فهرست کتاب


أعجوبه اهل البیت شرحی جامع از زندگی امام جواد علیه السلام

سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری , مهدی اسماعیلی

مقدمه

سپاس بی کران به پیشگاه خداوند متعال که ما را به نعمت بزرگ هدایت و ارشاد بی منت، رهنمون ساخت، و درود و سلام بر پیامبر خاتم، و جانشینان معصوم وی علیهم السلام، که پیروی از آنان کمال دین، و سعادت دنیا و آخرت می باشد.
گزارش زندگی شخصیتهای بزرگ و برجسته ی تاریخ، مخصوصا بزرگانی مانند پیامبران و امامان معصوم علیهم السلام که فاصله ی بسیاری زیادی با ما دارند، کاری ساده و بدون زحمت نیست، از این رو کشف حقیقت و رسیدن به حقایق ماجراهای زندگی آنان، با توجه به سختی کار، بسیار مشکل است.
زیرا گروه های وابسته به نظام فکری، و سیاستهای اموی، عباسی و استادان مکتب های وابسته به این دو نظام، سعی در تغییر و تبدیل وقایع، وارونه نشان دادن حوادث و حقیقت زدایی به نفع سیاست حاکم داشته اند، بنابراین رسالت پژوهشگر نشان دادن و معرفی سیمایی روشن از میان هزاران نقل تاریخی به خواننده است، اگر چه گاهی در میان اغراقها و تضادها سر درگم و دچار شک و تردید خواهد شد.
کتابی که به محضر شما خواننده محترم و گرامی تقدیم می شود، تلاشی ناچیز، در راستای آشنایی بیشتر با زندگی یکی از گل واژه های عالم خلقت و ستاره ی نهم از نسل فاطمه ی زهرا علیها السلام، حضرت جواد الائمه علیه السلام است، که در عمر کوتاه و با برکتش، پیشوایی پیروان و امت جدش را، مانند پدران بزرگوارش علیهم السلام، به بهترین روش، عهده دار بود، و در سن بیست و پنج سالگی غروبی سرخ را رقم زده و به جوار رحمت ابدی حق سفر نمود.
اگر چه روزهای زندگی اش امتداد نیافت و شب های عمرش کوتاه شد و چه زود به سوی حضرت حق پرواز نمود اما عجایب و شگفتی هایی را در این مدت کوتاه به جای گزارد، که میراث ماندگار فرهنگ تشیع قرار گرفته و در عصر و زمان خود به لقب زیبای اعجوبه ی اهل البیت مشهور شد.
اگر چه با تواضع کامل اعتراف می کنیم که معرفی امامان معصوم علیهم السلام از حوصله ی درک و توان و قلم و نوشتار ما خارج است، زیرا خاک را چه به افلاک! تا بخواهد از او سخن بگوید، ذره را چه به آفتاب! تا به خواهد او را بشناساند، قطره را چه به دریا! تا بخواهد او را جاری سازد، اما چه کنیم که هر چه خاموش نشستیم و نیش سبز قلم را بر دل فرو بردیم دیگران از ما پیشی گرفته و به معرفی شخصیت های خیالی مکتب خویش پرداختند ولی چهره های درخشان و ستاره های نورانی آسمان امامت را کسی به روشنی نشناخت!
آری مجموعه ی حاضر، محصول تلاشی طاقت فرسا برای فراهم آوردن شرحی نسبتا جامع و مفصل از حوادث تلخ و شیرین تاریخ زندگی آن حضرت می باشد که با استفاده از کتاب ها و منابع معتبر حدیثی، تفسیری و تاریخی گردآوری شده و همه ی مطالب آن به کتاب و یا منبعی که از آن استفاده شده مستند می باشد و سعی و تلاش نموده ایم که خوانندگان فارسی زبان را، بیش از پیش با جزئیات زندگی و عصر و زمان امام جواد علیه السلام آشنا نماییم.
پیش از هر چیز یادآور می شویم که در راستای فراهم آوردن این اثر، از کتاب شریف و ارزشمند موسوعه الامام جواد صلی الله علیه و اله و سلم که به تلاش گروهی از پژوهشگران محترم موسسه ی تحقیقاتی حضرت ولی عصر صلی الله علیه و آله و سلم تدوین شده و در همان سال نیز حائز رتبه ی سوم کتب برگزیده ی حوزه ی علمیه ی قم گردید، بهره ی فراوان برده ایم.
به امید آن که این بضاعت مزجات به سان ران ملخی در پیشگاه سلیمانی حضرت جواد صلی الله علیه و آله و سلم، مورد پذیرش واقع شود و در روز قیامت که هیچ کسی را با کسی کاری نیست، از عنایات حضرتش بهره مندمان گرداند. آمین رب العالمین.
مهدی اسماعیلی
سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری
پاییز1382

بخش اول: مشخصات فردی امام جواد علیه السلام

فصل اول: نام، لقب، کنیه