پیام امام خمینی به مناسبت سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

تاریخ: 1360/11/22

پیام امام خمینی به مناسبت سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم
بحمدالله تعالی سه سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شد و در آستان سال چهارم هستیم با پیشگوئی های قشرهای غیر آشنا به اسلام و مردم دلیر ایران، باید جمهوری اسلامی بیش از دو سال از شکست خود را پشت سرگذاشته باشد. خواب های شیرینی که مخالفان داخلی و پشتوانه های خارجی آنان دیده بودند و رویاهای امید بخشی که کاخ های طلایی برایشان بنا نموده بود، یکی پس از دیگری با همت والای ملت عظیم الشان و جوانان برومند اسلام فرو ریخت. این کوردلان که از نصرت خداوند غافل بوده و وعده های الهی را نمی توانند باور کنند و انقلاب اسلامی را چون سایر انقلابات بلکه ناچیزتر می دانستند و با دید مادی و محاسبات غلط به این پدیده الهی می نگرند و از ارزش انسانی و حجم قدرت ایمان و تحولی که به خواست خداوند قادر در ملت انقلابی ایران پیدا شده خبری ندارند و ارزش ها را با دیدهای مادی خود خلاصه در سلطه جویی و استضعاف ملت های زیر ستم می کنند، ناچار گرفتاری های پس از انقلاب ایران و توطئه های همه جانبه قدرت بزرگ و کوچک، آنان را به این نتیجه رسانده بود که جمهوری اسلامی پس از چند ماه سرنگون خواهد شد و امریکا با عوامل داخلی خود بر اریکه قدرت خواهد نشست و درست این انگیزه بود که گروهک های داخلی و عوامل جهانخواران خارجی مثل صدام را به مقابله با اسلام و جمهوری اسلامی برانگیخت تا خود و هواداران بازیخورده خود و ارتش بی اطلاع خود را به دامی مبتلا کنند که راه مفری جز تسلیم یا تباهی نداشته باشند. و از صدام بی خبرتر و وابسته تر حسین اردنی است که پس از تجربه برادر جنایتکارش از خواب خرگوشی برنخاسته و داوطلب جنگ با اسلام و قرآن کریم شده و پیشقدم برای نام نویسی در این جنایت و خیانت بر ملت و ارتش خود گردیده است غافل از آنکه علاوه بر آنکه ملت اردن مسلمان است و هرگز با اسلام به جنگ برنخواهد خاست و در این اسم نویسی توفیقی پیدا نخواهد کرد، سرنوشت او همان سرنوشت شاه مخلوع با آن قدرت بزرگ شیطانی و پشتیبانی قدرت های بزرگ و کوچک خواهد بود چنانچه سرنوشت صدام به خواست خداوند قادر همان است. اینان نمی دانند قیام یک ملت منسجم از مرد و زن، کوچک و بزرگ یعنی چه و نمی دانند ملتی که برای خدا و نصرت احکام آسمانی او و نجات مظلومان و محرومان قیام نموده است، نصرت خداوند قادر را با خود دارد. من به حسب وظیفه اسلامی و انسانی او را نصیحت می کنم که گول وعده های شیطان بزرگ را نخورد و خود

صحیفه نور جلد 16 صفحه 46

را با جنود خداوند قهار درگیر نسازد و به جای چنین حرکت سفیهانه غیر اسلامی ارتش خود را برای نجات بیت المقدس مجهز کند که نفع خود و ملت عرب و اسلام در آن است، والا بازی کردن با آتش و مقابله با قدرت اسلام عواقبی دردناک دارد و ملت و دولت ایران نمی خواهند که به کشورهای اسلام صدمه و ضرری وارد شود بلکه می خواهند همه به برادری در مقابل دشمنان اسلام خصوصاً اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و اعراب ایستاده و آنان و چپاولگران جهانخوار را از سلطه بر کشورهای اسلامی و مسلمانان و مستضعفان جهان باز دارند و دست چپاولگران و ستمکاران را قطع کنند.
اکنون در آغاز چهارمین سال پیروزی اسلام در کشور عزیزمان لازم است تذکراتی هر چند تکراری عرض کنم.) فان الذکری تنفع المومنین)
1 - نصرت حق تعالی از کشور اسلامی ما و هر کشور اسلامی مشروط است به نصرت دادن کشور و کشورها به دین مبین اسلام و احکام مترقی آن که نصرت مظلومان و محرومان جامعه را نیز در بردارد و ما اگر حق را نصرت ننمائیم نباید در انتظار نصر خدا باشیم. و از این جمله است اجراء عدالت اسلامی در تمام دستگاههای قضایی و اجرایی در سراسر کشور و از این جمله مهمات، رسیدگی سریع به پرونده های زندانیان و خصوصاً آنان که جرمشان مادون جرم گروهک های مفسدین و ملحدین اغتشاش گر است. رسیدگی به پرونده کسانی که به عللی تعویق افتاده است اولویت دارد، چنانچه رسیدگی به دادگاه های قضایی و دادستانی ها از اولویت خاص برخوردار است و امیدوارم کیفیت برخورد ادارات و دستگاه های اجرایی با مردم به گونه ای باشد که احتیاج به رسیدگی نداشته باشد.
2 - تقویت و توسعه تبلیغات خصوصاً در خارج از کشور از اهم امور است و کشور ما در این چند سال تقریباً فاقد آن بوده است. ما در مقابل همه بوق های تبلیغاتی جهانخواران در خارج که اسلام عزیز، آنان را به وحشت انداخته است فاقد تبلیغات صحیح هستیم، سفارتخانه های ما عمل مثبتی انجام نداده اند و وزارت ارشاد قطع نظر از تلاش های اخیرش تاکنون نتوانسته این امر مهم و حیاتی را توسعه دهد و کشور اسلامی ما مظلومانه مورد هجوم رسانه های گروهی و دستگاه های دروغ پراکنی واقع شده است و لازم است دولت به مقدار قدرت و توانایی این نقیصه را رفع کند و برای رساندن صدای مظلومان به جهان در توسعه شبکه های رادیوئی جدیت نمایند تا ملت ها هر چند مختصر، از آنچه بر ما گذشته است و می گذرذ مطلع شوند و گروه هائی برای روشنگری و تبلیغ در فرصت های مناسب به کشورها اعزام که صدای مظلومیت ملت و جرایم قدرتمندان ستمگر را به اطلاع ملت ها و مظلومان جهان برسانند و به آنان بفهمانند که مخالفان جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از اقوال و اعمالشان به خوبی ظاهر می شود مخالفت اصلی و هدفی شان با اسلام است و اسلام هر جا برود اینان مخالفت می نمایند.
3 - ملت ایران پس از انقلاب مواجه با اشکالات و گرفتاری هایی که لازمه اجتناب ناپذیر هر انقلابی است می باشند و باید بدانند که این انقلاب چون مردمی و اسلامی است، از همه انقلاب های جهان پرثمرتر و کم ضایعه تر است و مردم انقلابی ما باید بدانند که برای حفظ اسلام و انقلاب و

صحیفه نور جلد 16 صفحه 47

نگهبانی از ثمرات آن و پاس خون شهیدان لازم است از خود بردباری انقلابی نشان دهند و به تبلیغات غرض آلود دشمنان انقلاب و اسلام که با تمام وجود کوشش می کنند تا مردم را از انقلاب و جمهوری اسلامی نگران و دلسرد کنند گوش فرا ندهند و باید بدانند که اکثر کسانی که علیه انقلاب سمپاشی می کنند از طبقاتی هستند که جلو استفاده های نامشروع آنان گرفته شده است و یا از عیاشی ها و هرزه گری ها باز مانده اند، و الا طبقه محروم که اکثریت قاطع را تشکیل می دهند وفادار به اسلام و جمهوری اسلامی می باشند. البته هدف بزرگ دارای اشکالات و گرفتاری های بزرگ نیز هست. طبقات محروم و زجر کشیده انقلاب به اندازه پیامبران عظیم الشأن و پیغمبر بزرگ اسلام در طول زندگی خصوصاً سیزده سال قبل از هجرت رنج و زحمت متحمل نشده اند ولی چون هدف بزرگ بود با روی گشاده تحمل کردند و هدف انقلاب ما همان هدف پیامبر عظیم الشأن است. با صبر و تحمل انقلابی به پیش تا گسترش عدل الهی و اسلام عزیز.
4- از جمله کمبودهای چشمگیر که پس از انقلاب ناگهان با آن مواجه شده و هستیم، کمبود قاضی شرع و مبلغ اسلامی است. امروز هزاران قاضی و مبلغ مورد حاجت است که باید با همت اکابر و علما و مدرسین و فضلای حوزه ها در سراسر کشور خصوصاً قم، مشهد و شهرستان های بزرگ تربیت شوند. از گوشه و کنار کشور قاضی می خواهند و مبلغ و هر روز احتیاجات روز افزون می شود. حوزه های علمیه باید با صرف وقت برای این امر بسیار مهم کوشش خستگی ناپذیر نموده و بپاخیزند. البته در قم به همت فضلا و مدرسین محترم این امر شروع شده است لکن چون حجم کار بسیار زیاد است لازم است حوزه ها تعلیماتشان را افزایش دهند که انشاءالله این کمبودها تا چند سال دیگر رفع شود.
5 - یکی از امور مهمی که مورد توجه بزرگان و علماء حوزه علمیه قم بوده است لکن عمل مثبتی درباره آن انجام نگرفته ایجاد نظم و انضباط در حوزه هاست که لازم است از حوزه علمیه قم شروع شود و به طور جدی و اساسی عمل شود. البته این امر برای حفظ حوزه ها از ورود عناصر منحرف از حیث عقاید و اخلاق و اعمال از اهم وظایف شرعی است که به عهده همه خصوصاً فضلا و علما و مدرسین می باشد و با همکاری جدی همگان و تایید مراجع معظم می تواند جامه عمل پوشد. در این زمان که حوزه های علمیه و روحانیون معظم در پیشبرد مقاصد اسلام و تحکیم جمهوری اسلامی نقش بسیار مؤثری دارند، شک نیست که قدرتمندان و قدرت طلبان بیکار ننشسته اند بلکه در تلاشند تا این قدرت فعال را تضعیف کنند و این امر برای آنان میسر نیست مگر با رخنه کردن عناصر فاسد در حوزه ها که از داخل موجبات تباهی و از کار افتادن این پدیده الهی را فراهم آوره و خدای نخواسته به تدریج و در دراز مدت ملت را از آنها مأیوس و رویگردان کنند و همه می دانیم که اگر خدای نخواسته حوزه ها از عهده تربیت فقها و علما و خطبای موجه و مورد علاقه مردم برنیایند و حوزه ها به طور هرج و مرج و بدون برنامه صحیح و ضابطه اسلامی عقلایی اداره شوند، باید همه منتظر فاجعه شکست جمهوری اسلامی و اسلام بزرگ باشیم و اگر اکنون با همت همگان از سرچشمه فساد جلوگیری

صحیفه نور جلد 16 صفحه 48

نشود، فردا و فرداها دیر است و بسا باشد که به جائی رسد که از قدرت همه خارج شود. مقایسه امروز حوزه ها با قبل از انقلاب که روحانیون به واسطه تبلیغات و فشارها و کج فهمی ها از سیاست و نظر در امور کشور منعزل و برکنار بودند، بسیار نابجا و غلط است. گرچه ممکن است بعضی کج فهم ها با این امر حیاتی مخالف بوده و با تز (نظم در بی نظمی است) با توهمات شیطانی دست به گریبان باشند، لکن اینان در اقلیت هستند و قشرهای عظیم روحانیون متفکر و متوجه به مسائل و پیشامدها در این فکر هستند و بالاخره همانطور که پاکسازی و تصفیه در همه ارگان های دولتی اعم از کشوری و لشکری لازم است، در حوزه ها و دانشگاه ها که همگام با حوزه ها هستند و هر دو از ویژگی خاصی برخوردارند تصفیه و پاکسازی مهمتر است و با تصفیه این دو پایگاه اسلامی و ملی، محتوای جمهوری اسلامی به رشد و ترقی خود ادامه خواهد داد و با انحراف این دو، انقلاب و جمهوری از مسیر اصلی خود منحرف خواهد شد.
6- چنانچه اینجانب و مسؤولین جمهوری اسلامی مکرراً اعلام نموده ایم ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیم احکام مقدس قرآن و اسلامند و به حکم قرآن مجید خود را برادر ایمانی تمام ملت اسلامی و کشورهای مختلف از حیث فرهنگ و جغرافیا می دانند و صلح جویی و زندگانی مسالمت آمیز را با تمام دولت ها و ملت ها طالب می باشند و تا دولتی به حریم کشور آنان تجاوز نکند و متعهد به احکام اسلام باشد آن را برادر خود می دانند و از کشورها و ملتها می خواهند که با هم متحد و یکصدا در مقابل تجاوزگران، هرکس باشد قیام کنند و خود را از چنگ جهانخواران نجات دهند و نیز به حکم اسلام از تجاوز به حقوق و حدود خود دفاع کرده و تجاوزگر را تأدیب نمایند و در این صورت است که هیچ قدرتی به فضل خداوند متعال نمی تواند آنان را از این دفاع مقدس باز دارد. و به دولت ها نصیحت می کنم که دست از کینه توزی و زورآزمایی بردارند و با ملت و دولت ایران دست برادری دهند تا به اتفاق، اسرائیل غاصب را از کشورهای اسلامی و زمین های مغصوب بیرون رانیم و نژادپرستی و زبان سالاری را که در اسلام محکوم و مردود است کنار زنند تا سعادت دارین را در آغوش گیرند و هیچ قدرتی نتواند با آنان مقابله کند.
7 - سال گذشته برای ملت ایران سال پرخسارتی بود و شخصیت های بزرگ و متعهدی را چه لشکری و چه کشوری در تهران و تبریز و شیراز و سایر نقاط کشور از دست داد و همه را سوگمند کرد. گرچه دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی گمان می کردند با ترور وحشیانه به اسلام و جمهوری شکست وارد شده و روحیه مردم تضعیف می شود و در اداره و پیشرفت امور کسی جایگزین آنان نمی شود لکن همه دیدند و دشمنان کور دل فهمیدند که این حساب ها غلط از کار در آمد. این حسابگران داخل و خارج با همه پرمدعایی، انقلاب اسلامی را که از دل پاک یک ملت سرچشمه گرفته بود و با جان مردم و ایمان و عقیدت آنان آمیخته بود نشناخته بودند، گویی شهوت طبیعی حیوانی و شیطانی چشم و گوش آنان را بسته و از معنویات کور و کرشان نموده است. ملتی که عشق شهادت در دل زن و مرد و کوچک و بزرگش جوش می زند و برای شهادت، هر یک بر دیگری سبقت می گیرد و از شهوات

صحیفه نور جلد 16 صفحه 49

حیوانی و دنیایی گریزان بوده و عالم غیب و رفیق اعلی را باور کرده است، با این خسارات، هر چند بزرگ باشد از صحنه خارج نمی شود و همه دیدیم که هر شهادتی، برای ملت رشید ما رشدی چشمگیر به ارمغان آورده، به طوری که شهادت های پی در پی جمهوری اسلامی را آنچنان بیمه کرد که از آسیب دهر مصون گردید و شهادت هر یک از عزیزان سند رسوائی گروهک های ملحد و منافق شد و شکست حتمی آنان را تسریع کرد و اکنون به خواست خداوند متعال، جمهوری اسلامی ایران از قدرتی برخوردار است که سابقه نداشته است و امید است که دست قدرتمند الهی پشتیبان این ملت مظلوم غارت شده و ستمدیده و پشتیبان قوای مسلح نظامی و مردمی در جبهه های نبرد علیه باطل باشد و رحمت حق تعالی بر شهیدان راه حق در طول تاریخ و از 15 خرداد تا کنون و سلامت و سعادت نصیب معلولان و مجروحان و ستمدیدگان و آوارگان و بازماندگان شهدا باد.
8 - مراتب تشکر و سپاس خود را متواضعانه تقدیم ملت بزرگوار متعهد ایران نموده و از خداوند تبارک و تعالی تشکر می کنم که در عصر حاضر که عصر حکومت شیطان بر زمین است چنین ملت آگاه رشید جان نثاری در راه عقیدت و ایمان و عاشق لقاءالله و مجاهد فی سبیل الله به این کشور طاغوت زده و غارت شده عنایت فرموده که با مجاهدات خویش بدون تکیه بر قدرت های چپ و راست بر طاغوتیان غلبه نموده است و دست آنان را از کشور عزیز و مخازن آن کوتاه کرده و منحرفان و منافقان را منزوی نموده یا از کشور رانده است. و از درگاه خداوند متعال عاجزانه خواستار است که آنان را در صراط مستقیم اعانت فرموده و در مقابل پیشامدها و مشکلات اجتناب ناپذیر دنباله انقلاب، استقامت عطا فرماید. و ملت عزیز بدانند که استقامت آنچنان اهمیت ویژه دارد که از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم منقول است که فرمود سوره هود مرا پیر کرد که فرموده است تو و پیروانت استقامت کن. ما و شما که افتخار پیروی آن حضرت و ادعای آن را داریم، باید در حفظ دین مقدس و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی استقامت کنیم و مشکلات را با استقبال و استقامت انقلابی رفع نمائیم. خداوند یاور و پناه شما عزیزان باشد و به شما صبر انقلابی مرحمت فرماید که در مشکلات ناتوان نشوید و دید انقلابی دهد که تحت تاثیر جوسازان خدانشناس و متکبران بی اعتناء به اسلام و انقلاب اسلامی واقع نشوید و از شایعه سازان مخالف مصالح عمومی انقلاب پیروی ننموده و به مقابله با آنان برخیزند.
9 - در خاتمه، سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به مسلمانان جهان و ملت معظم ایران و مستضعفان سراسر عالم تبریک عرض می کنم. مبارک باد بر همه پیروزی اسلام و پیروزی جنود حق بر جنود ابلیس و مبارک باد پیروزی های جبهه های دفاع از اسلام و حق بر ملت و خصوصاً قوای مسلح نظامی، انتظامی و مردمی اینجانب به شکرانه این نعمت های بزرگ و به احترام دهه فجر و بیست و دوم بهمن سالروز پیروزی ملت عظیم الشأن، از جناب حجت الاسلام آقای موسوی رئیس محترم دیوانعالی کشور می خواهم تا به عموم دادستان ها و قضات محترم ابلاغ کنند که علاوه بر اسامی تهیه شده برای آزادی،

صحیفه نور جلد 16 صفحه 50

در اسرع وقت ممکن و حداکثر تا دو ماه به پرونده ها رسیدگی نموده و لیست اسامی زندانیانی که به حسب شرع مقدس عفوشان مانعی ندارد تهیه و نزد اینجانب بفرستند. لازم است مسؤولین امور در تهیه این لیست سختگیری ننمایند و هر چه بیشتر کوشش نمایند تا زندانیان به مردم عزیز ما ملحق شده و همگام با آنان راه انقلاب اسلامی را بپیمایند. مقتضی است تاکید کنند تا در این امر مسامحه نشود و همانطور که قبلاً تذکر دادم دادستانی ها و محاکم قضایی موظفند در اسرع وقت ممکن به پرونده هائی که به عللی رسیدگی به آن به تعویق افتاده است رسیدگی نموده و آنها را در اولویت قرار دهند. از خداوند متعال نصرت اسلام و مسلمین را خواستارم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی