ترجمه ارشادالقلوب دیلمی

ابی محمد حسن دیلمی‏ مترجم:سید عباس طباطبائی‏

مقدمه ناشر

موضوع اخلاق، همیشه مورد توجه علما و دانشمندان اسلامی بوده است و در این باره هر کس به قدر وسع و بضاعت علمی خود از آن سخن گفته است و یکی از کتب ارزشمند در این جهت ارشاد القلوب تألیف عالم جلیل القدر ابو محمد حسن بن محمد دیلمی است که با استفاده از مواعظ قرآنی و روایی خواننده را از این چشمه زلال سیراب می نماید.
این دفتر برای استفاده بهتر و بیشتر ترجمه آن را - که توسط جناب مستطاب آقای سید عباس طباطبائی انجام شده - بعد از بررسی و ویراستاری و اعرابگذاری و... در اختیار علاقمندان قرار می دهد امید است مورد قبول حق تعالی قرار گیرد.
دفتر انتشارات اسلامی
وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

مقدمه مترجم

بسم الله الرحمن الرحیم انه خیر موفق و معین
و بعد چنین گوید: این ذره بی مقدار ابن ابراهیم عباس طباطبائی - غفر الله له و لوالدیه - چون که کتاب شریف ارشاد القلوب کتابی است دینی، مذهبی و اخلاقی، و بر هر فرد مؤمن و موحد لازم است که از این نوع کتب دینی بهره مند گردد، و این کتاب شریف با عبارات و الفاظ عربی مرقوم شده و عامه مؤمنین و علاقه مندان را بهره برداری از آن مقدور نیست، لذا این حقیر بر آن شدم که این کتاب شریف را به فارسی ترجمه نموده و در اختیار برادران و خواهران دینی قرار دهم. البته به این روش که متن کتاب را تقطیع نموده و ذیل هر قطعه ترجمه آن را ذکر می نمایم امید است، که در هنگام مطالعه و استفاده حقیر و والدین و اساتیدم را به دعای خیر یاد فرمایند. در این امر از ذات مقدس حق تعالی استمداد می خواهیم و از ولی خدا و امام زمان - ارواح العالمین له الفدا - استعانت می نمایم.

مقدمه مؤلف

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد خاتم النبیین و علی آله الطاهرین، اما بعد فانه لما استولی سلطان الشهوة و الغضب علی الادمیین و مجلبه کل منهم لنفسه و اشتغاله عن آخرته و رمسه عملت هذا الکتاب و سمیته بارشاد القلوب الی الصواب المنجی من عمل به من الیم العقاب.
بعد از استمداد از خدای رحمن و رحیم و حمد و ثنای پروردگار عالمیان و فرستادن رحمت بر محمد خاتم پیامبران و آل پاک آن بزرگوار - صلوات الله علیهم اجمعین - چنین می فرماید: چون که دیدم قوه غضبیه و شهویه بر اولاد آدم تسلط پیدا کرده و هر کدام از آنها جلب نفع برای خود می کنند و قبر و آخرت را فراموش کرده اند این کتاب را نوشتم و آن را به نام ارشاد القلوب الی الصواب نام گذاری کردم، که هر کس به آن عمل کند او را از عذاب دردناک نجات دهد.