فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 2

آیت الله حسین مظاهری‏‏

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم
خوشوقتیم که پس از مدتها انتظار، جلد دوم کتاب اخلاق در خانه، با نام: فضائل و رذائل اخلاقی از چاپ خارج شده و در دست علاقمندان به درسهای استاد اخلاق، حضرت آیة الله مظاهری قرار گرفت. در این قسمت از مباحث، درباره تعدادی از فضائل اخلاقی و در مقابل آنها تعدادی از رذایل بحث شد. بحثها به گونه ای مطرح شده است که عموم مردم بتوانند از آنها بهره ببرند و به همین جهت حضرت استاد از اصطلاحات علمی کمتر استفاده نموده اند. در تصحیح کتاب نیز - همانند جلد اول - سعی شده است تا مکررات را - که طبعا در منبر و سخنرانی پیش می آید - حذف نماییم. آدرس آیات و روایات را نوشته و هر جا که لازم بود ترجمه آن را در پاورقی آوردیم.
لازم به تذکر است که حضرت استاد، به مناسبت ایام خاصی همچون نوروز مطالبی عنوان فرموده اند که گر چه خارج از بحث می باشد، اما از آنجا که اینگونه مباحث برای توده مردم ضروری و مفید بنظر رسید با کسب اجازه از معظم له در ضمن مباحث کتاب گنجانده شد.
در اینجا لازم می دانیم که از زحمات کسانی که در تصحیح و نشر این کتاب ارزشمند با ما همکاری نموده اند مخصوصا حضرت حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج شیخ حسین طیبیان تشکر و قدردانی نمائیم.
هر گونه پیشنهاد و یا انتقادی را پذیرا می باشیم.

جلسه اول: مقدمه در فضیلت ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین. والصلوة والسلام علی خیر خلقه، اشرف بریته ابی القاسم محمد صلی الله علیه و آله الطیبین الطاهرین و علی جمیع الأنبیاء والمرسلین سیما بقیة الله فی الأرضین. ولعنة الله علی أعدائهم أجمعین.
ماه رمضان، ماه مبارکی است. ما پر عظمتی است. اگر خیر دنیا بخواهید، در این ماه هست. در این ماه رحمت پروردگار عالم نازل می شود. پروردگار عالم وعده داده است که دعاها را مستجاب کند. اگر خیر آخرت هم بخواهید در این ماه هست.
در قرآن شریف می خوانیم: وقتی روزه گیرها وارد بهشت شدند به آنها خطاب می شود:
کلوا واشربوا هنیئاً بما اسلفتم فی الأیام الخالیة(1)
روزه هایی که گرفته اید، تبدیل به نعمتهای بهشتی شده است. بخورید و بیاشامید؛ این پاداشی است که در ماه مبارک رمضان برای خود تهیه کرده اید.
اگر سیر و سلوک هم بخواهید می توانید در این ماه راه پنجاه ساله را بپیمایید. حتی بعضی اوقات می توان به یک شب، به یک روز و گاه به یک ساعت، راه پنجاه ساله را پیمود. پروردگار عالم می فرماید:
کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون(2)
اگر روزه را برای شما واجب کردم، چنانچه برای دیگران حرام کردم، برای خود سازی است؛ برای سیر و سلوک است.

اقسام روزه:

روزه، سه قسم است و همه، بخصوص جوانان عزیز، باید به آن دقت بیشتری بکنند: