فهرست کتاب


تغذیه و سلامت

کیمبرلی ای تسمر مترجم ترانه یگانه

هرم غذایی چیست؟

هرم غذایی در سال 1992 در آمریکا شکل گرفت. در این هرم، گروه های اصلی غذایی نشان داده می شود. بنابراین، هرم تغذیه، ستون های یک رژیم غذایی سالم را در خود دارد. در این هرم، نیازهای بدن نشان داده می شود تا شخص، میزان مناسب مصرف روزانه هر یک از پنج گروه اصلی غذایی را دریابد. از این رو به کار بستن این هرم، به شما کمک می کند تا دریافت چربی را در حد تعادل نگه دارید و سایر مواد غذایی ضروری را، برای بهره مندی از یک رژیم غذایی سالم، دریافت کنید.

ستون های هرم

در طراحی هرم تغذیه، سه هدف در نظر گرفته شده است. تنوع، حفظ تناسب و میانه روی. مصرف غذاهای گوناگون و متنوع، شما را از دریافت نیازهای مختلف غذایی مطمئن ساخته و از سوی دیگر تنوع رژیم غذایی را تأمین می کند که به بهبود اشتها و لذت بردن از غذا خوردن می انجامد. یک برنامه ریزی متناسب، باید بر اساس استفاده از مواد غذایی مورد علاقه شما صورت گیرد. بنابراین، کالری کلی مورد نیاز خود را بر اساس وزن مطلوب خود حساب کنید.
حفظ تناسب، به معنای استفاده متعادل از تمامی گروه های غذایی در هر روز است. تمام کالری مورد نیاز خود را تنها از یک نوع غذا تأمین نکنید. برقراری تعادل در استفاده از گروه های غذایی، تنوع رژیم غذایی را نیز فراهم می کند.
یک نکته مهم:
برای افزودن به تنوع رژیم غذایی، بهتر است از دستورات غذایی جدید استفاده کنید. بنابراین دستورات غذایی خود را با سایر اعضای خانواده، فامیل و دوستان تعویض کنید، یک کتاب آشپزی جدید مطالعه کنید، این کتاب ها در هر کتابخانه ای به وفور یافت می شوند. هم چنین می توانید به فروشگاه مواد غذایی مراجعه کرده و نام تمامی سبزیجات و میوه هایی را که تاکنون استفاده نکرده اید، یادداشت و هر هفته یکی از آن ها را خریداری و امتحان کنید.
برای رعایت میانه روی، تعداد پیمانه های تأمین کننده تمامی کالری مورد نیاز خود را معین کنید و سپس به تنظیم مقدار چربی، کلسترول، سدیم، قند و نوشیدنی های دریافتی خود بپردازید. در این صورت از یک رژیم غذایی مناسب و سالم بهره مند خواهید شد. تا زمانی که در مصرف غذاهای دارای قند و چربی میانه روی را رعایت کنید، این غذاها جزیی از رژیم غذایی سالم شما خواهند بود. به یاد داشته باشید این مواد در قله هرم تغذیه جای دارند. بنابراین تنها برای محدود کردن مصرف آن ها اقدام کنید و نه حذف آن ها از رژیم غذایی.

گروه های مختلف تشکیل دهنده هرم غذایی

گروه های غذایی تشکیل دهنده هرم غذایی به ترتیب زیر است:
نان، غلات برنج و پاستا
سبزیجات
میوه ها
لبنیات
پروتئین ها از قبیل گوشت، مرغ، ماهی، باقلا خشک، آجیل و جایگزین های گوشت
قند و چربی
غذاهای موجود در یک گروه نباید جایگزین غذاهای گروه های دیگر شوند، زیرا اهمیت هیچ گروهی بیشتر از سایر گروه ها نیست. هر گروه، مواد مغذی خاص خود را داراست و تنها یک گروه نمی تواند تمامی نیازهای بدن را تأمین کند. بنابراین استفاده از تمامی گروه های غذایی برای حفظ یک رژیم غذایی مناسب ضروری است. هرم تغذیه، بر مصرف روزانه غذاهای گوناگون از تمامی گروه ها تأکید دارد. جدیدترین هرم تغذیه، شش طبقه دارد که قله آن قند و چربی است. چربی عنصر مهمی برای حفظ کارکرد طبیعی بدن است. با این وجود باید در حد تعادل مصرف شود.