فهرست کتاب


با پیامبر (صلی الله علیه و آله) بسوی معراج

دکتر علی شیروانی

مقدمه

به نام خدا
نوشتار حاضر در بردارنده متن و ترجمه دو حدیث شریف و گرانسنگ است.
حدیث نخست، از احادیث قدسی و معروف به حدیث معراج است در این حدیث، که به صورت گفت و گویی میان خداوند و پیامبر گرامی است، پیامبر پرسشهایی را مطرح می کند و خدای متعال به آنها پاسخ می گوید. در این حدیث گوینده خداوند و شنونده پیامبر است. این روایت شریف را مرحوم مجلسی در بحارالانوار (ج 77، ص 21 به بعد) آورده است. حدیث دوم، موعظه های جامع و بسیار سودمند پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) به ابوذر، صحابی گرانقدر آن حضرت است. متن این حدیث، با کمی تفاوت، در کتاب مکارم الاخلاق، آمالی شیخ طوسی، مجموعه ورام و بحارالانوار (ج 74، از چاپ بیروت و ج 77 از چاپ ایران) آمده است. آنچه در این جا آمده مطابق با نقل مرحوم مجلسی در بحارالانوار است.
شایان ذکر است که این دو حدیث شریف را استاد گرامی آیة الله مصباح یزدی در سلسله درسهای اخلاق خود به گونه ای عالمانه بررسی کرده و مطالب سودمندی در شرح و توضیح آن آورده اند. خوشبختانه این مجموعه توسط فاضل گرامی جناب آقای کریم سبحانی نگارش و ویرایش یافت و در قالب کتابهایی با نامهای ره توشه پندهای پیامبر اکرم به ابوذر و راهیان کوی دوست شرح حدیث معراج به همت موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر گردید و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

حدیث معراج

-1رُوِیَ عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع أَنَّ النَّبِیَّ ص سَأَلَ رَبَّهُ سُبْحَانَهُ لَیْلَةَ الْمِعْرَاجِ فَقَالَ یَا رَبِّ أَیُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ
-2فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَیْسَ شَیْ ءٌ عِنْدِی أَفْضَلَ مِنَ التَّوَکُّلِ عَلَیَّ وَ الرِّضَا بِمَا قَسَمْتُ
-3یَا مُحَمَّدُ وَجَبَتْ مَحَبَّتِی لِلْمُتَحَابِّینَ فِیَّ
-4وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِی لِلْمُتَعَاطِفِینَ فِیَّ
-5وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِی لِلْمُتَوَاصِلِینَ فِیَّ
-6وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتِی لِلْمُتَوَکِّلِینَ عَلَیَّ
-7وَ لَیْسَ لِمَحَبَّتِی عَلَمٌ وَ لَا غَایَةٌ وَ لَا نِهَایَةٌ وَ کُلَّمَا رَفَعْتُ لَهُمْ عَلَماً وَضَعْتُ لَهُمْ عَلَماً

مقام رضا و توکل

-1از امیر مؤمنان (علیه السلام) روایت شده که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در شب معراج از خداوند چیزهایی پرسید و گفت: خداوندا؛ کدامین عمل، از سایر اعمال برتراست.
-2خداوند: هیچ چیز نزد من از توکل بر من و رضایت به آنچه من قسمت کرده ام برتر نیست.