مصاحبه خبرنگار روزنامه سنگاپور، استریت تایمز

تاریخ: 1357/10/25

مصاحبه خبرنگار روزنامه سنگاپور، استریت تایمز

س: ممکن است لطفاً احساسات و عقاید خود را درباره وقایع اخیر سیاسی در ایران شرح دهید؟ نظر شما درباره دولت تازه منصوب شده بختیار چیست؟
ج: مقاومت مردم ایران در دنیا بی نظیر است. مردم ایران برای از بین بردن استبداد جهنمی چنان دلاورانه مبارزه کردند که موجب حیرت غرب و شرق شد مبارزات خونینی که بالاخره به استقلال و آزادی منجر خواهد شد. مردم ایران خواستار برچیده شدن سلطنت دودمان پهلوی و نظام شاهنشاهی و ایجاد یک جمهوری اسلامی هستند. دولت اخیر به هیچ وجه قانونیت ندارد چون از مجلسی رای اعتماد می گیرد که هرگز ملت ایران در آن نماینده ندارد. من بارها گفته ام که هر حکومتی با بودن شاه محکوم است.
س: گزارش شده است که آقای بختیار فاصله اش را با شما حفظ کرده است و پشتوانه شما را برای دولت جدیدش نطلبیده است. تاکنون اظهارات او به رهبران مذهبی ایران عمدتاً این پشتگرمی را داده است که ایران به اسرائیل دیگر نفت نخواهد فروخت. شما موقعیت او یا دولتش را نسبت به خودتان و دیگر رهبران مذهبی که ممکن است نظرات شما را در نظر نگیرند چگونه در نظر می گیرید؟
ج: من و تمام مردم ایران دولت جدید را محکوم کرده ایم آزادی های سطحی و ندادن نفت به اسرائیل برای انحراف اذهان از ماده فساد که شاه و رژیم شاهنشاهی است می باشد. این حکومت چون مردم از آن پشتیبانی نمی کنند نمی تواند دوام بیاورد.
س: اگر درست فهمیده باشم شما و پیروانتان طرفدار رفتن شاه هستید و تنها آینده ایران را در سایه بازگشت کامل حکومت الهی می بینید یعنی جمهوری اسلامی که به وسیله رهبر مذهبی رهبری می شود. آیا شما به طور ایده آل می گویید که شما باید جایگزین شاه در راس مملکت شوید و ایران با زمینه های انسانی تری اداره گردد و به وسیله اصول اسلامی هدایت شود؟
ج: من و سایر روحانیون در حکومت پستی را اشغال نمی کنیم. وظیفه روحانیون ارشاد دولت هاست. و اما ما خواستار برکناری شاه هستیم و می خواهیم حکومت عدل اسلامی را جایگزین این نظام فاسد گردانیم و پیروزی از آن ماست.

صحیفه نور جلد 22 صفحه 169


س: حتی اگر شما اصول چنین حکومتی را پذیرفته باشید نمی توان گفت که مسائلی در داخل نیروی مخالف فعلی یا چنین برداشتی از حکومت به وجود خواهد آمد. این واقعیت دانسته ای است که آیت الله شریعتمداری علی رغم شما نشان می دهد که دنباله رو این اعتقاد است که شاه باید با موقعیت مشروط بر طبق قانون اساسی و مشروطه سلطنتی باشد و بارها گفته است که شاه باید باشد و سلطنت کند و این نشان می دهد که شما شاه را نمی خواهید و او طرفدار شاه است.
ج: شاه برای ابقاء خود دست به تبلیغات در شرق و غرب زده است ولی دیگر سودی ندارد. ملت غیور و شجاع ایران او و دارو دسته اش را شکست خواهند داد. مردم شاه را نمی خواهند و او را یک جنایتکار و یک خائن می دانند و هیچ کس نمی تواند با این خواست مخالفت کند. تاریخ در آینده نزدیک نشان می دهد که خواست ملت و خدا بر تمام خواست ها حاکم است.
س: فرض کنیم شما موفق شدید بر شاه غلبه کنید و همچنین موفق شدید که نیروی مخالف کنونی را متحد کنید. زودرس ترین سیاست های اصلی اقتصادی و سیاسی شما چه خواهد بود؟
ج: ما خواستار یک اقتصاد سالم و غیر وابسته هستیم. شاه اقتصاد ایران را فلج کرده است و همه مخازن ما را در اختیار شرق و غرب بخصوص آمریکا قرار داده است ما با این مبارزه کرده و هرگز اجازه نمی دهیم تا هستی ما را غارت کنند. ما در تمام زمینه های اقتصادی یک انقلاب واقعی خواهیم کرد. امر کشاورزی در حکومت ما از اولویت خاصی برخوردار است برای اینکه شاه با اصلاحات ارضی آمریکایی خود کشاورزی ما را نابود کرد. در زمینه صنعت با ایجاد صنایع مادر از صنایع مونتاژ جلوگیری به عمل می آوریم. ایران کشوری مستقل است و دارای سیاستی مستقل. دست شرق و غرب را از وطن خود کوتاه می کنیم. تمام وابستگی های سیاسی را از بین می بریم و مردم را بر سرنوشت شان حاکم می گردانیم و مردم را که بیش از پنجاه سال است از همه گونه حقی در ایران محروم بوده اند آزاد می گردانیم تا با کمال آزادگی به خواست های مشروع خود برسند. ولی منکر این معنی نیستیم که پس از پیروزی با بحران های شدید اقتصادی مواجه خواهیم بود ولی به امید خدا شکست های اقتصادی دوران پهلوی را جبران خواهیم کرد.
س: آیا تغییری بنیادی در جهت رشد اخیر اقتصادی ایران دیده خواهد شد؟ آیا تغییری نسبت به موقعیت کمپانی های نفتی بزرگ خارجی خواهد بود؟
ج: تغییرات اساسی نسبت به کمپانی های نفتی را باید متخصصین به عهده بگیرند. آنچه می توانم بگویم این است که تمام قراردادهایی که به ضرر ملت ایران است چون از طرف شاه مخلوع و دولت غاصب و غیر قانونی صورت گرفته است مورد قبول ما نخواهد بود.
س: آیا برگشت بیشتری به اقتصاد بازاری خواهد بود؟ یکی از بحران های کنونی در ایران رد سیاست اقتصادی وابسته کنونی است (وابسته به سرمایه داران غربی) که مخالف بازرگانان سنتی ایران است.
ج: اقتصاد ما یک اقتصاد مستقل و سالم و ملی است بر اساس تأمین اساسی ترین نیازهای مردم

صحیفه نور جلد 22 صفحه 170

محروم و ستمدیده ایران نه فقط یک اقتصاد مصرفی.
س: آیا شما فکر می کنید که به زودی یک هرج و مرج اقتصادی در مملکت خواهد بود؟ حالا که پمپ های نفت بسته شده است و نان کمیاب گردیده (زیرا سوخت برای تنورها کم است) چه فکر می کنید؟ اولین اقدام در ایران چه باید باشد؟
ج: با بودن شاه هرگز نفت به خارج صادر نخواهد شد. من هیاتی را برای رسیدگی مصرف داخلی اعزام کرده ام تا سوخت داخلی را تأمین کنند. ولی تا رفتن شاه اعتصاب شرکت نفت به حال خود خواهد بود. اشکالاتی که در کمبود نفت برای داخل ایجاد شده است به زودی برطرف خواهد شد.
س: آیا شما یک مخالفتی را عنوان می کنید که نمونه یک دولت سوسیالیستی برای ایران است یا دولت شما اصالت انسانی خواهد داشت بر پایه اصول مذهبی؟
ج: دولت ما دولتی است اسلامی که قوانین اسلامی را به اجرا در می آورد. قوانین اسلام قوانین انسان ساز است و انسان را در مقام انسانی به اوج خود خواهد رساند و جوابگوی نیازهای مادی نیز خواهد بود.
س: اگر فرض شود که شما در راس دولت قرار بگیرید روابط خود را با غرب چگونه پیش بینی می کنید؟
ج: من در حکومت آینده نقش هدایت را دارم. غرب و شرق برای ما فرقی ندارد. اصل منافع ملت ایران است که باید به بهترین وجه رعایت شود. اگر غرب و شرق احترامات لازمه را نسبت به ملت ایران رعایت نمایند ما هم به همان گونه با آنان رفتار خواهیم کرد.
س: آیا تغییری در اتحاد شما با آمریکا رخ خواهد داد؟
ج: ما با ملت آمریکا روابط دوستانه داریم و با دولت آمریکا روابطی برقرار می کنیم که به نفع ملت ایران باشد.
س: آیا تغییری در سیاست ارتش اتفاق خواهد افتاد؟ آیا ایران دیگر تسلیحات پیچیده نخواهد خرید آنچه که تاکنون با پول نفت می خریده است؟
ج: هرگز، ارتش ایران هیچ گاه احتیاج به اسلحه های کنونی ندارد. مستشاران نظامی آمریکایی بر ارتش ایران سیطره دارند. ما ارتشی مستقل تشکیل خواهیم داد و زوایدی را که به درد ارتش و مملکت و مردم ایران نمی خورد حذف خواهیم نمود. ما نفت را به هر کشوری که صلاح دانستیم می فروشیم و در مقابل پول می گیریم نه اسلحه هایی که اصالاً به درد ارتش ما نمی خورد و ارتش را دربست در اختیار بیگانه قرار دهد.
س: آیا فکر می کنید این تغییرات در روابط شما با سایر کشورهای عضو اوپک اثر نخواهد گذاشت؟
ج: متخصصین صالح جریانات مربوط به اوپک را مورد مطالعه قرار خواهند داد و بعد تصمیم لازم را اتخاذ خواهند نمود. ما گول نام ها و عناوین را نمی خوریم. هر چه به نفع ملت است آن دنبال

صحیفه نور جلد 22 صفحه 171

می شود.
س: آیا هیچ شانسی هست که ایران جدید تحت الهام رهبری شما نظری به شوروی برای موازنه با آمریکا افکند؟
ج: هرگز. ما ایرانی مستقل بنا خواهیم کرد که از زیر یوغ آمریکا و شوروی بیرون آید. شوروی اکنون گاز ایران را می برد و آمریکا نفت را. ما هرگز اجازه نمی دهیم که این دو ابرقدرت بر ایران سیطره پیدا کنند.
س: آیا هیچ نظری راجع به حمایت بیدریغ آمریکا از شاه دارید؟ آیا شما تماماً دخالت آمریکا را در ایران رد خواهید کرد؟ آیا شما در عوض کردن شاه به عنوان یک رئیس مملکت موفق خواهید شد؟
ج: آمریکا تا حال از شاه دفاع کرده است و به همین جهت دشمن شماره یک ملت ایران است. ما دخالت آمریکا را در ایران محکوم می کنیم. آمریکا برای اینکه در ایران پایگاه داشته باشد و منابع ما را به یغما ببرد هیچ کس را بهتر از شاه ندارد تا آنچه را که آمریکا می خواهد بکند و به همین دلیل است که از شاه دفاع می کند. ما به امید خدا ایران را مستقل خواهیم کرد. ملت ایران با مجاهدت های بیدریغ خود و کشته دادن های بیشمار خود بالاخره شاه را از ایران بیرون می کند و نظام شاهنشاهی را برچیده و حکومت عدل اسلامی را جایگزین آن خواهد کرد.
س: دولت شما با مخالفانی از ارتش ایران که همواره شاه را کمک کرده اند چگونه معامله خواهد کرد؟
ج: آن عده از ارتشیانی که از شاه پشتیبانی کرده و دست به کشتار مردم بی پناه ایران زده اند محاکمه شده و به جزای اعمال خود خواهند رسید.
س: اگر فرض شود دولت شما یا هر دولتی برخوردار از حمایت شما بر سرکار آید آیا هیچ اختناق سیاسی وجود نخواهد داشت ؟ ساواک چه خواهد شد؟
ج: هرگز. آزادی به همه کس تا آنجا که به ضرر ملت ایران نباشد داده خواهد شد و هیچ گونه اختناق برای مردم نخواهد بود. ساواک را منحل می کنیم.
س: شما و پیروانتان چه می خواهید انجام دهید؟ آیا یک کودتای نظامی در ایران؟ آیا فکر می کنید کسانی مانند سرهنگ خسرو داد بتواند یک کودتای نظامی انجام دهد چنانچه شایع بوده است؟
ج : من کراراً گفته و نوشته ام که ما بعد از بیرون کردن شاه و دودمانش (البته این در صورتی است که شاه به دست مردم نیفتد والا او را در دادگاه آزاد محاکمه کرده و به سزای اعمالش می رسانیم) و برچیدن رژیم شاهنشاهی یک حکومت جمهوری اسلامی را به آرای عمومی می گذاریم. در این حکومت ایران آزاد خواهد شد و استقلال واقعی، خود

صحیفه نور جلد 22 صفحه 172

را بی محابا جلوی گلوله قرار می دهند. در کجای دنیا مردمی مثل مردم ایران می توان سراغ داد که برای احقاق حق خود با دست خالی به جنگ آمریکا شوروی انگلیس و سایر کشورهای طرفدار شاه برود. حال خوب فهمیدید که چه می خواهم بگویم. البته برای همه مردم جهان و حتی سیاسیون ایران سخت است قبول این معنا که چگونه بدون اتکاء به شرق و غرب می خواهید پیروز شوید و به همه و حتی سیاسیون ایران که همگی گفتند و می گویند شاه را اگر بتوانیم بیرون کنیم با رژیم نمی شود مخالفت کرد و به من همگی بدون استثناء می گویند که اولاً دست از مخالفت با رژیم شاهنشاهی بردار مخالفت با رژیم غیر ممکن است. من همان حرفی را که به آنها زدم به شما هم صریحاً می گویم که به امید خدا پیروزی نزدیک است من شاه را بیرون می کنم رژیم شاهنشاهی را از بن خواهم کند و جمهوری اسلامی را جایگزین آن خواهم کرد. و اما کودتای نظامی در مقابل این ملت؟! نه به هیچ وجه این گونه معانی مطرح نیست. اما کودتای نظامی به نفع شاه اگر صورت گیرد دردی را دوا نمی کند چرا که امروزه مردم در چنین کودتایی به سر می برند و با این وصف مقاومت کرده اند باز می گویم راهی جز برکناری شاه و برچیده شدن نظام شاهنشاهی باقی نمانده است.