فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

جلسه بیست و یکم: بحثی راجع به جمهوری اسلامی و صلح امام حسن علیه السلام

امروز دو عید بزرگ، توأم شده است: یکی میلاد پر سعادت سبط اکبر، امام دوم، حضرت مجتبی علیه السلام؛ و دیگری سالروز استقرار حکومت الله، روز جمهوری اسلامی. لذا تناسب دارد که در این دو زمینه بحثی داشته باشم. راجع به جمهوری اسلامی:
همه شما می دانید که در دوازده سال قبل قضیه ای بی نظیر واقع شد. یعنی بیش از 98 درصد مردم به حکومت اسلامی آری گفتند: و این قضیه یا در تاریخ نیست و یا ما سراغ نداریم.

عوامل مؤثر در پیروزی انقلاب

جمهوری اسلامی به واسطه خونهایی که ملت داد و به واسطه اینکه ملت قریب بیست سال در صحنه بود، استقرار پیدا کرد. گر چه این یک علت مهم بود اما ملت رهبر می خواهد. شخصیتی مثل استاد بزرگوار ما، بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی قده این ملت را رهبری کرد. چنین رهبری در تاریخ بسیار کم نظیر است. این دو علت، دوش به دوش یکدیگر، علت تامه ای شدند تا جمهوری اسلامی استقرار پیدا کند.
از همان روزهای اول، دشمنان داخلی و خارجی پشت به پشت یکدیگر دادند برای اینکه این حکومت الهی را نابود کنند و به زمین بزنند. خطرهای زیادی برای جمهوری اسلامی پیش آمد. خطرهای بزرگی که هر کدام به تنهایی برای شکست یک حکومت کافی بود و رفع آنها نظیر معجزه بود. از این معجزاتی که در این دوازده سال بلکه در این سی سال واقع شد، پی می بریم که عنایت خاص خدا و لطف حضرت بقیة الله ارواحنا فداه روی این جمهوری اسلامی بوده و هست.
علاوه بر نظر خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه دو عامل موجب شد تا خطرات رفع شود: یکی خلوص حضرت امام رضوان الله علیه، زیرا برای همه، از دوست و دشمن ثابت شد که ایشان فکری جز اسلام در دلش نبود و جز برای اسلام، قلبش نمی تپید. دیگری هم در صحنه بودن ملت، توجه ملت، فعالیت ملت، گذشت ملت، ایثار ملت. اینها از همه چیزشان گذشتند حتی از اولادشان، شوهر و برادر و حتی از هستی شان.

بیمه بودن انقلاب

این دو علت به روی هم، انقلاب را بیمه کرد. روح مقدس امام امت به هنگام حیاتشان محدود در جسم بود. محدودیتی داشت. اما پس از رحلتشان دیگر آن محدودیت نیست؛ و توجه حضرت امام رضوان الله علیه روی این انقلاب هست و ما یقین داریم که روح مطهر آن عزیز، این انقلاب را بیمه می کند. چنانچه از روزی که جمهوری اسلامی استقرار پیدا کرد تاکنون به علت حضور همیشگی شما در صحنه، آن همه خطرهایی که می توانست همه چیز را فرو ریزد، نتوانست شما را از بین ببرد؛ نتوانست توجه شما را از این انقلاب کم کند.
22 بهمن امسال به ما می گوید که ملت هیچ تفاوتی با سال اول انقلاب ندارد. آنجا که باید در صحنه بیاید، همه و همه در صحنه حضور پیدا می کنند. از همان سال اول تا الآن هر وضع استثنایی جلو آمده، ملت نشان داده است که در صحنه است بنابراین مطمئناً جمهوری اسلامی بیمه است. یقین دارم که این جمهوری به دست امام زمان علیه السلام داده می شود و به واسطه همین ملت در صحنه و به رهبری آن حضرت پرچم اسلام روی کره زمین برافراشته می شود. به قول قرآن شریف و لو کره الکافرون و لو کره المشرکون گر چه کافران و مشرکان را خوش نیاید.