فهرست کتاب


زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام ترجمه «اعلام الوری»

امین الاسلام طبرسی‏ عطاردی

وفات و محل دفن حضرت زهراء

روایت شده که حضرت زهراء سلام اللَّه علیها در سوم جمادی الآخرة سال یازدهم از هجرت وفات کرد، و مدت نود و پنج روز و یا چهار ماه پس از پدر بزرگوارش در جهان زندگی کرد، در هنگام وفات امیر المؤمنین علیه السّلام او را غسل و کفن کردند و اسماء بنت عمیس نیز به آن جناب کمک میکرد. اسماء گوید: فاطمه علیها السّلام وصیت کردند که مرا جز علی و شما دیگری نباید غسل دهد، در اثر این وصیت من و علی او را غسل دادیم، و در نماز او: علی، حسنین، عمار، مقداد، عقیل، زبیر، ابو ذر، سلمان، بریده، و گروهی از بنی هاشم شرکت داشتند و او را در دل شب طبق وصیتش دفن کردند. در محل دفن حضرت فاطمه اختلاف کرده اند، گروهی گفته اند او را در بقیع دفن کردند، جماعتی معتقدند وی را در خانه اش بخاک سپرده اند، و پس از اینکه بنی امیه مسجد را بزرگ کردند قبر فاطمه در مسجد قرار گرفته است.
گروهی میگویند: حضرت زهراء سلام اللَّه علیها در بین قبر حضرت رسول و منبر دفن شده است، اینان به استناد قول پیغمبر که فرمود: بین قبر و منبر من باغی است از باغهای بهشت، این عقیده را پیدا کرده اند قول اول که حضرت زهراء در بقیع دفن شده باشد بعید است، و دو قول اخیر به صواب نزدیک است، و لیکن احتیاط این است که در هر سه موضع آن حضرت را زیارت کنند. پایان بخش اول

بخش دوم زندگانی امیر المؤمنین علیه السّلام

تولد امیر المؤمنین علی علیه السّلام

حضرت امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه السّلام در روز جمعه سیزدهم ماه رجب پس از سی سال از عام الفیل در خانه خدا در شهر مکه متولد شد، و قبل از وی کسی در بیت پروردگار بدنیا نیامده بود، و پس از آن جناب نیز برای احدی این موضوع پیش نیامده است تولد علی علیه السّلام در خانه خداوند فضیلت و شرافتی است که پروردگار بزرگ به آن حضرت اختصاص داده و به این وسیله وی را معظم و محترم داشته است.
مادر امیر المؤمنین فاطمه دختر اسد بن هاشم بود، که برای حضرت رسول صلی اللَّه علیه و آله بمنزله مادر بودند و پیغمبر در دامان این بانوی بزرگوار تربیت شد، و او از اولین جماعتی است که به آن جناب ایمان آورد و با وی به مدینه مهاجرت کرد هنگام وفات فاطمه مادر امیر المؤمنین حضرت رسول او را کفن کرد و کفن او را از لباس مخصوص معین نمود و سپس خود در قبر او قرار گرفت تا وی از فشار قبر آسوده گردد، و او را بولایت فرزندش تلقین کرد، پس بنا بر این امیر المؤمنین علیه السّلام اول کس از بنی هاشم است که از دو نفر هاشمی متولد شده است.