فهرست کتاب


ترجمه کتاب المواعظ

شیخ صدوق عطاردی

اقامت صدوق در شهر ری

شیخ صدوق رضوان اللَّه علیه بیشتر ایام زندگیش را در شهر ری گذرانید و در این ناحیه فعالیت های علمی و خدمات مذهبی خود را انجام میداد، در این زمان آل بویه در ری حکومت میکردند و وزیر دانشمندی هم چون صاحب بن عباد بر این منطقه فرمان میراند.
سلاطین آل بویه و وزرایش مذهب تشیع را ترویج میکردند و از علمای این مذهب حمایت و سرپرستی مینمودند، و در ایام صاحب بن عباد علما و ادباء و دانشمندان از هر طبقه و صنفی بطرف ری که بزرگترین شهرهای مرکزی و غربی ایران در آن روز بود وارد میشدند و هر کدام منظوری داشتند و میخواستند در این عاصمه بزرگ علمی، مذهبی و سیاسی برای خود جایی پیدا کنند.
این رفت و آمدها و برخورد آراء و نظریات مختلف ایجاب میکرد که یک شخصیت لایق و برجسته در رأس جامعه شیعه قرار گیرد، از این رو شیخ بزرگوار صدوق که از هر جهت شایسته مقام رهبری بود در این شهر اقامت گزید و از حدود و ثغور مذهب اهل بیت علیهم السّلام با قلم و بیان دفاع کرد، و شبهات را پاسخ گفت.

سرپرستی شیعیان خراسان

ابن بابویه مدتی به عنوان رهبر و مقتدای شیعیان خراسان در نیشابور اقامت گزید، و از این رو وی را «وجه الطائفه بخراسان» نوشته اند، محدث بزرگوار در نیشابور که مجمع فرق و مذاهب مختلف اسلامی و غیر اسلامی بود سالها اقامت نمود، و در ترویج مذهب شیعه بسیار تلاش کرد، و فکر تالیف کتاب «کمال الدین» در این شهر برایش پیدا شد و پس از مراجعت به ری آن را پایان داد.

مسافرت های علمی صدوق

شیخ صدوق مسافرت های دور و درازی در بلاد شرق و غرب اسلامی انجام داد، و با محدثین بزرگ و رجال عالیقدر ملاقات کرد، وی از شهرهای:
سرخس، مرو رود، بلخ، بخارا، سمرقند، ایلاق و فرغانه در خراسان و از بغداد، مکه، مدینه و قید دیدن کرد و با رجال حدیث آشنا شد و در تالیفات خود از این بلاد نام برده است.
ابن بابویه یک بار به بیت اللَّه مشرف شده و دو مرتبه هم بزیارت حضرت رضا علیه السّلام نائل گردیده و در روضه مطهره امام رضا صلوات اللَّه علیه مجالس املاء حدیث تشکیل داده است، و هم اکنون در امالی وی چند مجلس که در مشهد املاء کرده است دیده می شود، و در مقدمه عیون الاخبار از مسافرت خود به مشهد امام رضا بازگو میکند.