فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

عوامل ضربه پذیری انقلاب

اشکالی که هست این است که این جمهوری امکان ضربه خوردن دارد. اما چگونه؟ یک آیه از قرآن بخوانم و این بحث را تمام کنم. قرآن شریف، اسلام را بیمه کرده بود و در آیات فراوانی به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده بود که اسلام بیمه است و نابود نمی شود و جهانی می گردد. از جمله این آیه:
هو الذی ارسل رسوله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین کله ولو کره المشرکون(159)
اما همین قرآن می فرماید: ممکن است ضربه بخورد. در جنگ احد اول کفار شکست خوردند. اما بعد، مسلمانان ضربه خوردند که گر چه با آن ضربه نابود نشدند و دو دفعه ایستادند و ضربه را جبران کردند اما بالأخره خسارات زیادی به آنها وارد شد. بعد از ضربه خوردن این آیه نازل شد:
ولقد صدقکم الله وعده اذ تحسونهم باذنه حتی اذا فشلتم وتنازعتم فی الامر وعصیتم من بعد ما اریکم ما تحبون(160)
فرمود: وعده پیروزی خدا صادق بود، برای اینکه دماغ دشمن را به خاک مالیدند: اذ تحسونهم باذنه اما به سه علت ضربه خوردید:
اول: حتی اذا فشلتم: یک قدری از فعالیت افتادید. آن فعالیت و ایثار و گذشت که باید داشته باشید، از خود نشان ندادید.
دوم: و تنازعتم اختلاف در میان شما افتاد. آن وحدتیکه خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم می خواستند، این وحدت از شما گرفته شد. خط و خط بازی پیدا شد. اختلاف بروز کرد.
سوم: وعصیتم من بعد ما اریکم ما تحبون برای مال دنیا، مخالفت رهبر کردید. وقتی چشمتان به دنیا افتاد، فرامین رهبر را فراموش کردید.
این آیه شریفه می گوید: جمهوری اسلامی بیمه است. هیچ کس در این باره اشکالی نکند. دشمن بمیرد و اشکال نکند. دوست هم سرافراز باشد و شک نکند. اما همین قرآن می گوید ممکن است به واسطه گناه ضربه بخورد. گناه، یعنی تنبلی، یعنی بی تفاوتی، یعنی خدا ناکرده از صحنه بیرون رفتن، خون شهدا را پایمال کردن، معلولین و محرومین را ندیده گرفتن. آن همه زحمتهای حضرت امام را نادیده گرفتن. یکی هم سلیقه های شخصی را به کار انداختن، یکی هم مخالفت رهبری برای رسیدن به دنیا. اگر این سه یا یکی از اینها در جمهوری اسلامی بیاید، قطعاً جمهوری اسلامی ضربه می خورد؛ و ضربه زدن به جمهوری اسلامی گناه خیلی بزرگی است. باید بگوییم گناه لا یغفر است. یعنی کسی که به انقلاب ضربه بزند، دیگر معلوم نیست که موفق به توبه بشود.
اما اگر اینها نباشد، انشاء الله این انقلاب همانطور که موجب افتخار برای ایران عزیز است، موجب افتخار برای مسلمانان است، روز به روز افتخارش بیشتر می شود. حتی شما می بینید بعد از رحلت حضرت امام قده علی رغم تصور دشمنان اسلام، انقلاب به واسطه خلوص آن مرد و نظارت آن بزرگوار روی انقلابش، صادر شد. به خصوص بعد از آنکه شاگرد لایقی از آن استاد بزرگوار، رهبری را به دست گرفتند و نشان دادند که بعد از امام می توانند به جای ایشان انقلاب را رهبری ئ نشان دادند که شاگرد لایق او هستند هم در فقه، هم در سیاست، هم در فصاحت و بلاغت. یعنی مقام معظم رهبری حضرت آیة الله خامنه ای ادام الله ظله موجب افتخار شد برای این انقلاب و نعمت بزرگی بود برای ما. گر چه ضایعه مرگ حضرت امام قده جبران ناپذیر است:
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شی ء
یک جمله هم به شما بگویم و آن اینکه همه ما باید انصاف بدهیم و بدانیم که مقام معظم رهبری و مقام محترم ریاست جمهوری هر چه قدرت دارند برای ترویج این انقلاب و برای اینکه ایران را بسازند، به خرج می دهند. همه ما وظیفه داریم - هر کسی به اندازه قدرتش - به آنها کمک کنیم تا انشاء الله هر چه زودتر خرابیها آباد شود.

صلح امام حسن علیه السلام

بحث دوم من درباره امام حسن مجتبی علیه السلام است. هر بحثی که راجع به ایشان شود، بحثی است ارزنده و شیرین. اما خوب است که درباره صلح آن حضرت اندکی با شما صحبت کنم.

خبر دادن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از صلح امام حسن علیه السلام

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، بارها فرمودند: الحسن والحسین امامان قاما او قعدا حسن و حسین دو امام هستند، چه قیام کنند و چه بنشینند. بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ائمه طاهرین علیهم السلام به خصوص امام صادق علیه السلام، درباره صلح امام حسن علیه السلام بحثهای زیادی کرده اند.
امام صادق علیه السلام می فرماید: صلح امام حسن علیه السلام از آنچه که آفتاب بر آن می تابد، بهتر است. یعنی از دنیا و آنچه در دنیا است، بهتر است برای شیعه و عالم اسلام.