فهرست کتاب


ترجمه کتاب المواعظ

شیخ صدوق عطاردی

سرپرستی شیعیان خراسان

ابن بابویه مدتی به عنوان رهبر و مقتدای شیعیان خراسان در نیشابور اقامت گزید، و از این رو وی را «وجه الطائفه بخراسان» نوشته اند، محدث بزرگوار در نیشابور که مجمع فرق و مذاهب مختلف اسلامی و غیر اسلامی بود سالها اقامت نمود، و در ترویج مذهب شیعه بسیار تلاش کرد، و فکر تالیف کتاب «کمال الدین» در این شهر برایش پیدا شد و پس از مراجعت به ری آن را پایان داد.

مسافرت های علمی صدوق

شیخ صدوق مسافرت های دور و درازی در بلاد شرق و غرب اسلامی انجام داد، و با محدثین بزرگ و رجال عالیقدر ملاقات کرد، وی از شهرهای:
سرخس، مرو رود، بلخ، بخارا، سمرقند، ایلاق و فرغانه در خراسان و از بغداد، مکه، مدینه و قید دیدن کرد و با رجال حدیث آشنا شد و در تالیفات خود از این بلاد نام برده است.
ابن بابویه یک بار به بیت اللَّه مشرف شده و دو مرتبه هم بزیارت حضرت رضا علیه السّلام نائل گردیده و در روضه مطهره امام رضا صلوات اللَّه علیه مجالس املاء حدیث تشکیل داده است، و هم اکنون در امالی وی چند مجلس که در مشهد املاء کرده است دیده می شود، و در مقدمه عیون الاخبار از مسافرت خود به مشهد امام رضا بازگو میکند.

وفات شیخ صدوق

شیخ بزرگوار پس از سالها فعالیت پی گیر و کوششهای خستگی ناپذیر بسال در شهر ری دیده از جهان بست. و از خود آثار بسیاری به یادگار گذاشت، با اینکه بسیاری از تألیفات او از بین رفته و لیکن بازمانده آثار وی مبین زحمات طاقت فرسا و علاقه وی به حفظ آثار و م آثر اهل بیت علیهم السّلام میباشد.
آثار صدوق مانند صفحه ای نورانی در جهان تشیع میدرخشد و در تمام قرون و اعصار مورد استفاده بوده و هست، آرامگاه او هم اکنون در جوار حضرت عبد العظیم حسنی علیه السّلام در ری زیارتگاه شیعیان و دوستان اهل بیت میباشد.
از خداوند متعال آرزومندیم ما را در ترویج مذهب مقدس اهل بیت علیهم السلام یاری فرماید، و ما را در دنیا و آخرت از فیوضات و برکات آنها بهره مند سازد، و در جوار محمّد و آل محمّد علیهم السلام جای دهد آمین یا رب العالمین.
در پایان از جناب حجة الاسلام آقای حاج آقا مهدی حائری تهرانی که موجبات ترجمه و چاپ این اثر نفیس را فراهم آوردند سپاسگزاری کرده و موفقیت روز افزون معظم له را در انجام خدمات علمی و نشر معارف اهل بیت علیهم السّلام از خداوند متعال خواستارم.
عزیز اللَّه عطاردی
مسجد جواد- میدان شهریور- تهران
مورخ نوزدهم رمضان المبارک برابر با / / .