فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

صفات رذیله، مانعی دیگر

مانع دیگر برای برآورده شدن دعا، صفات رذیله است که نمی گذارد دعا بالا برود. اگر شما در یک بطری را ببندید و آن را در یک اقیانوس بیندازید، یک قطره آب هم در بطری نمی رود؛ اما اگر در همین بطری باز باشد، در ظرف کوچکی، از آب پر می شود. زیرا در آن باز است. قلب انسان اینطور است. خوشا به حال قلبی که باز باشد.
افمن شرح الله صدره للاسلام فهو علی نور من ربه فویل للقاسیة قلوبهم من ذکر الله(129)
آن دلی که از صفات رذیله دور است، آن دل باز است. نور خدا در آن می تابد اما آن دلی که سیاه است و صفات رذیله در آن را بسته است، گر چه نور خدا همه جا هست، رحمت خدا همه جا هست، اما این رحمت توی شیشه و بطری این دل نمی رود. این تقصیر رحمت خدا نیست؛ تقصیر شیشه در بسته دل ما است.
در دل را باز کن؛ رحمت خدا وارد آن می شود. دعا می کنی مستجاب می شود. اما آن دلی که پر از حسادت باشد، پر از کینه باشد، حتی کینه به مادر یا خواهرش داشته باشد، به اندازه ای حسود است که خواهر ثروتمندش را نمی تواند ببیند. به اندازه ای بخیل است که خواهر فقیرش را رسیدگی نمی کند. این شیشه در بسته، اگر هزار بار یا الله بگوید، رحمت خدا وارد آن نمی شود.
شستشویی کن و آنگه به خرابات خرام - تا نگردد ز تو این دیر خراب آلوده
انسان اگر دل را شستشو کند و در خانه خدا برود و یا الله بگوید، آن یا الله نوری است که وارد دل او می شود. یعنی دعایش مستجاب می گردد.

توسل به معصومین علیهم السلام شرط اجابت است

دعای منهای توسل، به جایی نمی رسد. مثل اینکه من بخواهم پشت بلندگو حرف بزنم و شما هم بشنوید، اما توسل به برق پیدا نکنیم؛ توسل به بلندگو پیدا نکنیم؛ مسلم است که نمی شود. اگر رادیو ندای قم نبود، صدای من به شما اهل قم نمی رسید. آن رادیو واسطه است بین من و شما.
پیغمبر اکرم و ائمه طاهرین علیهم السلام واسطه فیض این عالمند. حالا فیض، ولو نفس کشیدن من و شما باشد. این نفس کشیدن به واسطه پیغمبر اکرم و حضرت زهراء و ائمه طاهرین علیهم السلام است. این مطلب را هم قرآن و هم روایات می فرمایند. این زیارت جامعه زیارت بسیار خوبی است. من سفارش می کنم به خصوص برای برآمدن حاجات چهل زیارت جامعه بخوانید هر حاجتی داشته باشید فوراً می گیرید.
مداح وار زیارت جامعه را برای ائمه طاهرین بخوانید. در اواخر این زیارت جمله ای است که به ما می گوید که چگونه دعا کنیم:
بکم فتح الله وبکم یختم وبکم ینزل الغیث وبکم یمسک السمآء ان تقع علی الارض الا باذنه وبکم ینفس الهم ویکشف الضر
یعنی عالم وجود به واسطه پیغمبر، فاطمه زهرا و ائمه طاهرین علیهم السلام هست.
عالم وجود یعنی همه آسمانها و زمین و آنچه در آنها است. و بکم ینزل الغیث یعنی اگر بارانی هم بیاید به واسطه شما است. اگر نعمتی برای ما بیاید به واسطه شما است. اگر نعمت سلامتی و نعمت عقل داریم به واسطه شما است. هر نعمتی چه ظاهر و چه باطن که از طرف حق تعالی بیاید به واسطه شما است.
وبکم یمسک السمآء ان تقع علی الارض الا باذنه
آقا! امام زمان! به واسطه شما است که این زمین پا برجا است. اگر بهشت هست از نور زهرا است. اگر نعمت در این دنیا است واسطه فیضش امام حسین علیه السلام است و الآن حضرت ولی عصر عجل الله فرجه الشریف است لذا به آن حضرت می گوئیم قطب عالم امکان، محور عالم وجود، واسطه بین غیب و شهود.
وبکم ینفس الهم ویکشف الضر
اگر غم و غصه ای از دل کسی بر طرف شود، به واسطه شما است. اگر مصیبتی یا بلائی از کسی رفع شود، عاملش شما هستید. کسی که گرفتار است باید بگوید: آقا! امام زمان! کسی که حاجت دارد باید بگوید: یا حسین! یا علی! و با توسل جلو برود و از خدا حاجتش را بگیرد.

گاهی اجابت دعا، مصلحت نیست

بحث دیگری است و آن این است که خداوند روی مصلحت کار می کند. اگر چیزی مصلحت باشد پروردگار عالم ایجاد می کند و اگر چیزی مصلحت نباشد معقول نیست که ایجاد کند. زیرا خلاف حکمت است و خدا حکیم است. وقتی چنین باشد، گاهی پروردگار عالم چیزی را مصلحت می داند بدون دعا می دهد؛ و گاهی مصلحت این است که خداوند آنچه می خواهی به تو بدهد اما با دعا. اما گاهی هم مصلحت نیست که به تو چیزی بدهد. حالا هر چه دعا کنی دعا مستجاب نمی شود. نظیر بچه ای که سرما خورده و خربزه برایش بد است. اما از شما خربزه می خواهد. او گریه می کند و لج می کند. دلت برایش می سوزد؛ اما تو مصلحت نمی بینی که به او بدهی.
قرآن شریف برای اینکه این مطلب را جا بیندازد، قضیه حضرت خضر را بیان می کند. این قضیه فوق العاده مهم و عرفانی و فلسفی در آخر سوره کهف بیان شده و حضرت امام قده می فرمودند:
تمام مسائل دقی اسلامی در این چند تا آیه حل شده است: مسأله قضا و قدر، جبر و تفویض، مسأله بداء، کیفیت نسبت دادن حدوث به قدم.
قضیه این است که حضرت خضر یک بچه را کشت. حضرت موسی به او اعتراض کرد که چرا بچه مردم را بی خود کشتی؟ حضرت خضر جواب داد: اما آن بچه را برای این خاطر کشتم که این بچه بزرگ می شد، بر پدر و مادرش سلطه پیدا می کرد. خودش که کافر بود هیچ، پدر و مادرش را هم کافر می کرد. این بچه را کشتم و خداوند به جای آن یک بچه صالحی به این پدر و مادر عنایت می کند. در روایات می خوانیم: خداوند به جای این بچه، دختری به آنها داد که از نسل این دختر هفتاد پیغمبر از پیغمبران بنی اسرائیل به دنیا آمدند.(130)
ثعلبه یکی از اصحاب پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود. آدم بدی نبود. اما عاقبت به خیر نشد. یک روز آمد خدمت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم گفت: یا رسول الله! من دلم یک گوسفند می خواهد. حضرت با صراحت فرمودند که صلاحت نیست، برو دنبال عبادت. اما او اصرار کرد و توجهی به سفارش آن حضرت نکرد. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم یک گوسفند به ثعلبه دادند. خداوند بزرگ برکت داد. یکی شد دو تا دو تا شد چهار تا، بعد از چند سال به اندازه یک گله شد. در ضمن اینکه گوسفندانش زیاد می شد، کم کم نماز جماعت را ترک می کرد. گاهی می آمد گاهی نمی آمد. مثل مردمی که به دنیا مشغولند و به مسجد کم می رسند. حضرت گاهی تذکر می دادند که ای ثعلبه مثل اینکه دنیا تو را گرفته است.
از بس گوسفندانش زیاد شد از مدینه خارج شد و رفت خارج شهر و نماز و منبر و محراب از دستش گرفته شد. تا اینکه آیه زکاة آمد:
خذ من اموالهم صدقه تطهرهم وتزکیهم بها وصل علیهم ان صلوتک سکن لهم(131)
پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دو سه نفر را فرستادند پیش ثعلبه تا از او زکات بگیرند. ثعلبه حساب کرد دید خیلی باید زکات بدهد. گفت که خودم می آیم خدمت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم. دو دفعه فرستادند تا زکات را بدهد باز هم نداد. دفعه سوم که این زکات جزیه است که از نصرانیها می گیرند. پیغمبر می خواهد از من هم جزیه بگیرد. پس چه فرق بین مسلمان و نصرانی؟ این خبر را به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دادند. حضرت ناراحت شدند. ثعلبه یک وقت متوجه شد که خیلی بد کرده. لذا آمد خدمت آن حضرت. گفت یا رسول الله! غلط کردم. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با او آشتی نکرد. تا این که حضرت از دنیا رحلت کرد. بعد هم صحنه جوری شد که ابابکر هم نتوانست از او زکات بگیرد. آمد که بدهد اما نتوانست. عمر هم نتوانست؛ تا اینکه عثمان از ثعلبه زکات گرفت.
این قضیه چه چیزی به ما می فهماند؟ ما که چیزی سرمان نمی شود. حالا جوان! اگر خدا بعضی از دعاهایت را مستجاب نمی کند بهتر است یا اینکه دعایت را مستجاب بکند ولی مثل ثعلبه بدبخت بشوی؟ اگر پرده ها عقب برود آن وقت می فهمیم چه خبر است. علم ما هر چه بیشتر شود، در مقابل جهل ما یک قطره از دریاست. پرده ها که عقب برود معلوم می شود چه خبر است. آنها که برایشان یک مقدار پرده ها عقب رفت، وقتی که می خواهند دعا بکنند می گویند اگر مصلحت می دانی اجابت کن.
یک وقت جوانی مرتب دعا کند که خدایا وضع مرا بهتر کن؛ و خدا هم دعایش را مستجاب می کند و او را پولدار می کند. اما یک وقت خمس را نمی دهد. وقتی خمس نداد چه می شود؟ در دم مرگ با بغض امیر المؤمنین علیه السلام از دنیا می رود. این بهتر است یا فقیر باشد؟ از خدا گله نکنید. اگر مصلحت باشد که از راه دعا خدا به شما بدهد، می دهد.
یک جلمه دیگر این است که دعا بدون نتیجه نخواهد بود. یعنی همان وقت هم که مصلحت شما نیست که خداوند به شما چیزی عنایت کند بدلش را به تو می دهد. یعنی صلاح نیست یک خانه مستقل به تو بدهد. اما عاقبت به خیری به تو می دهد. بنا است که عاقبت تو به خیر نباشد اما به خیر می کند.
داد و فریاد می کنی برای ادای قرضت، اما صلاح نیست که بی قرض باشی. هر چه دعا می کنی مستجاب نمی شود. اما عوض این دعا، خداوند فرزند صالحی به تو می دهد. یا اگر در دنیا صلاحش نباشد که دعایش مستجاب شود یا بدلش را به او بدهند، پروردگار عالم بدلش را در روز قیامت می دهد. در روایات می خوانیم کسانیکه دعایشان مستجاب نشده، فقیر بودند و به فقرشان سوختند و ساختند تا مردند؛ خدا به اندازه ای به اینها چیز می دهد که اینها می گوید: ای کاش در دنیا یک دعای ما مستجاب نمی شد تا الآن بیشتر پاداش داشتیم.(132)
مرحوم شهید در مسکن الفؤاد نوشته است: یک خانمی هر سال بچه سقط می کرد. حدود ده تا بچه سقط کرد. یک شبی با خدا راز و نیاز کرد. گفت: ای خدا! من ده تا بچه را زائیدم اما یکی هم ندارم. درد زائیدن و سقط شدن بچه را دارم اما بچه ندارم. مقداری از خدا گله کرد. آن خانم شب خواب دید که می خواهد وارد یک قصر فوق العاده زیبائی بشود. اما راهش نمی دهند. گفتند این قصر ما تو است اما بعد از مردنت نه حالا. دربان آن قصر گفت که خداوند این قصر را برای ریاضت هایی که کشیده ای برای تو خلق کرده است. خانم از شنیدن این حرف خیلی خوشحال شد؛ و در حال خوشحالی از خواب بیدار شد. مرحوم شهید می فرماید که چون خانم از خواب بیدار شد، از بس که خوشحال بود می گفت: خدایا! من حاضرم در سال دو مرتبه سقط کنم!
ما متوجه نیستیم والا می گفتیم ای کاش اصلاً دعاهای ما مستجاب نمی شد تا اینکه اجرش را در روز قیامت به ما می دادند. یا اینکه در روز قیامت می گوئیم خدایا! ای کاش مصیبت ما در دنیا بیشتر بود یا بلاهای ما بیشتر بود.
هر که در این بزم مقرب تر است - جام بلا بیشترش می دهند