فهرست کتاب


ره توشه جلد2

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تحقیق و نگارش: کریم سبحانی

تسلیم در برابر حق، عامل برطرف‌شدن نگرانى‌ها

سؤالى كه مطرح مى‌شود این است كه مؤمن چقدر باید نگران روزى‌اش باشد، چقدر باید به فكر توسعه زندگى خویش باشد و فكر این باشد كه روزى‌اش را چگونه و از چه راهى به‌دست آورد؟ شكى نیست كه انسان در زندگى خود نیازهایى دارد كه اگر برآورده نشوند ادامه زندگى برایش ممكن نیست. روزى از جمله چیزهایى است كه ادامه زندگى بر آن
‌‌﴿صفحه 302 ﴾
توقف دارد، بالطبع كسى كه به زندگى‌اش علاقه دارد نگران روزى‌اش نیز هست. چنانكه پیشتر نیز گفته‌ایم، روزى اختصاص به خوراك ندارد، بلكه همه نعمت‌هاى مادى و معنوى كه خدواند در این دنیا به انسان مى‌دهد روزى است: پوشاك، خانه، همسر، استاد و علم نیز روزى هستند.
با این دید وسیع كه ما روزى را دربرگیرنده همه نعمت‌هاى مادى و معنوى مى‌دانیم و نیز اطمینان داریم كه هر كسى ناچار به كسب روزى است، طبیعى است كه هر كس باید نگران روزى‌اش باشد؛ اما میزان نگرانى افراد بسته به مراتب معرفت و ایمان آنهاست. یعنى همان‌طور كه ایمان و معرفت افراد یكسان نیست، نگرانى آنها نیز در یك حد نیست و هر چه برایمان و شناختشان افزوده گردد از نگرانى‌شان كاسته مى‌شود، تا آنجا كه به تعبیر برخى از بزرگان عده‌اى از اولیاى خداوند به مرتبه‌اى از معرفت مى‌رسند كه اصلا به فكر خود نیستند و مقام تسلیمى كه در آیات قرآن ذكر شده ناظر به آن مرتبه است. خداوند مى‌فرماید:
«فَلاَ وَ رَبِّكَ لاَیُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَكِّمُوكَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لاَیَجِدُوا فِى أَنْفُسِهِمْ حَرَجَاً مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیماً.»(293)
نه چنین است قسم به خداى تو، اینان (منافقان) ایمان حقیقى نمى‌آورند، مگر آنكه در خصومت و نزاعشان تنها تو را حاكم قرار دهند و حكمى كه (به سود و یا زیان آنها باشد) كنى اعتراضى در دل به آن نداشته باشند و از دل و جان كاملا تسلیم باشند.
انسان در مقام تسلیم به مرحله‌اى مى‌رسد كه كاملا تسلیم خداوند مى‌گردد و براى خود چیزى نمى‌خواهد و خواسته‌هاى خود را فراموش مى‌كند و تنها به آنچه خداوند مى‌خواهد توجه دارد و اگر انسان به این مرتبه رسید، از نگرانى‌ها رها مى‌گردد و امر بر او آسان مى‌شود:
«أَوْحَى اللّهُ تَعالى إِلى داوُدَ: یا داوُدُ، تُریدُ وَأُریدُ وَإِنَّما یَكُونُ ما أُریدُ فَإِنْ أَسْلَمْتَ لِما
‌‌﴿صفحه 303 ﴾
أُریدُ یَكْفیكَ ما تُریدُ وَإِنْ لَمْ‌تُسْلِمْ لِما أُریدُ أَتْعَبْتُكَ فیما تُریدُ ثُمَّ لایَكُونُ إِلاّ ما أُریدُ.»(294)
خداوند متعال به حضرت داوود وحى كرد كه اى داوود، تو چیزى مى‌خواهى و اراده مى‌كنى و من نیز چیزى مى‌خواهم و آنچه من مى‌خواهم واقع مى‌شود، پس اگر در برابر خواست من تسلیم گشتى به آنچه مى‌خواهى مى‌رسى و اگر در برابر خواست من تسلیم نشدى در رسیدن به آنچه مى‌خواهى تو را به رنج مى‌اندازم و سپس واقع نمى‌شود مگر آنچه من مى‌خواهم.
برخى مقام تسلیم را بالاتر از مقام رضا مى‌دانند، چون معتقدند در مقام رضا انسان آنچه را خداوند انجام مى‌دهد موافق خواست خود مى‌یابد؛ بنابراین به طبع خود نظر دارد. اما در مقام تسلیم، طبع و آنچه را مخالف و یا موافق آن است به خداوند وا مى‌نهد و نیز آن را فوق مرتبه توكل مى‌دانند، چراكه توكل عبارت است از اعتماد بر خداوند در امور زندگى و خداوند را به عنوان وكیل خود برگزیدن، بنابراین بنده هنوز به خودش تعلق دارد؛ ولى در مرتبه تسلیم از همه امور مربوط به خویش دست مى‌كشد و همه را به خداوند وامى‌گذارد.(295)
خداوند در دعوت مؤمنان به مقام تسلیم مى‌فرماید:
«یَا أَیُّهَاالَّذینَ امَنُوا ادْخُلُوا فِى السِّلْمِ كَافَّةً وَلاَتَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوُّ مُبِینٌ.»(296)
اى اهل ایمان همه در برابر خداوند متعال تسلیم گردید و از وسوسه‌هاى شیطان پیروى نكنید، همانا او دشمن آشكار شماست.
مرحوم علامه طباطبایى(رحمه الله) در ذیل این آیه مى‌فرمایند: كلمات «سلم» و «اسلام» و «تسلیم» هر سه به یك معناست و كلمه «كافة» مانند كلمه «جمیعاً» تأكید را افاده مى‌كند و چون در آیه خطاب به مؤمنان است و آنان مأمور شده‌اند كه داخل در سلم شوند، پس در نتیجه امر در آیه مربوط به همگى و به یك یك افراد جامعه است. پس هم بر یك یك افراد
‌‌﴿صفحه 304 ﴾
واجب است و هم بر جمیع كه در دین خداوند چون و چرا نكنند و تسلیم امر خداوند و رسول او گردند. همچنین از آنجا كه خطاب به خصوص مؤمنان شده، آن سلمى كه مؤمنان به آن دعوت شده‌اند به معناى تسلیم گشتن در برابر خداوند و رسول اوست. پس سلمى كه بدان دعوت شده‌اند عبارت است از تسلیم‌شدن در برابر خداوند پس از ایمان به او. بنابراین بر مؤمنان واجب است تسلیم خداوند شوند و براى خود صلاح‌دید و استبداد در رأى قائل نباشند و به غیر آن طریقى كه خداوند و رسول او بیان كرده‌اند، طریق دیگرى برنگزینند كه هیچ قومى هلاك نشد مگر به جهت اینكه راه خداوند را رها كرده، راه هواى نفس را پیمود؛ راهى كه هیچ دلیلى از ناحیه خداوند بر آن نداشتند.(297)
آرى كسانى كه به مقام تسلیم دست یافته‌اند، از خود خواسته‌اى ندارند و خواسته آنان خواسته خداوند است. دیگر در این فكر نیستند كه روزى‌شان چگونه و از چه راهى تأمین مى‌گردد. آنها در این اندیشه‌اند كه چگونه خداوند را بندگى كنند كه بیشتر راضى گردد. مسلماً این گروه به نجات و سعادت مى‌رسند، چون امام صادق(علیه السلام)فرمودند:
«كُلُّ مَنْ تَمَسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى فَهُوَ ناج»
كسى كه به ریسمان محكم الهى چنگ زند نجات یافته است.
وقتى از معصوم سؤال شد، چنگ زدن به ریسمان محكم الهى به چه معناست: فرمودند: آن تسلیم در برابر خداوند است.(298)
شكى نیست كه تصور مقام تسلیم براى ما دشوار است. ما ناتوان از درك این معنا هستیم كه چگونه انسان مى‌تواند به مرحله‌اى از شناخت و معرفت برسد كه خود را فراموش كند و تنها نظر به خواست خداوند متعال داشته باشد؛ اما نمى‌توانیم این مقام را انكار كنیم و به یقین مى‌دانیم كه بندگان خاص خداوند به این مرحله كه مقام تسلیم و تفویض است رسیده‌اند.
‌‌﴿صفحه 305 ﴾

نگرشى به قضا و قدر

گذشته از كسانى كه به مقام تسلیم رسیده‌اند، عده‌اى به مراتب پایین‌تر از آن مقام دست یافته‌اند كه از جمله آنها كسانى هستند كه به مرتبه «علم‌الیقین» رسیده‌اند و مى‌دانند همه حوادث این عالم از كوچك و بزرگ داراى نظام تثبیت شده‌اى است كه توسط خداوند متعال تقدیر شده است و گذشته از تقدیر، به مرتبه قضاى حتمى نیز رسیده است. یعنى غیر از تقدیراتى كه توسط خداوند رقم مى‌خورد و قابل تغییر است، همه امور به مرحله قضاى حتمى نیز رسیده‌اند كه تغییرى در آن پدید نمى‌آید.
قضا به معناى حكم و قطع و فیصله دادن است و قدر به معناى اندازه و تعیین حدّ است. حوادث جهان از آن جهت كه وقوع آنها در علم و مشیت الهى قطعیت یافته، مقضىّ به قضاء الهى است و از آن جهت كه حدود و اندازه و موقعیت زمانى و مكانى آنها معین شده است مقدّر به تقدیر الهى است.
لازم به ذكر است كه گاه از قضا و قدر تفسیر روشن و صحیحى ارائه نمى‌گردد و ابهامهایى در آن وجود دارد و بسیارى گمان مى‌كنند كه قضا و قدر مساوى با جبر است. اجمالا باید عرض كنیم كه مسأله جبر ربطى به قضا و قدر ندارد و اعتقاد به قضا و قدر بدین معنا نیست كه انسان وظایفش را رها كند و خیال كند همه چیز از پیش تعیین شده است و او تكلیفى ندارد. ما معتقدیم كه اصل علیت عمومى و نظام اسباب و مسببات بر جهان و همه وقایع و حوادث حكمفرماست و هر حادثى ضرورت، وجوب و قطعیت وجود و نیز شكل و خصوصیت مكانى و زمانى و سایر خصوصیات وجود خود را از علل خود كسب كرده است و از جمله اسباب و علل، اراده خود شخص است و وقتى قضا و قدر مستلزم جبر است كه خود بشر و اراده او را در كار دخیل ندانیم و قضا و قدر را جانشین قوه، نیرو و اراده بشر بدانیم. در واقع، یعنى قضا و قدر الهى چیزى جز سرچشمه گرفتن نظام سبب و مسببى جهان از علم و اراده الهى نیست كه البته اراده و انتخاب انسان نیز از جمله اسباب و علل است. بنابراین اعتقاد به قضا و قدر با تكلیف انسان منافات ندارد.
‌‌﴿صفحه 306 ﴾
از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سؤال شد حرزهایى كه به عنوان استشفاء مورد استفاده قرار مى‌گیرد، آیا مى‌تواند جلوى قدر الهى را بگیرد؛ حضرت در جواب فرمودند: «اِنَّها مَنْ قَدَرِ اللّهِ»(299) خود اینها از قدر الهى است. (یعنى تأثیر آنها در جلوگیرى از بیمارى نیز به قضا و قدر الهى است.)
حضرت على(علیه السلام) در سایه دیوار كجى نشسته بود و سپس از آنجا حركت كرد و در زیر سایه دیوار دیگرى نشست، به آن حضرت گفته شد:
«یا أَمیرَالْمُؤْمِنِینَ أَتَفِرُّ مِنْ قَضاءِ اللّهِ؟ فَقالَ: أُفِرُّ مِنْ قَضاءِ اللّهِ إِلى قَدَرِاللّهِ»(300)
اى امیرمؤمنین، آیا از قضاء الهى فرار مى‌كنى؟ حضرت در جواب فرمود: از قضاء الهى به قدر الهى پناه مى‌برم.
یعنى از نوعى قضا و قدر به نوعى دیگر از قضا و قدر پناه مى‌برم: اگر بنشینم و دیوار بر سرم خراب شود، محكوم قضا و قدر الهى گردیده‌ام، زیرا در جریان علل و اسباب اگر انسانى در زیر دیوار شكسته بنشیند آن دیوار بر سرش خراب مى‌شود و صدمه مى‌بیند و این خود قضا و قدر الهى است و اگر خود را به كنارى بكشد، از خطر آن مصون مى‌ماند؛ این نیز قضا و قدر الهى است.
مطلبى كه لازم است مورد توجّه قرار گیرد اینست كه اسباب و علل، منحصر به اسباب مادّى و عادى نیست و غیر از آنچه ما از اسباب پدیده‌ها مى‌شناسیم اسباب معنوى و غیر عادى وجود دارد. از جمله دعا یكى از علل این جهان است كه در سرنوشت انسان مؤثر است. به عبارت دیگر، دعا یكى از حلقه‌هاى زنجیره قضا و قدر است كه در پدید آوردن حادثه‌اى مى‌تواند مؤثر باشد و یا جلو قضا و قدرى را بگیرد؛ از این رو فرموده‌اند:
«الدُّعا یَرُّدُ الْقَضاءَ وَلَوْ اُبْرِمَ إِبْراماً»(301) دعا قضا را برمى‌گرداند هرچند آن قضا محكم شده باشد.
این‌گونه احادیث ناظر به نظام كلى عالم و مجموع علل و اسباب، اعم از مادى و معنوى
‌‌﴿صفحه 307 ﴾
است. ناظر به مواردى است كه علل و اسباب معنوى، علل و اسباب مادى را تحت‌الشعاع قرار مى‌دهند. كسى كه تنها علل مادى و محسوس را مى‌بیند خیال مى‌كند، سبب منحصر به همین چیزهاست؛ نمى‌داند كه هزاران علل و اسباب دیگر نیز ممكن است به حكم قضا و قدر الهى در كار باشند و آنگاه كه آن علل و اسباب پا به میان گذاشتند، اسباب و علل مادى تحت‌الشعاع قرار مى‌گیرند و بى‌اثر مى‌گردند:
«وَإِذْ یُرِیكُمُوهُمْ إِذِ الْتَقَیْتُمْ فِى أَعْیُنِكُمْ قَلِیلا وَیُقَلِّلُكُمْ فِى أَعْیُنِهِمْ لِیَقْضِىَ اللَّهُ أَمْراً كَانَ مَفْعُولا وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الاُْمُورُ.»(302)
یادآور زمانى كه با دشمنان روبرو شدید و خداوند آنان را در چشم شما كم جلوه داد (تا دلتان قوى گردد) و شما را نیز در چشم دشمن كم نمود (تا از همه توان خود بهره نبرد) تا خداوند آنچه را در قضاى حتمى خود مقرر ساخته اجرا كند (تا بدانید كار به دست خداست) و امور به او برمى‌گردد.
چنانكه گفتیم عده‌اى به مرحله‌اى از معرفت و یقین رسیده‌اند مى‌دانند عالم بر اساس نظام دقیق و حساب‌شده‌اى توسط خداوند اداره مى‌شود و هر رخدادى و تحقق هر حادثه بر اساس قضا و قدر الهى است و او مى‌داند كه همه چیز از جمله روزى، توسط خداوند مقدر مى‌گردد و هرچه را خداوند مقدر سازد، انسان از آن محروم نمى‌گردد و بدان دست مى‌یابد و چیزى كه در قضاء الهى رقم نخورده و مقرر نگشته است تحقق نمى‌یابد و انسان به آن نمى‌رسد. البته چنانكه گفتیم اعتقاد به وجود این نظام دقیق و حكیمانه با اعتقاد به تكلیف منافاتى ندارد.
انسان مى‌تواند به قضا و قدر و توحید افعالى معتقد گردد، بدون اینكه به جبرگرایى و یا تنبلى مبتلا گردد و در خانه بنشیند و بگوید حال كه هر چیزى توسط خداوند مقدر مى‌گردد، كارى از ما ساخته نیست. بلكه بر اساس معارف الهى اعتقاد به قضا و قدر و توحید افعالى و مسائلى از این قبیل، منافاتى با لزوم تلاش و فعالیت و انجام وظایف فردى و اجتماعى، در
‌‌﴿صفحه 308 ﴾
زمینه مسائل مادى و معنوى، ندارد. بهر حال، اگر كسى به این حد از معرفت و یقین رسید، دیگر دغدغه نخواهد داشت.

مقام یقین و مراتب آن

اكنون كه از مقام یقین سخن گفته شد، جا دارد اشاره‌اى گذرا به تعریف مقام یقین و مراتب آن داشته باشیم:
یقین اعتقادى است ثابت و مطابق با واقع كه قابل زوال نیست و مایه آرامش انسان است. شكى نیست كه یقین فوق معرفت و باور معمولى است و شریفترین و والاترین فضیلت انسانى است كه كمتر كسى بدان دست یافته است و سرمایه بزرگى است كه هر كس به آن رسد، به سعادت بزرگى نائل گشته است. كسى كه به مقام یقین رسیده است به غیر خداوند متعال توجه ندارد و تنها به خداوند توكل مى‌كند و غیر او را منشأ اثر نمى‌بیند، در واقع یقین پس از مراحل اسلام، ایمان و تقوا حاصل مى‌شود؛ چنانكه امام رضا(علیه السلام)مى‌فرمایند:
«ألاِْیمانُ فَوْقَ الاِْسْلامِ بِدَرَجَة وَالتَّقْوى فَوْقَ الاِْیمانِ بِدَرَجَة وَالْیَقینُ فَوْقَ التَّقْوى بِدَرَجَة وَما قُسِمَ فِى‌النّاسِ شَىْءٌ أَقَلُّ مِنَ‌الْیَقینِ»(303)
ایمان یك درجه از اسلام بالاتر است و تقوا یك درجه از ایمان بالاتر است و یقین یك درجه از تقوا بالاتر است و میان بندگان خدا چیزى كمتر از یقین تقسیم نشده است.
امام صادق(علیه السلام) مى‌فرمایند:
«پیامبر(صلى الله علیه وآله) نماز صبح را با مردم خواند، آنگاه در مسجد چشمش به جوانى افتاد كه چرت مى‌زد و سرش به زیر افكنده مى‌شد. رنگش زرد بود و جسمش لاغر و چشمهایش به گودى فرو رفته بود. به او فرمود: اى جوان، چگونه صبح كردى؟
‌‌﴿صفحه 309 ﴾
عرض كرد: اى رسول خدا، با یقین گشتم! پیامبر از سخنش در شگفت شد و فرمود: براى هر یقینى حقیقتى است، حقیقت یقین تو چیست؟ عرض كرد: یا رسول الله، حقیقت یقینم اندوهگینم ساخته، شبها(براى عبادت) بیدارم نگاهداشته است و روزها به تشنگى(روزه دارى) وادارم كرده، نسبت به مظاهر زندگى بى‌رغبت شده‌ام. گویا مى‌نگرم كه عرش خداوند براى حساب آماده شده است و مردم محشور گشته‌اند و من نیز در میان آنهایم. گویا اهل بهشت را مى‌نگرم كه در بهشت متنعمند و به یكدیگر سرگرم و بر تخت‌ها تكیه زده‌اند. گویا اهل جهنم را مى‌بینم كه در جهنم معذبند و ناله مى‌كنند و كمك مى‌خواهند. گویا اكنون صداى وحشتناك جهنم را مى‌شنوم كه در گوشم طنین انداز است.
آنگاه پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) به اصحابش فرمود: این بنده‌اى است كه خداوند دلش را با ایمان نورانى گردانیده است. سپس به آن جوان فرمود: بر این حالى كه دارى ثابت باش و آن را از دست مده. آنگاه جوان فرمود: اى رسول خدا، از خداوند بخواه شهادت در راهش را در ركابت روزى‌ام كند. رسول خدا(صلى الله علیه وآله)براى او دعا فرمود و چندى نگذشت كه او در جنگى همراه پیامبر بیرون رفت و بعد از 9 نفر شهید گشت و او دهمین شهید بود.»(304)
یقین داراى سه مرتبه به نام 1. علم الیقین 2. عین الیقین 3. حق الیقین است كه در قرآن به هر سه مرتبه تصریح شده است:
«كَلاَّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْیَقینِ لَتَرَوُنَّ الْجَحیمَ ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَیْنَ الْیَقینِ»(305)
به حق اگر به یقین مى‌دانستید (چه حادثه بزرگى در پیش دارید) دوزخ را مشاهده مى‌كردید و سپس به چشم بصیرت و یقین آن را مى‌نگریستید.
«إِنَّ هَذَا لَهُوَ حَقُّ الْیَقِینِ»(306)
این (وعده جهنم) البته یقینى و حقیقت است.
1. علم الیقین: عبارت است از اعتقاد ثابت و یقین مطابق با واقع كه از راه استدلال به
‌‌﴿صفحه 310 ﴾
لوازم و ملزومات حاصل مى‌گردد، مثل یقین به وجود آتش از راه مشاهده دود.(307)
خداوند در قرآن مى‌فرماید:
«سَنُرِیهِمْ ایَاتِنَا فِى الاْفَاقِ وَ فِى أَنْفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوْ لَمْ یَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَىْء شَهِیدٌ.»(308)
به زودى نشانه‌هاى قدرت خود را در آفاق و در نفسهایشان به ایشان مى‌نمایانیم تا بر آنان روشن گردد كه خداوند حق است، آیا براى گواهى بر حقانیت پروردگارت كفایت نمى‌كند، اینكه او بر هر چیزى گواه است.
در این آیه از راه آیات آفاقى و انفسى بر وجود خداوند استدلال شده است.
2. عین الیقین: عبارت است از اعتقاداتى كه از راه دیدن و مشاهده مطلوب با چشم بصیرت حاصل مى‌گردد. این دیدار، در روشنى و جلا، از مشاهده با چشم بیرونى قوى‌تر است.(309)
در اشاره به این مرتبه در توحید صدوق آمده است:
«جاءَ حِبْرٌ إِلَى أَمیرِالْمُؤْمِنِین(علیه السلام) فَقالَ: یا أَمیرَالْمُؤْمِنِینَ، هَلْ رَأَیْتَ رَبَّكَ حینَ عَبَدْتَهُ؟ فَقالَ: وَیْلَكَ ، ما كُنْتُ أَعْبُدُ رَبّاً لَمْ أَرَهُ. قالَ: وَكَیْفَ رَأَیْتَهُ؟ قالَ: وَیْلَكَ، لاْتُدْرِكُهُ الْعُیُونُ فى مُشاهَدَةِ الاَْبْصارِ وَلكِنْ رَأَتْهُ الْقُلُوبُ بِحَقائِقِ الاِْیمانِ.»(310)
یكى از دانشمندان اهل كتاب نزد امیرالمؤمنین آمد و گفت: اى امیرمؤمنان، آیا به هنگام عبادت پروردگارت را دیده‌اى. على(علیه السلام) در جواب فرمودند: واى بر تو، من پروردگارى را كه ندیده باشم عبادت نمى‌كنم. وى گفت: چگونه خداوند را دیده‌اى؟ در جواب فرمودند: واى بر تو، چشمان در مشاهده خود او را درك نمى‌كنند (خداوند با چشم ظاهر دیده نمى‌شود) بلكه (چشم بصیرت و) قلبهاى داراى ایمان حقیقى و راسخ او را دیده‌اند.
‌‌﴿صفحه 311 ﴾
3. حق الیقین: اعتقاد جازمى است كه از راه یافتن خود شىء و حصول ارتباط حقیقى با آن بدست مى‌آید، به گونه‌اى كه صاحب یقین با چشم بصیرت و درونى خویش، فیضان نور از جانب او را مشاهده كند. نتیجه این مرتبه، فناى فى‌اللّه و محوشدن در محبت و عشق اوست، چندان كه براى خود استقلالى و حصولى نمى‌بیند؛ مانند داخل شدن در آتش و سوختن در آن.(311)
در حدیث قدسى آمده است:
«... وَما یَتَقَرَّبُ إِلَىَّ عَبْدٌ مِنْ عِبادى بشَىْء أَحَبَّ إِلَىَّ مِمّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِ وَإِنَّهُ لَیَتَقَرَّبُ إِلَىَّ بِالنّافِلَةِ حَتّى أُحِبَّهُ فَإِذا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ إِذاً سَمْعَهُ الَّذى یَسْمَعُ بِهِ وَبَصَرَهُ الَّذى یُبْصِرُ بِهِ وَلِسانَهُ الَّذى یَنْطِقُ بِهِ وَیَدَهُ الَّذى یَبْطِشُ بِها ...»(312)
بنده‌ام به چیزى محبوب‌تر از آنچه بر او واجب كرده‌ام به من نزدیك نمى‌شود و او با نافله به من نزدیك مى‌شود تا آنكه دوستش بدارم، وقتى كه دوستش داشتم گوشش مى‌شوم كه بدان مى‌شنود و چشمش مى‌شوم كه بدان مى‌بیند و زبانش مى‌شوم كه بدان سخن مى‌گوید و دستش مى‌شوم كه بدان برگیرد.
امام سجاد(علیه السلام) در دعاى ابوحمزه ثمالى مى‌فرماید:
«أَللّهُمَّ إِنّى أَسْئَلُكَ ایماناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبى وَیَقیناً صادِقاً حَتّى أَعْلَمَ أَنَّهُ لَنْ یُصیبَنى إِلاّ ما كَتَبْتَ وَرَضِنّى مِنَ‌الْعَیْشِ بِما قَسَمْتَ لى یا أَرْحَمَ‌الرّاحِمینَ.»
خدایا، از تو مى‌طلبم ایمانى را كه دلم را با آن همراه سازى (یعنى ایمان باطنى و قلبى نه ایمان سطحى و زبانى) و مرا بر اعتقادى ثابت و محكم بدار تا آنكه به یقین راستین دریابم كه به من نمى‌رسد جز آنچه تو برایم نوشته‌اى و ثبت كرده‌اى و راضى و خوشنود گردان مرا به آنچه نصیبم فرمودى (به همان زندگى كه تقدیرم كردى) اى رحم كننده‌ترین رحم‌كنندگان.
‌‌﴿صفحه 312 ﴾
امام از خداوند متعال ایمانى واقعى، ثابت و پایدار كه به مرتبه یقین رسیده باشد مى‌طلبد و در واقع آخرین حد ایمان را درخواست مى‌كند، چه اینكه بعد از آن مى‌فرماید: «ویقیناً صادقا...» یقین صادقى كه امام از خداوند مى‌خواهد مهمترین عنایت و موهبت الهى است، در پرتو یقین صادق و حق‌الیقین، اعتقاد قلبى‌اى براى انسان حاصل مى‌شود كه هیچ قدرتى بجز قدرت پروردگار را بر عالم حكمفرما نمى‌بیند و همه امور را مستند به ذات اقدس خداوند مى‌بیند و پیوسته خود را در محضر خداوند حاضر مى‌بیند و مواظب است كه كردار ناشایست از او سرنزند و برخلاف رضاى او عمل نكند.
در روایات مرتبه یقین به عنوان یكى از بزرگترین نعمت‌ها و مواهب الهى براى انسان ذكر شده است و چنانكه قبلا نقل گردید، امام رضا(علیه السلام) فرمودند: هیچ چیز در بین انسانها كمتر از یقین تقسیم نشده است، یعنى بسیار كمند كسانى كه به مرتبه یقین رسیده‌اند.
على(علیه السلام) مى‌فرمایند:
«لایَجِدُ عَبْدٌ طَعْمَ الاِْیمانِ حَتّى یَعْلَمَ أَنَّ ما أَصابَهُ لَمْ‌یَكُنْ لِیُخْطِئَهُ وَ أَنَّ ما أَخْطَأَهُ لَمْ یَكُنْ لِیُصیبَهُ وَأَنَّ الضّارَّ النّافِعَ هُوَاللّهُ عَزَّوَجَلَّ.»(313)
هیچ بنده‌اى مزه ایمان را نمى‌چشد تا آنكه بداند آنچه به او رسیده از او نمى‌گذشت و آنچه از او گذشته به او نمى‌رسید و اینكه زیان‌بخش و سود رسان تنها خداوند عزوجل است.
اگر انسان به این حد از یقین و معرفت عالى برسد كه یقین كند هر مصیبت و گرفتارى و هر خیرى كه به او رسیده، امكان نداشت كه به او نرسد و هر چه به او نرسیده، رسیدنى نبود، در درون خود آسایش و آرامش خاصى را احساس مى‌كند و شیرینى ایمان را در مى‌یابد. كسى كه به این حد از معرفت برسد، گرچه طالب لذایذ مادى و معنوى است، ولى مى‌داند هر چیزى داراى حساب است و بر اساس نظام معینى به او مى‌رسد و چنین نیست كه هرچه بخواهد به او برسد و هر چه نخواهد از او بازداشته شود. بسیارى از چیزهایى كه انسان
‌‌﴿صفحه 313 ﴾
نمى‌خواهد، بر اساس مصلحت خداوند بر او مقدر گشته است و بالعكس چه بسا چیزهایى كه ما مى‌خواهیم، ولى مصلحت الهى ایجاب نمى‌كند كه به ما برسد و هرچه تلاش كنیم به آن نمى‌رسیم.