فهرست کتاب


انتظار موعود فصلنامه علمی - تخصصی ویژه امام مهدی (عج) سال چهارم، شماره پانزدهم، بهار 1384

مرکز تخصصی مهدویت

16. امر به معروف و نهی از منکر

امام باقر (علیه السلام) می فرماید: همانا امر به معروف و نهی از منکر راه انبیا و صالحان است و فریضه بزرگی است که قوام دیگر فرایض به آن است و راه ها به وسیله آن امنیت می یابد و در آمدها حلال می شود و مظالم به صاحبانشان رد می شود و زمین آباد می شود و از دشمنان انتقام گرفته می شود و امور سامان می یابد.(343)
در جای خود ثابت شده است که این فریضه بزرگ الهی، بستر و زمینه مناسب برای ظهور امام عصر و در نتیجه، تشکیل حکومت عدل محور را فراهم می آورد.
بنابراین کسی که به این دادورزی عظیم و عصر شکوفایی استعدادهای صلح و آشتی و برابری و مساوات باور دارد، تحت رهبری عقل و ایمان به انجام این تکلیف بزرگ الهی می پردازد تا هر چه سریعتر بستر مناسب برای به کمال رسیدن انسان ها در این دنیا و بازگردانده شدن حقوقشان فراهم شود و حضرتش ظهور کند و برابری و مساوات را حاکم گرداند.

ره آورد جامعه شناختی

1. تشکیل نهضت های عدالتخواه

عالم هستی نظام اسباب و مسببات است.
امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
ابی الله ان یجری الاشیاء الا بالاسباب.(344)
خداوند اراده کرده است که تمام اشیاء تنها با اسبابش محقق شود.
در جامعه آرمانی عدالت محور اسلام نیز، اگر چه امدادهای الهی و تأییدات غیبی بسیار موثر بوده و پشتوانه آن هستند، در تعالیم اسلام آمده است که اجرای دقیق این برنامه بدون مسئولیت پذیری و تعهد و تکلیف یارانی کارآمد و جامعه ای خروشان در جهت تحقق نهضت های عظیم آزادی بخش و عدالت خواه میسر نیست.
بنابراین جامعه ای که باور دارد و می داند در آن عصر طلایی از دست ستم پیشگان و مستکبران رهایی یافته و تعالیم انبیا و اصول اساسی رسالت در آن حاکم می گردد، باید برای تحقق و زمینه سازی آن کوشا باشد. جامعه و مدینه فاضله عصر دولت حقه حضرت مهدی (علیه السلام) و عدل محوری او را هدف قرار داده و تلاش می کند برای تسریع در رسیدن به هدف، اسباب و زمینه های آن تحول عظیم را با انقلابها و نهضت ها فراهم آورد و طبیعی است که نمی تواند حکومت های جور و ظلم را تحمل نماید و از این رو به صورت نهضت های آزادی بخش، زمینه و بستر را برای عدالت کلی فراهم می آورد.