بیانات امام خمینی در جمع ائمه جمعه مراکز استان های سراسر کشور

تاریخ: 1361/07/22

یکی از برکات این انقلاب اقامه نماز جمعه هاست

بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از برکات این نهضت و انقلاب، همین اقامه نماز جمعه هاست. در صدر اسلام هم نماز جمعه و مساجد چنین وضعی داشتند که اجتماعات وسیله ای بودند برای رفع گرفتاری های مسلمین و تصمیم گیری در مقابله با دشمنان اسلام و شما اگر خطبه های آن زمان را مطالعه کنید، می بینید که چقدر آنها پرمحتوا بودند، که متأسفانه دست های خائنین به تدریج به کار افتاد و طایفه ای از مسلمانان اقامه جمعه را کنار گذاشتند و طوایف دیگری هم که اقامه می کردند بسیار محدود و بی محتوا و تقریباً مسائل آنان به چند جمله نصیحت ختم می شد. چنانچه اکثر حوزه علمیه هم یک بعدی بود و طلاب با اینکه خیلی زحمت می کشیدند، ولی فقه متمرکز شده بود در چند باب متعارف و با اینکه اطلاعات علما در آن مسائل بسیار عالی و خوب بود ولی درباره قضا کمتر بحث می کردند، که امروز ما در این مسأله، مشکلات بزرگی داریم.
و یکی از مطالب دیگری که سعی می شد حوزه ها از آن خالی باشند، قضیه دخالت روحانیون در امور سیاست بود که این را یک عیب بزرگ معرفی کرده و شاید بعضی الان هم دخالت در امور سیاست را عیب بدانند و می گویند که چرا فلانی در امور سیاسی دخالت می کند و به ما چه که در دنیا چه می گذرد. بلا اشکال این نقشه ای بود که بر ما تحمیل شد، زیرا آخوند و یا مجتهد نمی توانست اسم سیاست را ببرد و بعضی از ما هم باورمان آمده بود که امروز کار به جائی رسیده است که بلاد مسلمین دستخوش تاخت و تاز آمریکا و ابرقدرت ها گردیده و این جنایتکاران از آن سوی دنیا آمده و قیم بر امور مسلمین و در همه جریانات آنان دخالت می کنند و ارتش می فرستند و در حجاز هم که یک روزی مرکز اسلام و تجهیز قوای اسلامی بوده است، گفته می شود که به ما چه ربطی دارد که در دنیا چه می گذرد و اسرائیل چه می کند. آقای موسوی خوئینی ها می گفتند بعد از فشار زیادی که روی ائمه جمعه آنجا آمد که راجع به فلسطین صحبت کنید، آنها با چند کلمه دعا که خداوند مسلمین را از شر اسرائیل نجات دهد اکتفا کردند و همه کتک ها که حجاج ما خوردند و آن حبس ها را کشیده و اهانت شده اند به خاطر این بود که اسم اسرائیل برده نشود، چون آنان می گفتند اینگونه حج خلاف سنت رسول الله و بدعت در اسلام است.

صحیفه نور جلد 17 صفحه 54


و من امیدوارم که نماز جمعه ها آن محتوای اصیل خود را باز یابد و قهراً سایر مسلمین هم زمانی که دیدند مدت ها از این نعمت بزرگ الهی غافل بوده اند، به فکر برگزاری صحیح آن می افتند، اگر چه دولت ها مخالف آن باشند. در صدر اسلام، هر وقت مسلمین خواستند به جنگ عزیمت کنند، از مساجد تجهیز می شدند و هر وقت که کار مهمی داشتند، در مساجد آن را مطرح ساخته و درباره مسائل سیاسی به بحث و گفتگو می نشستند.

باید بر تمام امور مسلمین نظارت داشته باشید و سعی کنید که مساجد ما به حال مساجد صدر اسلام برگردد

و ما باید این محتوای عظیم را باز گردانیم و اهتمام به امور مسلمین داشته باشیم و اهتمام به امور مسلمین، تنها مسأله گوئی نیست، علاوه بر آنها، امور سیاسی و اجتماعی و سایر گرفتاری های مسلمین است که هر کس به آنها اهتمام نکند مسلمان نیست. و شما باید بر تمام امور مسلمین نظارت داشته باشید و سعی کنید که مساجد ما به حال مساجد صدر اسلام برگردد و توجه داشته باشید که عزلت و کناره گیری در اسلام نیست و این امر در یکی از طوایف غیر مسلمین بوده است که متأسفانه در بعضی از جوامع اسلامی رسوخ کرده.
الحمدلله تحول بزرگی در ملت ما پدید آمده است و این جوان ها که به عشرتکده ها و فساد و فحشا کشیده می شدند، الان به جبهه ها رفته و برای اسلام و مملکت پیروزی و افتخار می آفرینند و ما در برابر آنان مسؤولیم. و هیچ انقلابی تاکنون صورت نگرفته است که دو سه سال اینقدر نتیجه داده باشد. و بر حسب قواعدی که در دنیا هست بعد از هر انقلابی هزاران گرفتاری و مشکلات و قحطی پیش می آید، ولی بحمدالله در ایران این قضایا نیست و ملت ما هم برای شکم قیام نکرده اند و شما باید به مردم گوشزد کنید که لازمه انقلابی بودن، تحمل سختی هاست و اگر چه ما خسارات زیاد دیده ایم لکن این خسارت ها آیا به آنهمه عظمت های انقلابی نمی ارزد؟ در حالی که شهادت حضرت سیدالشهدا از همه خسارت ها بالاتر بود ولی چون او می دانست که چه می کند و کجا می رود و هدفش چیست، فداکاری کرد و شهید شد و ما هم باید روی آن فداکاری ها حساب کنیم که سیدالشهدا چه کرد و چه بساط ظلمی را به هم زد و ما هم چه کرده ایم. ما محمدرضا را از این مملکت بیرون کردیم و الان یک دکان مشروب فروشی در سراسر ایران نیست، آنهمه مفاسد و غیره وجود ندارد و این نعمت بزرگی است.
در هر صورت ما الان مبتلا هستیم در داخل و خارج به یک سری نق زدن ها و این نق زدن ها از گرفتن اسلحه به روی ما بدتر است که عده ای در گوشه و کنار نشسته و بیخ گوش یکدیگر به خرده گیری و اشکالتراشی می پردازند. و شما در منابر و خطبه ها مسائل انقلاب را به مردم گوشزد کنید که ما از صفر شروع کرده ایم و باید خرابی ها اصلاح شود. الحمدلله مردم هم متحد هستند و جوان ها برای شهادت افتخار می کنند و حق هم دارند که افتخار کنند چون برای خدا مبارزه می کنند و اگر شما

صحیفه نور جلد 17 صفحه 55

صحبت های بعضی از سران دولت ها را ملاحظه کنید، معلوم می شود که آنها فقط با اسلام مخالفند و بعضی از روشنفکران ما هم در داخل همین جورند که فقط اسلامی بودن جمهوری را نمی خواهند، و الا شما بگوئید جمهوری دموکراتیک، اینها قبول دارند اما جمهوری اسلامی برای آنها بدعت است و یک چیز تازه ای است که در اسلام نبوده و ما باید در مقابل این توطئه ها صبر کنیم و به این حرف ها گوش ندهیم. انشاءالله خداوند همه شما را تأیید کند که مردم را ارشاد نمائید به اینکه در صحنه بمانند و اسلام را حفظ کنند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته