پیام امام خمینی به مردم مسلمان اصفهان

تاریخ: 1357/05/15

مادام که حکومت دودمان پهلوی برقرار است مصائب و فجایع ادامه دارد

بسم الله الرحمن الرحیم
فاجعه اخیر اصفهان را به عموم اهالی محترم تسلیت عرض می نمایم این فاجعه به دنبال فجایع بسیار دیگر، نمونه ای است از حکومت ستمگر شاه که وحشیانه به ملت ایران هجوم و آنان را به خاک و خون کشیده است و آخرین فاجعه نیست. تا حکومت این دودمان ستم پیشه برقرار است، فاجعه به دنبال فجایع و مصیبت پشت سر مصائب و حادثه به دنبال حوادث عظیم ادامه خواهد داشت. تنها اصفهان بزرگ نیست که شاهد جنایات مرگبار شاه و فرمانبرداران جنایت پیشه اوست بلکه سراسر ایران با این جنایات و قتل و غارت ها دست به گریبان است. آن قم، حرم اهل بیت و آن تبریز و یزد و همدان و اهواز و شیراز و آن مشهد مقدس و رفسنجان و جهرم و کازرون و سایر شهرها و قصبات که شاهد قتل ها و جرح ها و حملات وحشیانه بوده و هست.

قیام ضد شاهی مردم

امروز ملت شجاع و به پا خاسته ایران شاهد موج عظیم ضدشاهی که بر اثر یکی دیگر از اعتصابات بزرگ اصفهان که به پشتیبانی از روحانیت بیدار و مسؤول خود به عنوان اعتراض به اعمال غیر قانونی و انسانی رژیم است می باشد. امروز شعار (مرگ بر شاه) ملی شده و تا برچیده شدن دستگاه ظلم و انقراض دودمان جنایتکار پهلوی ادامه دارد. باید از هر فرصت استفاده نمود و اجتماعات را هر چه بیشتر عظیم و فشرده کرد و هر چه بیشتر خیانت ها و جنایت های شاه را بر ملا نمود.

وظیفه گویندگان و علما در بسیج مردم

گویندگان محترم و متعهد هر چه بیشتر به روشنگری قیام و علمای اعلام با اعلامیه ها و بیانات خود مردم مهیا را که راه خود را خوب یافته اند بسیج عمومی نموده و یکدل و یک جهت برای بر چیده شدن بساط غارت و جنایت همصدا و با اتکاء به قدرت لایزال الهی، این ریشه پوسیده فساد را از بن بر کنند و ملت مستضعف را از چنگال استعمارگران خارجی و داخلی نجات بخشند. (و نریدان نمن

صحیفه نور جلد 2 صفحه 87

علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین) اراده خداوند تعالی بر آن است که با رهبری حکیمانه انبیاء عظام و وارثان آنان، مستضعفین را از قید حکومت طاغوتی آزاد و سرنوشت آنان را به دست خودشان بسپارد، باید در این امر الهی ملت عزیز به دنبال روحانیون مسؤول این راه حیاتی را طی کنند.

طرح مسأله انتخابات، وسیله ای برای اغفال ملت و تغییر مسیر اصلی حرکت

باز با کمال علاقه به ملت ایران هشدار می دهم که به دنبال دولت شاه دم از انتخابات زد. هر کسی که سخنان او را شنیده باشد خوب می فهمد که شاه با طرح مسأله انتخابات می خواهد مسیر اصلی حرکت اسلامی ایران را که سرنگونی این دودمان است تغییر دهد و ملت را اغفال نماید ولی دیگر دیر شده و طرح حکومت اسلامی در عروق مردم ایران ریشه دوانیده است و به امید خدا پیروزی از آن ماست.
مردم شریف با کمال احترام از گویندگان بخواهند تا از گفتگو درباره هر امری که آنان را از مسیر خود باز دارد همچون انتخابات، شدیداً احتراز کرده و فجایع و جنایات حکومت شاه را بازگو نمایند.
اینجانب از همبستگی روحانیون معظم و اهالی محترم اصفهان که در جریانات اخیر با پشتیبانی بیدریغ خود روحانیون را تنها نگذاشتند و دین خود را به اسلام و مسلمین ادا نمودند تشکر می کنم و از خداوند متعال توفیق و تایید همگی را خواستارم.
والسلام علیکم ورحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی