فهرست کتاب


خوردنیهای شفابخش

مهدی نراقی

فواید برگ و ریشه توت فرنگی

برگ و ریشه توت فرنگی برای درمان و معالجه اسهالهای مزمن و جلوگیری از ترشی زیاد معده مفید است، همچنین برای درمان ورم کیسه مثانه و مجاری ادرار تأثیر سودمندی دارد.
برای مصرف برگ و ریشه توت فرنگی باید سی تا شصت گرم برگ یا ریشه توت فرنگی را در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم کنید بعد آن را مصرف نمایید.
ریشه توت فرنگی را باید در بهار از خاک در آورده و بشویید و مصرف کنید و برگهای آن را باید از گل دادن بچینید و مورد استفاده قرار دهید.
جوشاندن برگ یا ریشه توت فرنگی قابض و ادرارآور است گاهی این جوشانده ادرار را به رنگ تندی در می آورد که نباید از آن نگران شد زیرا سموم بدن از این راه به خارج دفع می شود.
برگهای توت فرنگی را اگر دم کنید چای مطبوعی خواهد بود که همه آن را دوست دارند و می توان طعم آن را با اضافه کردن لیمو و وانیل و دارچین افزایش داد.
دم کرده برگ توت فرنگی خواص تصفیه کننده خون و ادرار آورنده دارد و به همین جهت است که دکتر هاوزر غذاشناس و طبیب معروف رژیمهای غذایی در کتاب چه باید خورد و چگونه باید پخت، دم کرده برگ توت فرنگی را در رژیمهای هفت روزه و سی روزه خود تجویز می کند.
اگر برگ و ریشه توت فرنگی وحشی را که اغلب در جنگلها می روید به دست آورید آثار و خواص آن افزونتر خواهد شد.

باز هم از موارد مصرف توت فرنگی

کسانی که کرمک دارند و از این مهمان ناخوانده ناراحت هستند باید صبح ناشتا به فاصله نیم ساعت در سه بار پانصد گرم توت فرنگی را بدون شکر و شیرینی بخورند و تا ظهر هیچ غذای دیگری مصرف ننمایند.
با مصرف توت فرنگی به ترتیب بالا طفیلیهای روده دفع خواهد شد و از شر این مهمانان ناخوانده راحت خواهید شد.
آب توت فرنگی میکروب حصبه و تیفوئید را می کشد. عملا این نکته را امتحان کرده اند و در مایعی که یک چهارم آن آب توت فرنگی و بقیه آب بوده است (بامیل ابرت) را غوطه ور کرده و با تلسکوپ دیده اند که به فاصله کمی کشته می شوند و از بین می روند.
خانمهایی که می خواهند از توت فرنگی به عنوان معالجه زیبایی استفاده کنند باید پنج یا شش عدد توت فرنگی را در یک پارچه نازک بریزند و فشار دهند تا آب آن در ظرفی خارج و جمع شود و بعد آن را به صورت خود بمالند تا پوست آنها شفاف و با طراوت شود.
طریقه دیگر هم برای معالجه پوست صورت این است که توت فرنگی را خوب له کنند و به صورت ماسک، روی صورت خود بگذارند.
اثر آب توت فرنگی بر روی پوست زیادتر می شود اگر ده قطره تنطور بنتروان و بیست قطره گلاب به آن اضافه کنند و آن را به هم مخلوط کنند و به روی پوست صورت خود بمالند. ماسک و یا آب توت فرنگی باید یک ساعت روی صورت بماند و بعد از یک ساعت هم نباید صورت را با صابون شست بلکه باید با آب بیکربونانته شستشو داد و باید هشت گرم جوش شیرین را در نیم لیتر آب مخلوط کنید و صورت را با آن بشویید.
خانمهایی که با آب توت فرنگی و یا ماسک آن معالجه زیبایی می کنند باید هر دو روز یکبار در فصل توت فرنگی آن را انجام دهند.
خانمهایی که به این ترتیب عمل کرده اند بعد از چندی برق و لطافت جوانی را در چهره خود دیده اند. آیا شما هم نمی خواهید این درخشندگی و لطافت را در چهره خود ببینید؟
شستشوی صورت و پوست و معالجه زیبایی خانمها با آب توت فرنگی از زمان ملکه کلئوپاترا معروف شده و تا امروز شهرت و اهمیت خود را حفظ کرده است.
علامت اسکن صفحه 59

شاه توت

با مصرف شاه توت کمبود املاح معدنی بدن را ترمیم کنید
شاه توت را توت شامی هم می گویند. در بیشتر نقاط ایران درخت آن وجود دارد و بعد از اینکه توت سفید تمام شد شاه توت می رسد و به بازار می آید.
درخت شاه توت بزرگ و بلند می شود. میوه آن هم درشت و آبدار است وقتی کاملا برسد طعم شیرین معطری پیدا می کند که هر ذائقه ای آن را می پسندد. در جنوب فرانسه درخت شاه توت به عمل آمده است و بطوری که می گویند این درخت از ایران به آن کشور رفته و غرس شده است.