فهرست کتاب


تفسیر سوره لیل

مرحوم آیت الله حاج شیخ علی آقا نجفی کاشانی (رضوان الله علیه)

مقدمه ناشر

کتاب حاضر با استفاده از درس های تفسیر مرحوم آیت الله حاج شیخ علی آقا نجفی کاشانی تهیه شده است. مرحوم آیت الله نجفی (1365 - 1300 شمسی) با وجود موفقیت چشمگیری که در تدریس فقه و اصول ،منطق ،ادبیات عرب ،هیئت و نجوم قدیم ،در حوزه های نجف اشرف ،قم و کاشان داشتند از سال 1337 تا پایان عمر ،خود را وقف مطالعه و ارائه تفسیر قرآن نمودند مشتاقان بسیاری به ویژه از طبقات تحصیلکرده و فرهنگیان از منبرهای تفسیر ایشان که هر شب پس از نماز مغرب و عشا در مسجد الحسین میرنشانه کاشان برقرار بود استفاده می کردند و از چشمه های معرفتی و اخلاقی قرآن سیراب می شدند شیوه تفسیری ایشان قرآن به قرآن و با استفاده از روایات و با تأکید بر نکات اخلاقی بود.
سوره لیل در 17 جلسه در سال 1361 تفسیر شده است برای تهیه این کتاب سبک و سیاق بیانی حفظ شده و تنها ویرایش اندکی به منظور تبدیل عبارات گفتاری به نوشتاری صورت گرفته است. عنوان گذاری و استخراج مدارک و تهیه فهرست ها توسط دفتر نشر انجام گرفته است.
لازم به ذکر است با توجه به تسلط شگفت انگیز استاد بر منابع حدیثی و استفاده گسترده از آنها بدیهی است این دفتر در امر استخراج مدارک نتوانسته است حق مطلب را ادا کند ،و مسؤلیت هر گونه کاستی را می پذیرد.
دفتر تنظیم و نشر آثار آیت الله نجفی کاشانی

جلسه اول فضیلت تلاوت سوره لیل

معرفی سوره لیل
فضیلت خواندن سوره لیل
تلاش انسان در دنیا و کسب درجات عالی در بهشت
مسئولیت انسان در پاسخگویی
تثبیت حقایق آیات در وجود انسان
گواهی اعضا و جوارح بر تلاوت قرآن
آغاز شرح آیات سوره
حکمت خدا در آفرینش زن و مرد
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم و اللیل اذا یغشی (1) و النهار اذا تجلی (2) و ما خلق الذکر و الانثی (3) ان سعیکم لشتی (4)

معرفی سوره لیل

سوره مبارکه اللیل یا و اللیل بدون هیچ گونه اختلافی میان قراء مشتمل است بر 12 آیه همان طور که مشهور مفسران گفته اند در مکه معظمه نازل شده و البته عده ای هم بر آنند که در مدینه منوره نازل شده است. روایتی از طریق شیعه از حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام نقل شده که از آن روایت بر می آید سوره اللیل در مدینه منوره نازل شده که بعدا روایتش را عرض می کنیم. این سوره سوره نود و دوم از سوره های مرتب قرآن مجید است.