فهرست کتاب


حدیث اخلاق از سخنان چهارده معصوم

محمد تقی فلسفی‏

تقدیم به شهدای محراب:

آیت الله شهید مدنی
آیت الله شهید دستغیب
آیت الله شهید صدوقی
آیت الله شهید اشرفی اصفهانی
و همه شهدای روحانیت که خونشان تداوم بخش انقلاب اسلامی برهبری رهبر انقلاب و امید مستضعفان جهان و کوبنده بتهای زمان حضرت آیت الله العظمی امام خمینی مد ظله العالی گردید.
احادیث این کتاب مجموعه احادیثی است که در 2 جلد کتاب اخلاق بوسیله دانشمند معظم و خطیب گرانمایه حجت الاسلام محمد تقی فلسفی مورد استفاده قرار گرفته است. چنانچه نیاز به مدارک احادیث است، میتوانید به دو جلد مذکور مراجعه نمائید.
نکته دیگری که ضروریست تذکر داده شود، اینکه سخنان معصومین (علیه السلام) تالی قرآن و نشئت یافته از سرچشمه وحی می باشد. معمولا دارای معانی متفاوت در ابعاد مختلف می باشد و برداشت شارح ارجمند در بعد مورد نظر و بطبع در مسائل تربیتی بوده و چنانچه ابعاد دیگری از معانی احادیث به نظر خوانندگان محترم برسد جای هیچگونه اشکال و ابهامی نخواهد بود. اما برای هر نوع تعمق و برداشت از سخنان گهربار معصومین باید صلاحیت و دقت لازم موجود باشد تا خدا نکرده برداشت انحرافی از معانی احادیث صورت نگیرد و در صورت وجود ابهام باید به اهل فن و علمای اسلام مراجعه شود. والسلام
بسم الله الرحمن الرحیم

ذلیلتر از بردگان

(1)...
(1) علی (علیه السلام) فرموده است: آنکس که مقهور و مغلوب شهوات خویشتن است خواری و ذلتش بمراتب بیش از برده زرخرید است.

پاداش حسن خلق

(2)...
(2) علی (علیه السلام) فرموده است: سر آمد تمام وظائف برای افراد با ایمان اینستکه خود را با صفات حمیده و اخلاق پسندیده متخلق سازند و خویشتن را بزیور راستگوئی بیارایند.
(3)...
(3) امام صادق (علیه السلام) فرموده: خداوند به بنده خود در مقابل حسن اخلاق حسن خلق، پاداش میدهد همانند اجر مجاهد راه حق که روز و شب در فعالیت و کوشش باشد.
(4)...
(4) نیز فرموده است: اگر به تو اعلام شد که از عمر، بیش از دو روز باقی نمانده است روز اول را به اخلاق و ادبت اختصاص ده تا از آن برای روز مرگت کمک بگیری.
(5)...
(5) حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) فرموده است: علمی که یاد گرفتن آن بیش از علوم دیگر بر تو لازم است آن علمی است که خیر و صلاح قلبت را بتو ارائه کند و فساد آنرا بر تو آشکار سازد.
(6)...
(6) رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) میفرمود: من از طرف خداوند بر انگیخته شدم که مکارم اخلاق را تتمیم و تکمیل نمایم.