فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

عوامل مؤثر در پیروزی انقلاب

جمهوری اسلامی به واسطه خونهایی که ملت داد و به واسطه اینکه ملت قریب بیست سال در صحنه بود، استقرار پیدا کرد. گر چه این یک علت مهم بود اما ملت رهبر می خواهد. شخصیتی مثل استاد بزرگوار ما، بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی قده این ملت را رهبری کرد. چنین رهبری در تاریخ بسیار کم نظیر است. این دو علت، دوش به دوش یکدیگر، علت تامه ای شدند تا جمهوری اسلامی استقرار پیدا کند.
از همان روزهای اول، دشمنان داخلی و خارجی پشت به پشت یکدیگر دادند برای اینکه این حکومت الهی را نابود کنند و به زمین بزنند. خطرهای زیادی برای جمهوری اسلامی پیش آمد. خطرهای بزرگی که هر کدام به تنهایی برای شکست یک حکومت کافی بود و رفع آنها نظیر معجزه بود. از این معجزاتی که در این دوازده سال بلکه در این سی سال واقع شد، پی می بریم که عنایت خاص خدا و لطف حضرت بقیة الله ارواحنا فداه روی این جمهوری اسلامی بوده و هست.
علاوه بر نظر خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه دو عامل موجب شد تا خطرات رفع شود: یکی خلوص حضرت امام رضوان الله علیه، زیرا برای همه، از دوست و دشمن ثابت شد که ایشان فکری جز اسلام در دلش نبود و جز برای اسلام، قلبش نمی تپید. دیگری هم در صحنه بودن ملت، توجه ملت، فعالیت ملت، گذشت ملت، ایثار ملت. اینها از همه چیزشان گذشتند حتی از اولادشان، شوهر و برادر و حتی از هستی شان.

بیمه بودن انقلاب

این دو علت به روی هم، انقلاب را بیمه کرد. روح مقدس امام امت به هنگام حیاتشان محدود در جسم بود. محدودیتی داشت. اما پس از رحلتشان دیگر آن محدودیت نیست؛ و توجه حضرت امام رضوان الله علیه روی این انقلاب هست و ما یقین داریم که روح مطهر آن عزیز، این انقلاب را بیمه می کند. چنانچه از روزی که جمهوری اسلامی استقرار پیدا کرد تاکنون به علت حضور همیشگی شما در صحنه، آن همه خطرهایی که می توانست همه چیز را فرو ریزد، نتوانست شما را از بین ببرد؛ نتوانست توجه شما را از این انقلاب کم کند.
22 بهمن امسال به ما می گوید که ملت هیچ تفاوتی با سال اول انقلاب ندارد. آنجا که باید در صحنه بیاید، همه و همه در صحنه حضور پیدا می کنند. از همان سال اول تا الآن هر وضع استثنایی جلو آمده، ملت نشان داده است که در صحنه است بنابراین مطمئناً جمهوری اسلامی بیمه است. یقین دارم که این جمهوری به دست امام زمان علیه السلام داده می شود و به واسطه همین ملت در صحنه و به رهبری آن حضرت پرچم اسلام روی کره زمین برافراشته می شود. به قول قرآن شریف و لو کره الکافرون و لو کره المشرکون گر چه کافران و مشرکان را خوش نیاید.

عوامل ضربه پذیری انقلاب

اشکالی که هست این است که این جمهوری امکان ضربه خوردن دارد. اما چگونه؟ یک آیه از قرآن بخوانم و این بحث را تمام کنم. قرآن شریف، اسلام را بیمه کرده بود و در آیات فراوانی به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده بود که اسلام بیمه است و نابود نمی شود و جهانی می گردد. از جمله این آیه:
هو الذی ارسل رسوله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین کله ولو کره المشرکون(159)
اما همین قرآن می فرماید: ممکن است ضربه بخورد. در جنگ احد اول کفار شکست خوردند. اما بعد، مسلمانان ضربه خوردند که گر چه با آن ضربه نابود نشدند و دو دفعه ایستادند و ضربه را جبران کردند اما بالأخره خسارات زیادی به آنها وارد شد. بعد از ضربه خوردن این آیه نازل شد:
ولقد صدقکم الله وعده اذ تحسونهم باذنه حتی اذا فشلتم وتنازعتم فی الامر وعصیتم من بعد ما اریکم ما تحبون(160)
فرمود: وعده پیروزی خدا صادق بود، برای اینکه دماغ دشمن را به خاک مالیدند: اذ تحسونهم باذنه اما به سه علت ضربه خوردید:
اول: حتی اذا فشلتم: یک قدری از فعالیت افتادید. آن فعالیت و ایثار و گذشت که باید داشته باشید، از خود نشان ندادید.
دوم: و تنازعتم اختلاف در میان شما افتاد. آن وحدتیکه خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم می خواستند، این وحدت از شما گرفته شد. خط و خط بازی پیدا شد. اختلاف بروز کرد.
سوم: وعصیتم من بعد ما اریکم ما تحبون برای مال دنیا، مخالفت رهبر کردید. وقتی چشمتان به دنیا افتاد، فرامین رهبر را فراموش کردید.
این آیه شریفه می گوید: جمهوری اسلامی بیمه است. هیچ کس در این باره اشکالی نکند. دشمن بمیرد و اشکال نکند. دوست هم سرافراز باشد و شک نکند. اما همین قرآن می گوید ممکن است به واسطه گناه ضربه بخورد. گناه، یعنی تنبلی، یعنی بی تفاوتی، یعنی خدا ناکرده از صحنه بیرون رفتن، خون شهدا را پایمال کردن، معلولین و محرومین را ندیده گرفتن. آن همه زحمتهای حضرت امام را نادیده گرفتن. یکی هم سلیقه های شخصی را به کار انداختن، یکی هم مخالفت رهبری برای رسیدن به دنیا. اگر این سه یا یکی از اینها در جمهوری اسلامی بیاید، قطعاً جمهوری اسلامی ضربه می خورد؛ و ضربه زدن به جمهوری اسلامی گناه خیلی بزرگی است. باید بگوییم گناه لا یغفر است. یعنی کسی که به انقلاب ضربه بزند، دیگر معلوم نیست که موفق به توبه بشود.
اما اگر اینها نباشد، انشاء الله این انقلاب همانطور که موجب افتخار برای ایران عزیز است، موجب افتخار برای مسلمانان است، روز به روز افتخارش بیشتر می شود. حتی شما می بینید بعد از رحلت حضرت امام قده علی رغم تصور دشمنان اسلام، انقلاب به واسطه خلوص آن مرد و نظارت آن بزرگوار روی انقلابش، صادر شد. به خصوص بعد از آنکه شاگرد لایقی از آن استاد بزرگوار، رهبری را به دست گرفتند و نشان دادند که بعد از امام می توانند به جای ایشان انقلاب را رهبری ئ نشان دادند که شاگرد لایق او هستند هم در فقه، هم در سیاست، هم در فصاحت و بلاغت. یعنی مقام معظم رهبری حضرت آیة الله خامنه ای ادام الله ظله موجب افتخار شد برای این انقلاب و نعمت بزرگی بود برای ما. گر چه ضایعه مرگ حضرت امام قده جبران ناپذیر است:
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شی ء
یک جمله هم به شما بگویم و آن اینکه همه ما باید انصاف بدهیم و بدانیم که مقام معظم رهبری و مقام محترم ریاست جمهوری هر چه قدرت دارند برای ترویج این انقلاب و برای اینکه ایران را بسازند، به خرج می دهند. همه ما وظیفه داریم - هر کسی به اندازه قدرتش - به آنها کمک کنیم تا انشاء الله هر چه زودتر خرابیها آباد شود.