستمر اسرائیل، امل شهدای زیادی تقدیم کرده است. برای جنوب لبنان چه توصیه ای دارید؟
جواب: همه باید متحد شوند و متحداً در مقابل این جمعیت متجاوز بایستند و عمل کنند و دست غاصب او را قطع کنند. اصولاً این تکلیف همه مسلمین است که قدس را آزاد کنند و شر این جرثومه فساد را از سر بلاد اسلامی قطع کنند.
سؤال: چه اقداماتی راجع به امام موسی صدر فرموده اید؟
جواب: در زمانی که نجف بودم تلگرافی به آقای یاسر عرفات و تلگراف دیگری به رئیس جبهه صمود در سوریه نمودم و اینجا هم وقتی سفیر لیبی آمده بود، راجع به ایشان صحبت کردم. امیدوارم هر چه زودتر ایشان به لبنان مراجعت نمایند و به مبارزاتشان علیه اسرائیل ادامه دهند. من از این قضیه متاثرم و دعا می کنم که ختم به خیر شود.
سؤال: به طوری که مسبوق هستید، سالیان دراز بود که اهل کتاب در کنار مسلمانان و با احترام متقابل زندگی می کردند، با توجه به جنگ لبنان و نتائج آن، در این مورد چه نظر دارید؟
جواب: هر کس از اسلام اطلاع داشته باشد، می داند که اسلام هیچ گاه در مورد اقلیت مذهبی و پیروان سایر مذاهب نظر سوء نداشته است و همیشه با آنان با احترام رفتار کرده است، تبلیغاتی که خلاف این مطلب را برساند از اجانب و دشمنان اسلام است.
سؤال: می دانیم که صهیونیسم بین الملل با برقراری روابط نزدیک با کشورهائی نظیر ایران و نیز حمایت کامل از رژیم ایران همواره توانسته است ایران را از اعراب در مبارزاتشان علیه اسرائیل جدا نگه دارد، در این مورد چه نظر دارید؟
جواب: یکی از جهاتی که ما را در مقابل شاه قرار داده است، کمک او به اسرائیل است. من همیشه

صحیفه نور جلد 4 صفحه 32

در مطالبم گفته ام که شاه از همان اول که اسرائیل به وجود آمد، با او همکاری کرده است و وقتی که جنگ بین اسرائیل و مسلمانان به اوج خود رسیده بود، شاه همچنان نفت مسلمین را غصب کرده و به اسرائیل می داد و این امر، خود از عوامل مخالفت من با شاه بوده است. ملت مسلمان ایران هیچ گاه از اسرائیل پشتیبانی نکرده است و همیشه از این بابت مورد ظلم و تجاوز دستگاه شاه قرار گرفته است.
سؤال: تحریکات مشکوک و حملات مستمری وجود دارد که روابط بین عرب و عجم و ترک و کرد و.... را تیره گرداند، چه راه حلی برای خنثی کردن این توطئه پیشنهاد می کنید و در این مورد چه نظر دارید؟
جواب: کسانی که اهل قلم و بیان هستند باید این مسائل را برای مردم توضیح دهند و اسلام را به مردم معرفی کنند و بگویند که اسلام برای ملیت خاصی نیست و ترک و فارس و عرب و عجم ندارد. اسلام متعلق به همه است و نژاد و رنگ و قبیله و زبان در این نظام ارزش ندارد. قرآن کتاب همه است و این تبلیغات که این عرب است، آن ترک است و یا فارس یا کرد، تبلیغاتی است که اجانب برای چپاول مخازنی که در این ممالک است، آن را رواج می دهند که مسلمانان را از هم جدا کنند، مسلمین باید هوشیار باشند که تحت تاثیر این تبلیغات واقع نشوند.
سؤال: ابرقدرت ها و وابستگان آنها نمی توانند معنی استقلال را دریابند، در منطق سیاسی آنها هر کس که به یکی از آنها متکی نباشد، بلافاصله وابسته به دیگری معرفی می شود، این امر در لبنان زیاد به چشم می خورد، امروز هم نظیر آن را در ایران می بینیم، با توجه به این مطلب آیا رابطه ای بین حرکت اسلامی شما و کمونیست ها وجود دارد؟
جواب: خیر، رابطه ای وجود ندارد. ما همانطور که آمریکا را مورد حمله قرار داده ایم، شوروی هم مورد حمله است. برای ما فرقی بین شرق و غرب نیست. ما با اتکاء به خدا و ملت شجاع استقلال واقعی را به دست می آوریم.
سؤال: گفته می شود که سقوط شاه یعنی روی کار آمدن کمونیست ها، آیا این امر صحیح است؟
جواب: خیر، مردم آگاه ایران! تجربیات تلخی که از کمونیست ها به دست آورده اند، هرگز به آنان مجال دخالت در سرنوشت خویش را نمی دهند.

صحیفه نور جلد 4 صفحه 33سؤال: عده ای تبلیغ می کنند که فعالیت سیاسی از فعالیت دینی جداست، در این مورد چه می گوئید؟
جواب: شعار سیاست از دین جداست، از تبلیغات استعماری است که می خواهند ملت های مسلمان را از دخالت در سرنوشت خویش باز دارند. در احکام مقدس اسلام، بیش از امور عبادی در امور سیاسی و اجتماعی بحث شده است. روش پیامبر اسلام نسبت به امور داخلی مسلمین و امور خارجی آنها نشان می دهد که یکی از مسوولیت های بزرگ شخص رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مبارزات سیاسی آن حضرت است.
شهادت امیرالمومنین علیه السلام و نیز حسین علیه السلام و حبس و شکنجه و تبعید و مسمومیت های ائمه علیه السلام همه در جهت مبارزات سیاسی شیعیان علیه ستمگری ها بوده است و در یک کلمه مبارزه و فعالیت های سیاسی بخش مهمی ازمسوولیت های مذهبی است.
سؤال: در اکثر کشورهای اسلامی موج روز افزونی در گرایش به مذهب به چشم می خورد، چرا؟
جواب: یکی گرایش بشریت به مذهب است که دلیل آن در احساس پوچی نگران کننده ای است که نسل امروز و فرار کرده از مذهب احساس می کند و از این رو مذهب را تنها پناهگاه خود می یابد و دیگر گرایش به اسلام است و آن به این دلیل است که بشریت از مکاتب رائج زمان برای حل مشکل خود در زمینه های مختلف زندگی مایوس شده است و با تلاشی که دانشمندان و نویسندگان اسلامی کرده اند، اسلام را به جامعه بشر به عنوان مکتبی که می تواند پاسخگوی همه نیازهای بشری شود، معرفی نموده اند.
سؤال: در جمهوری اسلامی مورد نظر شما، اقلیت مذهبی چه نقشی دارند؟
جواب:اسلام همیشه حافظ حقوق مشروع اقلیت های مذهبی بوده و هست، آنان در جمهوری اسلامی آزادند و آزادانه به مسائل خود می پردازند و در پناه حکومت اسلامی چون بقیه افراد در اظهار عقیده آزادند.
سؤال: زنان توده عظیمی از مسلمانان را تشکیل می دهند، چه نقشی و چه حقی شما برای زن در نظام اسلامی قائل هستید؟
جواب: هم اکنون زنان مسلمانان ایران در مبارزات سیاسی و تظاهرات بر ضد شاه شرکت دارند. به من اطلاع داده اند که در شهرهای ایران زنان جلسات سیاسی دارند. در نظام اسلامی، زن

صحیفه نور جلد 4 صفحه 34

همان حقوقی را دارد که مرد دارد، حق تحصیل، حق کار، حق مالکیت، حق رأی دادن، حق رأی گرفتن. در تمام جهاتی که مرد حق دارد، زن هم حق دارد لیکن هم در مرد مواردی است که چیزهائی به دلیل پیدایش مفاسد بر او حرام است و هم در زن مواردی هست که به دلیل اینکه مفسده می آفریند، حرام است.اسلام خواسته است که زن و مرد حیثیت انسانی شان محفوظ باشد. اسلام خواسته است که زن ملعبه دست مرد نباشد. اینکه در خارج منعکس کرده اند که در اسلام با زن ها با خشونت رفتار می شود، امر غیر صحیحی است و تبلیغات باطلی است که از مغرضین حاصل شده و الا مرد و زن هر دوشان در اسلام اختیارات دارند، اگر اختلافاتی هست، برای هر دو هست و آن مربوط به طبیعت آنان است.
سؤال: آیا هیچ یک از دولت های عربی به نهضت شما کمک کرده اند یا خیر؟
جواب: هیچ کدام تاکنون کمک نکرده اند.