فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

جلسه اول: مقدمه در فضیلت ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین. والصلوة والسلام علی خیر خلقه، اشرف بریته ابی القاسم محمد صلی الله علیه و آله الطیبین الطاهرین و علی جمیع الأنبیاء والمرسلین سیما بقیة الله فی الأرضین. ولعنة الله علی أعدائهم أجمعین.
ماه رمضان، ماه مبارکی است. ما پر عظمتی است. اگر خیر دنیا بخواهید، در این ماه هست. در این ماه رحمت پروردگار عالم نازل می شود. پروردگار عالم وعده داده است که دعاها را مستجاب کند. اگر خیر آخرت هم بخواهید در این ماه هست.
در قرآن شریف می خوانیم: وقتی روزه گیرها وارد بهشت شدند به آنها خطاب می شود:
کلوا واشربوا هنیئاً بما اسلفتم فی الأیام الخالیة(1)
روزه هایی که گرفته اید، تبدیل به نعمتهای بهشتی شده است. بخورید و بیاشامید؛ این پاداشی است که در ماه مبارک رمضان برای خود تهیه کرده اید.
اگر سیر و سلوک هم بخواهید می توانید در این ماه راه پنجاه ساله را بپیمایید. حتی بعضی اوقات می توان به یک شب، به یک روز و گاه به یک ساعت، راه پنجاه ساله را پیمود. پروردگار عالم می فرماید:
کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون(2)
اگر روزه را برای شما واجب کردم، چنانچه برای دیگران حرام کردم، برای خود سازی است؛ برای سیر و سلوک است.

اقسام روزه:

روزه، سه قسم است و همه، بخصوص جوانان عزیز، باید به آن دقت بیشتری بکنند:

1- روزه فقهی:

روزه فقهی یعنی شکم انسان روزه باشد و از مفطراتی که در رساله های عملیه آمده است اجتناب کند. این روزه قضا و کفاره ندارد و مسلماً، هم نتیجه دنیایی دارد هم نتیجه آخرتی. اما در این روزه ها کاربرد نیست. این نوع روزه، روزه عوامانه و فقهی است و روزه همه افراد روزه دار، شامل آن می شود.