فهرست کتاب


منتهی الآمال تاریخ چهارده معصوم (جلد اول )

حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه) تحقیق: صادق حسن زاده‏

فصل دوّم :در بیان فضائل و مناقب و مكارم اخلاق آن حضرت(علیه السلام)

از«اربعین مؤذّن» و «تاریخ خطیب» و غیره نقل شده كه جابر روایت كرده كه رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: خداوند تبارك و تعالى فرزندان هر پیغمبرى را از صُلبْ او آورد وفرزندان مرا از صلب من و از صلب علىّ بن ابى طالب (علیه السلام) آفرید، به درستى كه فرزندان هر مادرى را نسبت به سوى پدر دهند مگر اولاد فاطمه كه من پدر ایشانم . مؤلف گوید: از این قبیل احادیث بسیار است كه دلالت دارد بر آنكه حسنین(علیهماالسلام) دو فرزند پیغمبر (صلى الله علیه و آله) مى باشند و امیرالمؤمنین (علیه السلام) در جنگ صفّین هنگامى كه حضرت حسن (علیه السلام) سرعت كرد از براى جنگ بامعاویه، فرمود: باز دارید حسن را و مگذارید كه به سوى جنگ رود؛ چه من دریغ دارم و بیمناكم كه حسن و حسین كشته شوند و نسل رسول خدا منقطع گردد. ابن ابى الحدید گفته: اگر گویند كه حسن و حسین پسران پیغمبرند، گویم هستند؛ چه خداوند كه در آیه مباهله فرماید:«اَبْآءنآ»(967) جز حسن و حسین را نخواسته، و خداوند عیسى را از ذرّیت ابراهیم شمرده اهل لغت خلافى ندارند كه فرزندان دختر ازنسل پدر دخترند، و اگر كسى گوید كه خداوند فرموده است : «ما كانَ محمّدٌ اَبا اَحَدٍ مِنْ رِجالكُمْ»(968) یعنى نیست محمّد (صلى الله علیه و آله) پدر هیچ یك از مردان شما؛ در جواب گوئیم كه محمّد را پدر ابراهیم ابن ماریه دانى یا ندانى؟ به هر چه جواب دهد جواب من در حقّ حسن و حسین همان است. همانا این آیه مباركه در حّق زید بن حارثه وارد شد؛ چه او را به سنّت جاهلیّت فرزند رسول خدا (صلى الله علیه و آله) مى شمردند و خداوند در بطلان عقیدت ایشان این آیه فرستاد كه محمّد (صلى الله علیه و آله) پدر هیچ یك از مردان شما نیست لكن نه آن است كه پدر فرزندان خود حسنین و ابراهیم نباشد.(969) در جمله اى از كتب عامّه روایت شده كه حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) دست حسنین را گرفت و فرمود در حالى كه اصحابش جمع بودند :
اى قوم! آن كس كه مرا دوست دارد و ایشان را و پدر و مادر ایشان را دوست دارد، در قیامت با من در بهشت خواهد بود.(970) و بعضى این حدیث را نظم كرده اند:
اَخَذَ النَّبِىُّ یَدَ الْحُسَیْنِ وَصِنْوِهِ ----- یَوْماً وَ قالَ وَ صَحْبُهُ فى مَجْمَعً
مَنْ وَدَّنی یا قَومِ اَوْ هذیْن اَو ----- اَبَوَیْهما فَالْخُلْدُ مَسْكَنُهُ مَعی (971)
و روایت شده كه رسول خدا (صلى الله علیه و آله) حسنین را بر پشت مبارك سوار كرد حسن را بر اَضلاع راست و حسین را بر اَضلاع چپ و رختى برفت و فرمود:بهترین شترها،شتر شما است و بهترین سوارها، شمائید و پدر شما فاضلتر از شما است.(972)
ابن شهر آشوب روایت كرده كه مردى در زمان رسول خدا (صلى الله علیه و آله) گناهى كرد و از بیم پنهان شد تا هنگامى كه حسنین را تنها یافت، پس ایشان را بر گرفت و بر دوش خود سوار كرد و به نزد حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) آورد و عرض كرد: یا رسول اللَّه !اِنّى مُسْتَجیرٌ باللَّه وَ بِهِما؛ یعنى من پناه آورده ام به خدا و به این دو فرزندان تو از آن گناه كه كرده ام، رسول خدا (صلى الله علیه و آله) چنان بخندید كه دست به دهان مبارك گذاشت و فرمود بر او كه آزادى و حسنین را فرمود كه شفاعت شما را قبول كردم در حقّ او، پس این آیه نازل شد «وَ لَوْ اَنَّهُمْ اِذْ ظَلَمُوا اَنْفُسَهُمْ (973)...».(974)
و نیز ابن شهر آشوب از سلمان فارسى روایت كرده كه حضرت حسین (علیه السلام) بر ران رسول خداى (صلى الله علیه و آله) جاى داشت پیغمبر او را مى بوسید و مى فرمود:تو سیّد پسر سیّد و پدر ساداتى و امام و پسر امام و پدر امامانى وحجّت پسر حجّت و پدر حجّتهاى خدائى، از صُلب تو نُه تن امام پدید آیند و نُهم ایشان قائم آل محمّد (صلى الله علیه و آله) است.(975)
و شیخ طوسى به سند صحیح روایت كرده است كه حضرت امام حسین(علیه السلام) دیر به سخن آمد روزى حضرت رسول(صلى الله علیه و آله) آن حضرت رابه مسجد برد در پهلوى خویش بازداشت و تكبیر نماز گفت ، امام حسین(علیه السلام) خواست موافقت نماید درست نگفت، حضرت از براى او بار دیگر تكبیر گفت و او نتوانست، باز حضرت مكرّر كرد تا آنكه در مرتبه هفتم درست گفت به این سبب هفت تكبیر در افتتاح نماز سنّت شد.(976)
وابن شهر آشوب روایت كرده است كه روزى جبرئیل به خدمت حضرت رسول(صلى الله علیه و آله) آمد به صورت دحیه كلبى و نزد آن حضرت نشسته بود كه ناگاه حسنین(علیهماالسلام) داخل شدند و چون جبرئیل را گمان دحیه مى كردند به نزدیك او آمدند و از او هدیّه مى طلبیدند، جبرئیل دستى به سوى آسمان بلند كرد سیبى و بهى و انارى براى ایشان فرود آورد و به ایشان داد. چون آن میوه ها را دیدند شاد گردیدند و نزدیك حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) بردند حضرت از ایشان گرفت و بوئید و به ایشان ردّ كرد.
و فرمود كه به نزد پدر و مادر خویش ببرید و اگر اوّل به نزد پدر خود ببرید بهتر است پس آنچه آن حضرت فرموده بود به عمل آوردند و در نزد پدر و مادر خویش ماندند تا رسول خدا (صلى الله علیه و آله) نزد ایشان رفت و همگى از آن میوه ها تناول كردند و هر چه مى خوردند به حال اوّل برمى گشت و چیزى ازآن كم نمى شد و آن میوه ها به حال خود بود تاهنگامى كه حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) از دنیا رفت و باز آنها نزد اهل بیت بود و تغییرى در آنهابه هم نرسید تا آنكه حضرت فاطمه (علیها السلام) رحلت فرمود پس انار بر طرف شد وچون حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) شهید شد بِهْ برطرف شد و سیب ماند، آن سیب را حضرت امام حسن(علیه السلام) داشت تاآنكه به زهر شهید شد و آسیبى به آن نرسید، بعد از آن نزد امام حسین (علیه السلام) بود.
حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: وقتى كه پدرم در صحراى كربلا محصور اهل جور و جفابود آن سیب را در دست داشت و هر گاه كه تشنگى بر او غالب مى شد آن را مى بوئید تا تشنگى آن حضرت تخفیف مى یافت چون تشنگى بسیار بر آن حضرت غالب شد و دست ازحیات خود برداشت دندان بر آن سیب فرو برد چون شهید شد هر چند آن سیب را طلب كردند نیافتند، پس آن حضرت فرمود كه من بوى آن سیب را از مرقد مطّهر پدرم مى شنوم هنگامى كه به زیارت او مى روم وهر كه از شیعیان مخلص ما در وقت سحر به زیارت آن مرقد معطّر برود بوى سیب راازآن ضریح منور مى شنود.(977)
و از «امالى» مفید نیشابورى مروى است كه حضرت امام رضا (علیه السلام) فرمود: برهنه مانده بودند امام حضرت امام حسن وامام حسین (علیهماالسلام) ونزدیك عید بود پس حسنین (علیهماالسلام) به مادر خویش فاطمه (علیها السلام) گفتند: اى مادر! كودكان مدینه به جهت عید خود را آرایش و زینت كرده اند پس چراتو مارا به لباس آرایش نمى كنى وحال آنكه ما برهنه ایم چنانكه مى بینى؟ حضرت فاطمه (علیها السلام) فرمود: اى نوردیدگان من! همانا جامه هاى شمانزد خیّاط است هر گاه دوخت و آورد آرایش مى كنم شما را به آن در روز عید و مى خواست به این سخن خوشدل كند ایشان را، پس شب عید شد دیگر باره اعاده كردند كلام پیش را،گفتند امشب شب عید است پس چه شد جامه هاى ما؟ حضرت فاطمه گریست از حال ترحّم بر كودكان و فرمود: اى نوردیدگان! خوشدل باشید هر گاه خیّاط آورد جامه هارا زینت مى كنم شما را به آن ان شاءاللَّه،پس چون پاسى از شب گذشب ناگاه كوبید دَرِخانه را كوبنده اى، فاطمه(علیها السلام) فرمود: كیست؟ صدائى بلند شد كه اى دختر پیغمبر خدا!بگشا در را كه من خیّاط مى باشم جامه هاى حسنین (علیهماالسلام) را آورده ام، حضرت فاطمه (علیها السلام) فرمود چون در را گشودم مردى دیدم با هیبت تمام و بوى خوشى پس دستار بسته اى به من داد و برفت. پس فاطمه(علیها السلام) به خانه آمد گشود آن دستار را دید در وى بود دو پیراهن و دو ذراعه و دو زیر جامه و دو رداء و دو عمامه و دو كفش ، حضرت فاطمه(علیها السلام) بسى شاد و مسرور شد، پس حسنین (علیهماالسلام) را بیدار كرد و جامه ها را به ایشان پوشانید، پس چون روز عید شد پیغمر (صلى الله علیه و آله) بر ایشان وارد شد و حسنین را بدان زینت دید ایشان را ببوسید و مبارك باد گفت و بر دوش خویش حسنین را برداشت و به سوى مادرشان برد، فرمود: اى فاطمه! آن خیّاطى كه جامه ها را آورد شناختى؟ عرضه داشت نه به خدا سوگند نشناختم او را و نمى دانستم كه من جامه نزد خیّاط داشته باشم خدا و رسول داناترند به این مطلب، فرمود: اى فاطمه! آن خیّاط نبود بلكه او رِضْوان خازِن جنّت بوده و جامه ها از حلل بهشت بوده، خبر داد مرا جبرئیل ازنزد پرودگار جهانیان.(978)
و قریب به این حدیث است خبرى كه در«منتخب» روایت شده كه روز عید حسنین (علیهماالسلام) به حضور مبارك رسول خدا (صلى الله علیه و آله) آمدند و لباس نو خواستند جبرئیل جامه هاى دوخته سفید براى ایشان آورد و حسنین (علیهماالسلام) خواهش لباس رنگین نمودند.رسول خدا (صلى الله علیه و آله) طشت طلبید و حضرت جبرئیل آب ریخت حضرت مجتبى (علیه السلام) خواهش رنگ سبز نمود و حضرت سیّد الشّهداء خواهش رنگ سرخ نمود و جبرئیل گریه كرد و اخبار داد رسول خدا(صلى الله علیه و آله) رابه شهادت آن دو سبط واینكه حسن (علیه السلام) آغشته به زهر شهید مى شود وبدن مباركش سبز شود و حضرت امام حسین (علیه السلام) آغشته به خون شهید شود.(979)
عیّاشى و غیر او روایت كرده اند كه روزى امام حسین (علیه السلام) به جمعى از مساكین گذشت كه عباهاى خود را افكنده بودند ونان خشكى در پیش داشتند ومى خوردند چون حضرت را دیدند او را دعوت كردند، حضرت ازاسب خویش فرودآمدو فرمود: خداوند مّتكبران را دوست نمى دارد ونزد ایشان نشست وباایشان تناول فرمود، پس به ایشان فرمود كه من چون دعوت شمارا اجابت كردم شما نیز اجابت من كنید و ایشان را به خانه برد و به جاریه خویش فرمود كه هر چه براى مهمانان عزیز ذخیره كرده اى حاضر ساز وایشان را ضیافت كرد وانعامات و نوازش كرده وروانه فرمود.(980)
و از جود و سخاى آن حضرت روایت شده كه مرد عربى به مدینه آمد و پرسید كه كریمترین مردم كیست؟ گفتند حسین بن على (علیه السلام) ،پس به جستجوى آن حضرت شد تاداخل مسجد شد دید كه آن حضرت در نماز ایستاده پس شعرى (981) چند در مدح و سخاوت آن حضرت خواند. چون حضرت ازنماز فارغ شد فرمود كه اى قنبر آیا از مال حجاز چیزى به جاى مانده است؟ عرض كرد:بلى چهارهزاردینار، فرمود حاضر كن كه مردى كه اَحَقّ است از ما به تصّرف در آن حاضر گشته، پس به خانه رفت و رداى خود را كه از بُرد بود از تن بیرون كرد و آن دنانیر را در بُرد پیچید و پشت در ایستاد واز شرم روى اعرابى از قلّت زر از شكاف در دست خود را بیرون كرد و آن زرها را به اعرابى عطا فرمود و شعرى (982) چند در عذرخواهى از اعرابى خواند، اعرابى آن زرها را بگرفت و سخت بگریست، حضرت فرمود: اى اعرابى! گویا كم شمردى عطاى ما را كه مى گریى ،عرض كرد: بر این مى گریم كه دست با این جود و سخا چگونه در میان خاك خواهد شد!
و مثل این حكایت را از حضرت حسن (علیه السلام) نیز روایت كرده اند.
مؤلف گوید: كه بسیارى از فضائل است كه گاهى از امام حسن(علیه السلام) روایت مى شود وگاهى از امام حسین (علیه السلام) و این ناشى از شباهت آن دو بزرگوار است در نام كه اگر ضبط نشود تصحیف و اشتباه مى شود.
و در بعضى از كتب منقول است از عصام بن المصطلق شامى كه گفت: داخل شدم در مدینه معظّمه پس چون دیدم حسین بن على (علیهماالسلام) را پس تعّجب آورد مرا، روش نیكو ومنظر پاكیزه او، پس حسد مرا واداشت كه ظاهر كنم آن بغض و عداوتى را كه در سینه داشتم از پدراو، پس نزدیك او شدم و گفتم توئى پسر ابو تراب؟.
(مؤلّف گوید:كه اهل شام از امیرالمؤمنین (علیه السلام) به ابو تراب تعبیر مى كردند وگمان مى كردند كه تنقیص آن جناب مى كنندبه این لفظ و حال آنكه هر وقت ابو تراب مى گفتند گویا حُلى و حلل به آن حضرت مى پوشانیدند...).
بالجمله؛عصام گفت :گفتم به امام حسین (علیه السلام) توئى پسر ابوتراب ؟فرمود:بلى.
قال فَبالَغْتُ فى شَتْمِهِ وَ شَتْم اَبیِه؛ یعنى هر چه توانستم دشنام و ناسزا به آن حضرت گفتم.
فَنَظَرَ اِلَىَّ نَظْرَةَ عاطِفٍ رَؤُفٍ؛ پس نظرى از روى عطوفت و مهربانى بر من كرد و فرمود:
«اَعُوذُباِللّهِ مِنَ الشَیطانِ الَّرجیم بِسْمِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ خُذِ الْعَفْوَ وَ اْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ اَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلینَ الآیات الیه قوله ثُمَّ لا یُقْصِرُونَ».(983)
و این آیات اشارت است به مكارم اخلاق كه حقّ تعالى پیغمرش را به آن تأدیب فرموده از جمله آنكه به میسور از اخلاق مردم اكتفا كند و متوقّع زیادتر نباشد و بد را به بدى مكافات ندهد و از نادانان رو بگرداند و در مقام وسوسه شیطان پناه به خدا گیرد. ثُمَّ قالَ:خَفِّضْ عَلَیْكَ اِسْتَغْفِرِ اللّهَ لی وَلَكَ.
پس فرمود به من، آهسته كن و سبك و آسان كن كار را بر خود ،طلب آمرزش كن از خدا براى من و براى خودت، همانا اگر طلب یارى كنى از ما تو را یارى كنم و اگر عطا طلب كنى ترا عطا كنم و اگر طلب ارشاد كنى تو را ارشاد كنم. عصام گفت: من از گفته و تقصیر خود پشیمان شدم و آن حضرت به فراست یافت پشیمانى مرا فرمود:
«لا تَثْریبَ عَلَیْكُم الْیَوْمَ یَغْفِرُاللَّهُ لَكُمْ وَ هُوَ اَرْحَمُ الرّاحِمینَ».(984)
واین آیه شریفه از زبان حضرت یوسف پیغمبر است به برادران خود كه در مقام عفو از آنها فرمود كه عتاب و ملامتى نیست بر شما، بیامرزد خداوند شماها را و اوست ارحم الرّاحمین.
پس آن جناب فرمود به من كه از اهل شامى تو؟ گفتم: بلى. فرمود: شِنْشِنَة اِعْرِفُها مِنْ اَخْزَمٍ و این مثلى است كه حضرت به آن تمثل جُست: حاصل اینكه این دشنام و ناسزا گفتن به ما، عادت و خوئیست در اهل شام كه معاویه در میان آنهاسنّت كرده پس فرمود: حیّانآ اللّه وَ ایّاكَ هر حاجتى كه دارى به نحو انبساط و گشاده روئى حاجت خود را از ما بخواه كه مى یابى مرا در نزد افضل ظّن خود به من ان شاءاللّه تعالى. عصام گفت: از این اخلاق شریفه آن حضرت در مقابل آن جسارتها و دشنامها كه از من سر زد و چنان زمین بر من تنگ شد كه دوست داشتم به زمین فرو بروم، لا جرم از نزد آن حضرت آهسته بیرون شدم در حالى كه پناه به مردم مى بردم به نحوى كه آن جناب ملتفت من نشود لكن بعد از آن مجلس نبود نزد من شخصى دوست تر از آن حضرت و از پدرش.
از«مقتل خوارزمى» و «جامع الأخبار»روایت شده است كه مردى اعرابى به خدمت امام حسین (علیه السلام) آمد و گفت: یا بن رسول اللَّه! ضامن شده ام اداى دیت كامله را و اداى آن را قادر نیستم لا جرم با خود گفتم كه باید سئوال كرد از كریم ترین مردم و كسى كریمتر از اهل بیت رسالت (علیهم السلام) گمان ندارم. حضرت فرمود:یااَخا العرب! من سه مسأله از تو مى پرسم اگر یكى را جواب گفتى ثلث آن مال را به تو عطا مى كنم و اگر دو سئوال را جواب دادى دو ثُلث مال خواهى گرفت و اگر هر سه را جواب گفتى تمام آن مال را عطا خواهم كرد، اعرابى گفت:یابن رسول اللَّه! چگونه روا باشد كه مثل تو كسى كه از اهل علم و شرفى از این فدوى كه یك عرب بدوى بیش نیستم سؤال كند؟ حضرت فرمود كه از جدّم رسول خدا (صلى الله علیه و آله) شنیدم كه فرمود: الْمعروُف بِقَدْرِ الْمعرِفَةَ؛باب معروف و موهبت به اندازه معرفت به روى مردم گشاده باید داشت، اعرابى عرض كرد: هر چه خواهى سئوال كن اگر دانم جواب مى گویم و اگر نه از حضرت شما فرا مى گیرم و لا قُوَّة اِلاّ باِللَّهِ.
حضرت فرمود: كه افضل اعمال چیست؟ گفت: ایمان به خداوند تعالى.
فرمود:چه چیز مردم را از مهالك نجات مى دهد؟ عرض كرد: توكّل و اعتماد بر حقّ تعالى. زینت آدمى در چه چیز است؟ اعرابى گفت: علمى كه به آن عمل باشد. فرمود كه اگر بدین شرف دست نیابد؟ عرض كرد:مالى كه با مروّت و جوانمردى باشد.
فرمود كه اگر این را نداشته باشد؟ گفت: فقر و پریشانى كه با آن صبر و شكیبائى باشد.
فرمود:اگر این را نداشته باشد؟ اعرابى گفت كه صاعقه اى از آسمان فرود بیاید و او را بسوزاند كه او اهلیّت غیر این ندارد.
پس حضرت خندید و كیسه اى كه هزار دینار زر سرخ داشت نزد او افكند وانگشترى عطا كرد او را، كه نگین آن دویست درهم قیمت داشت و فرمود كه به این زرها ذمّه خود را برى كن و این خاتم را در نفقه خود صرف كن.اعرابى آن زرها را برداشت و این آیه مباركه را تلاوت كرد: «اَللَّهُ اَعُلَمُ حُیْثُ یَجْعَلُ رِسالَتَه (985) (986)
و ابن شهر آشوب روایت كرده كه چون امام حسین (علیه السلام) شهید شد بر پشت مبارك آن حضرت پینه ها دیدند از حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) پرسیدند كه این چه اثرى است؟ فرمود: از بس كه انبانهاى طعام و دیگر اشیاء چندان بر پشت مبارك كشید و به خانه زنهاى بیوه و كودكان یتیم و فقراء و مساكین رسانید این پینه ها پدید گشت.(987) و از زهد و عبادت آن حضرت روایت شده است كه بیست و پنج حجّ پیاده به جاى آورد و شتران و محملها از عقب او مى كشیدند و روزى به آن حضرت گفتند كه چه بسیار از پروردگار خود ترسانى؟ فرمود كه از عذاب قیامت ایمن نیست مگر آنكه در دنیا از خدا بترسد.(988)
و ابن عبدربّه در كتاب «عقد الفرید» روایت كرده است كه خدمت على بن الحسین (علیه السلام) عرض شد كه چرا كم است اولاد پدر بزرگوار شما؟ فرمود: تعجّب است كه چگونه مثل من اولادى از براى او باشد؛ چه آنكه پدرم در هر شبانه روز هزار ركعت نماز مى كرد پس چه زمان فرصت مى كرد كه نزد زنها برود!؟(989)
و سیّد شریف زاهد ابو عبداللَّه محمّد بن على بن الحسن ابن عبد الّرحمن علوى حسینى در كتاب «تغازى» روایت كرده از ابوحازم اعرج كه گفت: حضرت امام حسن (علیه السلام) تعظیم مى كرد امام حسین (علیه السلام) را چنانكه گویا آن حضرت بزرگتر است از امام حسن (علیه السلام) .
و از ابن عبّاس روایت كرده كه گفت: سبب آن را پرسیدم از امام حسن(علیه السلام) ؟ فرمود كه از امام حسین (علیه السلام) هیبت مى برم مانند هیبت امیرالمؤمنین (علیه السلام) ، و ابن عبّاس گفته كه امام حسن(علیه السلام) با ما در مجلس نشسته بود هرگاه كه امام حسین (علیه السلام) مى آمد در آن مجلس حالش را تغییر مى داد به جهت احترام امام حسین (علیه السلام) .
و به تحقیق بود حسین بن على (علیه السلام) زاهد در دنیا در زمان كودكى و صِغَر سنّ و ابتداء امرش و استقبال جوانیش، مى خورد با امیرالمؤمنین (علیه السلام) از قوت مخصوص او، و شركت و همراهى مى كرد با آن حضرت در ضیق و تنگى و صبر آن حضرت و نمازش نزدیك به نماز آن حضرت بود و خداوند قرار داده بود امام حسن وامام حسین (علیهماالسلام) را قُدوه و مقتداى امّت، لكن فرق گذاشته بود ما بین اراده آنها تا اقتدا كنند مردم به آن دو بزرگوار، پس اگر هر دو به یك نحو و یك روش بودند مردم در ضیق واقع مى شدند.
روایت شده از مسروق كه گفت: وارد شدم روز عرفه بر حسین بن على (علیه السلام) و قدح هاى سویق مقابل آن حضرت و اصحابش گذاشته شده بود و قرآنها در كنار ایشان بود یعنى روزه بودند و مشغول خواندن قرآن بودند، و منتظر افطار بودند كه به آن سویق افطار نمایند پس مسأله اى چند از آن حضرت پرسیدم جواب فرمود، آنگاه از خدمتش بیرون شدم؛ پس از آن خدمت امام حسن (علیه السلام) رفتم دیدم مردم خدمت آن جناب مى رسند و خوانهاى طعام موجود و بر آنها طعام مهیّا است و مردم از آنها مى خورند و با خود مى برند، من چون چنین دیدم متغیّر شدم حضرت مرا دید كه حالم تغییر كرده پرسید: اى مسروق چرا طعام نمى خورى؟ گفتم: اى آقاى من! من روزه دارم و چیزى را متذكّر شدم، فرمود: بگو آنچه در نظرت آمده، گفتم: پناه مى برم به خدا از آنكه شما یعنى تو و برادرت اختلاف پیدا كنید، داخل شدم بر حسین (علیه السلام) دیدم روزه است و منتظر افطار است و خدمت شما رسیدم شما رابه این حال مى بینم! حضرت چون این را شنید مرا به سینه چسبانید فرمود: یابن الأشرس! ندانستى كه خداوند تعالى ما را دو مقتداى امّت قرار داد، مرا قرار داد مقتداى افطار كنندگان از شما، و برادرم را مقتداى روزه داران شما تا در وسعت بوده باشید.
و روایت شده كه حضرت امام حسین (علیه السلام) در صورت و سیرت شبیه ترین مردم بود به حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) و در شبهاى تار نور از جبین مبین و پائین گردن آن حضرت ساطع بود و مردم آن حضرت را به آن نور مى شناختند.(990)
و در مناقب ابن شهر آشوب و دیگر كتب روایت شده كه حضرت فاطمه (علیها السلام) حسنین (علیهماالسلام) را به خدمت حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) آورد و عرض كرد: یا رسول اللّه این دو فرزند را عطائى و میراثى بذل فرما، فرمود: هیبت و سیادت خود را به حسن گذاشتم و شجاعت وجود خود را به حسین عطا كردم، عرض كرد راضى شدم.(991)
و به روایتى فرمود حسن را هیبت و حلم دادم و حسین را جود و رحمت.
و ابن طاوس از حذیفه روایت كرده است كه گفت: شنیدم از حضرت حسین(علیه السلام) در زمان حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) در حالتى كه امام حسین (علیه السلام) كودك بود كه مى فرمود: به خدا سوگند! جمع خواهند شد براى ریختن خون من طاغیان بنى امّیه و سر كرده ایشان عمربن سعد خواهد بود، گفتم كه حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) ، ترا به این مطلب خبر داده است؟ فرمود كه نه، پس من رفتم به خدمت حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) و سخن آن حضرت را نقل كردم، حضرت فرمود كه علم او علم من است.
وابن شهر آشوب از حضرت على بن الحسین (علیه السلام) روایت كرده است كه فرمود: در خدمت پدرم به جانب عراق بیرون شدیم و در هیچ منزلى فرود نیامد و از آنجا كوچ نكرد مگر اینكه یاد مى كرد یحیى بن زكّریا(علیهماالسلام) را و روزى فرمود كه خوارى و پستى دنیا است كه سر یحیى را براى زن زانیه از زنا كاران بنى اسرائیل به هدیّه فرستادند.(992)
و در احادیث معتبره از طریق خاصّه و عامّه روایت شده است كه بسیار بود كه حضرت فاطمه (علیها السلام) در خواب بود و حضرت امام حسین (علیه السلام) در گهواره مى گریست و جبرئیل گهواره آن حضرت را مى جنبانید و با او سخن مى گفت و او را ساكت مى گردانید، چون فاطمه (علیها السلام) بیدار مى شد مى دید كه گهواره حسین (علیه السلام) مى جنبد و كسى با او سخن مى گوید و لكن شخصى نمایان نیست چون از حضرت رسالت مى پرسید مى فرمود: اوجبرئیل است.(993)

فصل سّوم :در بیان ثواب بكاء و گفتن و خواندن مرثیه و اقامه مجلس عزاء براى آن حضرت

شیخ جلیل كامل جعفر بن قولویه در «كامل»از ابن خارجه روایت كرده است كه گفت: روزى در خدمت حضرت صادق (علیه السلام) بودیم و جناب امام حسین (علیه السلام) را یاد كردیم حضرت بسیار گریست و ما گریستیم، پس حضرت سر برداشت و فرمود كه امام حسین (علیه السلام) مى فرمود: كه منم كشته گریه و زارى، هیچ مؤمنى مرا یاد نمى كند مگر آنكه گریان مى گردد.(994)
ونیز روایت كرده است كه هیچ روزى حسین بن علىّ (علیه السلام) نزد جناب صادق(علیه السلام) مذكور نمى شد كه كسى آن حضرت را تا شب متبسّم بیند و در تمام آن روز محزون و گریان بود و مى فرمود كه جناب امام حسین (علیه السلام) سبب گریه هر مؤمن است.(995)
و شیخ طوسى و مفید از ابان بن تغلب روایت كرده اند كه حضرت صادق (علیه السلام) فرمود كه نَفَسِ آن كسى كه به جهت مظلومیّت ما مهموم باشد تسبیح است، و اندوه او عبادت و پوشیدن اسرار ما از بیگانگان در راه خدا جهاد است.
آنگاه فرمود كه واجب مى كند این حدیث به آب طلا نوشته شود.(996)
و به سندهاى معتبره بسیار از ابو عماره مُنْشِد(یعنى شعر خوان)روایت كرده اند كه گفت: روزى به خدمت جناب صادق (علیه السلام) رفتم حضرت فرمود كه شعرى چند در مرثیه حسین (علیه السلام) بخوان، چون شروع كردم به خواندن حضرت گریان شد و من مرثیه مى خواندم و حضرت مى گریست تا آنكه صداى گریه از خانه آن حضرت بلند شد.
و به روایت دیگر حضرت فرمود: به آن روشى كه در پیش خود مى خوانید و نوحه مى كنید بخوان، چون خواندم حضرت بسیار گریست و صداى گریه زنان آن حضرت نیز از پشت پرده بلند شد، چون فارق شدم حضرت فرمود كه هر كه شعرى در مرثیه حضرت حسین (علیه السلام) بخواند و پنجاه كس را بگریاند بهشت او را واجب گردد. و هر كه سى كس را بگریاند بهشت او را واحب گردد. و هر كه بیست كس را و هر كه ده كس را و هر كه پنج كس را. و هر كه یك كس را بگریاند بهشت او را واجب گردد.و هر كه مرثیه بخواند و خود بگرید بهشت او را واجب گردد. و هر كه او را گریه نیاید پس تَباكى كند بهشت او را واجب گردد.(997)
و شیخ كَشّى (رضى الله عنه) از زید شحّام روایت كرده است كه من با جماعتى از اهل كوفه در خدمت حضرت صادق (علیه السلام) بودیم كه جعفر بن عفّان وارد شد حضرت او را اكرام فرمود و نزدیك خود او را نشانید، پس فرمود: یا جعفر! عرض كرد: لَبّیك خدا مرا فداى تو گرداند، حضرت فرمود: بَلَغَنى انّكَ تَقُولُ الشِعْر فى الْحُسَیْنِ وَ تَجیدُ؛ به من رسید كه تو در مرثیه حسین (علیه السلام) شعر مى گوئى و نیكو مى گوئى، عرض كرد: بلى فداى تو شوم، فرمود كه پس بخوان. چون جعفر مرثیه خواند حضرت و حاضرین مجلس گریستند و حضرت آن قدر گریست كه اشك چشم مباركش بر محاسن شریفش جارى شد.
پس فرمود: به خدا سوگند كه ملائكه مقربّان در اینجا حاضر شدند و مرثیه تو را براى حسین (علیه السلام) شنیدند و زیاده از آنچه ما گریستیم گریستند. و به تحقیق كه حقّ تعالى در همین ساعت بهشت را با تمام نعمتهاى آن از براى تو واجب گردانید و گناهان ترا آمرزید. پس فرمود: اى جعفر! مى خواهى كه زیادتر بگویم؟ گفت: بلى اى سیّد من، فرمود كه هر كه در مرثیه حسین (علیه السلام) شعرى بگوید وبگرید و بگریاند البتّه حقّ تعالى بهشت را براى او واجب گرداند و بیامرزد او را.(998)
حامى حوزه اسلام سیّد اجلّ میرحامد حسین طاب ثراه در «عبقات» از «معاهدالتّنصیص» نقل كرده كه محمّد بن سهل صاحب كُمَیْت گفت كه من و كمیت داخل شدیم بر حضرت صادق (علیه السلام) در ایّام تشریق كمیت گفت: فدایت شوم اذن مى دهى كه در محضر شما چند شعر بخوانم؟ فرمود: این ایّام شریفه خواندن شعر، عرضه داشت كه این اشعار در حقّ شما است؛ فرمود:بخوان و حضرت فرستاد بعض اهلبیتش را حاضر كردند كه آنها هم استماع كنند، پس كمیت اشعار خویش بخواند و حاضرین گریه بسیار كردند تا به این شعر رسید
یُصیبُ بِهِ الرّامُونَ عَنْ قَوْسِ غَیْرهِم ----- فَیا آخِراً اَسْدى لَهُ الْغَىَّ اَوَّلَهُ
حضرت دستهاى خود را بلند كرد و گفت:
اَلّلهُمَ اْغفِرْ لِلْكُمَیْتِ وَ ما قَدَّمَ وَ ما اَخَّرَ وَما اَسَرَّ وَ ما اَعْلَنَ وَ اَعْطِهِ حَتّى یَرْضى .(999)
و شیخ صدوق (رضى الله عنه) در «امالى» از ابراهیم بن ابى المحمود روایت كرده كه حضرت امام رضا (علیه السلام) فرمودند: همانا ماه محرّم ماهى بود كه اهل جاهلیّت قتال در آن ماه را حرام مى دانستند و این امّت جفا كار خونهاى ما را در آن ماه حلال دانستند و هتك حرمت ما كردند و زنان و فرزندان ما را در آن ماه اسیر كردند و آتش در خیمه هاى ما افروختند و اموال مارا غارت كردند و حرمت حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) را در حقّ ما رعایت نكردند، همانا مصیبت روز شهادت حسین (علیه السلام) دیده هاى ما را مجروح گردانیده است و اشك ما را جارى كرده و عزیز ما را ذلیل گردانیده است و زمین كربلا مُوَرِث كرب و بلاء ما گردید تا روز قیامت، پس بر مثل حسین باید بگریند گریه كنندگان، همانا گریه بر آن حضرت فرو مى ریزد گناهان بزرگ را.
پس حضرت فرمود كه پدرم چون ماه محرّم داخل مى شد كسى آن حضرت را خندان نمى دید و اندوه و حزن پیوسته بر او غالب مى شد تا عاشر محرّم چون روز عاشورا مى شد روز مصیبت و حزن و گریه او بود و مى فرمود:امروز روزى است كه حسین (علیه السلام) شهید شده است.(1000)
و ایضاً شیخ صدوق از آن حضرت روایت كرده كه هر كه ترك كند سعى در حوائج خود را در روز عاشورا، حقّ تعالى حوائج دنیا و آخرت او را بر آورد و هر كه روز عاشورا روز مصیبت و اندوه وگریه او باشد، حق تعالى روز قیامت را روز شادى و سرور او گرداند و دیده اش در بهشت به ما روشن باشد و هر كه روز عاشورا را روز بركت شمارد و براى بركت آذوقه در آن روز در خانه ذخیره كند، بركت نیابد در آنچه ذخیره كرده است و خدا او را در روز قیامت با یزید و عبیداللَّه بن زیاد و عمر بن سعد لعنهم اللَّه دراسفل درك جهنم محشور گرداند.
و ایضاً به سند معتبر از ریان بن شبیب كه خال معتصم خلیفه عبّاسى بوده است روایت كرده كه گفت: در روز اوّل مُحَرّم به خدمت حضرت امام رضا (علیه السلام) رفتم، فرمود كه اى پسر شبیب آیا روزه اى؟ گفتم: نه، فرمود كه این روزى است كه حقّ تعالى دعاى حضرت زكرّیا رامستجاب فرمود دروقتى كه از حقّ تعالى فرزند طلبید وملائكه اورا ندا كردند در محراب كه خدا بشارت مى دهد تو را به یحیى ،پس هر كه این روز را روزه دارد دُعاى او مستجاب گردد چنانكه دعاى زكرّیامستجاب گردید.
پس فرمود كه اى پسر شبیب !محرّم ماهى بودكه اهل جاهلیّت درزمان گذشته ظلم وقتال رادراین ماه حرام مى دانستند براى حرمت این ماه، پس این امّت حرمت این ماه را نشناختند و حُرمت پیغمبر خود را ندانستند، و در این ماه با ذریّت پیغمبر خود قتال كردند و زنان ایشان را اسیر نمودند و اموال ایشان را به غارت بردند پس خدا نیامرزد ایشان را هرگز!.
اى پسر شبیب! اگر گریه مى كنى براى چیزى، پس گریه كن براى حسین بْن على (علیهماالسلام) كه او را مانند گوسفند ذبح كردند و او را باهیجده نفر ازاهل بیت او شهید كردند كه هیچ یك را در روى زمین شبیه ومانندى نبود. وبه تحقیق كه گریستند براى شهادت او آسمانهاى هفتگانه وزمینهاو به تحقیق كه چهار هزار ملك براى نصرت آن حضرت از آسمان فرود آمدند چون به زمین رسیدند آن حضرت شهید شده بود.
پس ایشان پیوسته نزد قبر آن حضرت هستند ژولیده مو گردآلود تاوقتى كه حضرت قائم آل محمّد (صلى الله علیه و آله) ظاهر شود، پس ازیاوران آن حضرت خواهند بود ودروقت جنگ شعار ایشان این كلمه خواهد بود: یا لَثاراتِ الْحُسَیْن (علیه السلام) .
اى پسر شبیب! خبر داد مرا پدرم ازپدرش از جدّش كه چون جدّم حسین (علیه السلام) كشته شد آسمان خون و خاك سرخ بارید؛ اى پسر شبیب! اگر گریه كنى برحسین(علیه السلام) تا آب دیده تو برروى تو جارى شود، حقّ تعالى جمیع گناهان صغیره و كبیره ترا بیامرزد خواه اندك باشد وخواه بسیار.
اى پسر شبیب!اگر خواهى خدا را ملاقات كنى و هیچ گناهى برتو نباشد پس زیارت كن امام حسین (علیه السلام) را. اى پسرشبیب !اگر خواهى كه در غرفه عالیه بهشت ساكن شوى با رسول خداوائمه طاهرین (علیهم السلام) پس لعنت كن قاتلان حسین (علیه السلام) را. اى پسر شبیب !اگر خواهى كه مثل ثواب شهداى كربلا راداشته باشى پس هرگاه كه مصیبت آن حضرت رایاد كنى بگو: یالَیْتَنی كُنْتُ مَعَهُم فَاَفُوزَ فَوْزًا عَظیماً؛ یعنى اى كاش من بودم با ایشان و رستگارى عظیمى مى یافتم.
اى پسرشبیب !اگر خواهى كه در درجات عالیات بهشت با ما باشى پس براى اندوه ما، اندوهناك باش، وبراى شادى ما، شاد باش وبر تو باد به ولایت و محبّت ما كه اگر مَردى سنگى دوست دارد حقّ تعالى اورا در قیامت باآن محشور مى گرداند.(1001)
ابن قولویه به سند معتبر روایت كرده از ابى هارون مكفوف (یعنى نابینا)،كه گفت: به خدمت حضرت صادق (علیه السلام) مشرّف شدم آن حضرت فرمود كه مرثیه بخوان براى من، پس شروع كردم به خواندن، فرمود: نه این طریق بلكه چنان بخوان كه نزد خودتان متعارف است ونزد قبر حسین (علیه السلام) مى خوانید پس من خواندم:
اُمْرُرْ عَلى جَدَثِ الْحُسَیْنِ فَقُلْ لِاَعْظُمِه الزَّكِیَّة. تتمّه این شعر درآخر باب در ذكر مراثى خواهد آمد حضرت گریست من ساكت شدم فرمود: بخوان، من خواندم آن اشعار را تا تمام شد، حضرت فرمود: باز هم براى من مرثیه بخوان، من شروع كردم به خواندن این اشعار:
یا مَرْیَمُ قوُمى فَانْدُبى مَوْلاكِ ----- وَ عَلَى الْحُسَیْنِ فَاسْعَدی ببُكاكِ
پس حضرت بگریست و زنها هم گریستند وشیون نمودند. پس چون از گریه آرام گرفتند، حضرت فرمود: اى اباهارون! هر كه مرثیه بخواند براى حسین (علیه السلام) پس بگریاند ده نفر را، از براى او بهشت است پس یك یك كم كرد از ده تا، تاآنكه فرمود: هر كه مرثیه بخواند و بگریاند یك نفر را، بهشت از براى او لازم شود، پس فرمود:هر كه یاد كند جناب امام حسین (علیه السلام) راپس گریه كند، بهشت اورا واجب شود.(1002)
ونیز به سند معتبر از عبداللَّه بن بُكَیْر روایت كرده است كه گفت: روزى از حضرت صادق (علیه السلام) پرسیدم كه یابن رسول اللّه! اگر قبر حضرت امام حسین (علیه السلام) رابشكافند آیادر قبر آن حضرت چیزى خواهند دید؟ حضرت فرمود كه اى پسر بُكَیْر! چه بسیار عظیم است مسائل تو،به درستى كه حسین بن على (علیهماالسلام) با پدر و مادر و برادر خود است در منزل رسول خدا (صلى الله علیه و آله) و با آن حضرت روزى مى خورند و شادى مى نمایند و گاهى بر جانب راست عرش آویخته است و مى گوید: پروردگارا! وفا كن به وعده خود كه با من كرده اى و نظر مى كند به زیارت كنندگان خود و ایشان را با نامهاى ایشان و نام پدران ایشان و مسكن و مأواى ایشان و آنچه در منزلهاى خود دارند مى شناسد زیاده از آنچه شما فرزندان خود را مى شناسید و نظر مى كند به سوى آنها كه بر او مى گریند و طلب آمرزش از براى ایشان مى كند و از پدران خود سؤال مى نماید كه از براى ایشان استغفار كنند و مى گوید: اى گریه كننده بر من! اگر بدانى آنچه خدا براى تو مهیّا گردانیده است از ثوابها، هر آینه شادى تو زیاد از اندوه تو خواهد بود، و از حّق تعالى سؤال مى كند كه هر گناه و خطا كه گریه كننده بر او كرده است بیامرزد.(1003)
ایضاً به سند معتبر از «مِسْمَع كِرْدین» روایت كرده است كه حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) به من فرمود كه اى مِسْمَع! تو از اهل عراقى آیا به زیارت قبر امام حسین(علیه السلام) مى روى؟ گفتم: نه، چه من مردى مى باشم معروف و مشهور از اهل بصره و نزد ما جماعتى هستند كه تابع خلیفه اند و دشمنان بسیار داریم از اهل قبایل و ناصبیان و غیر ایشان و ایمن نیستیم كه احوال مرا به والى بگویند و ازایشان ضررها به من رسد، حضرت فرمود كه آیا هرگز به خاطر مى آورى آنچه به آن حضرت كردند؟ گفتم: بلى. فرمود كه جزع مى كنى براى مصیبت آن حضرت؟ گفتم: بلى، به خدا قسم كه جزع مى كنم و مى گریم تا آنكه اهل خانه من اثر اندوه در من بیابند و امتناع مى كنم از خوردن طعام تا از حال من آثار مصیبت ظاهر مى شود. حضرت فرمود كه خدا رحم كند گریه ترا به درستى كه تو شمرده مى شوى از آنهائى كه جزع مى كنند از براى ما و شاد مى شوند براى شادى ما و اندوهناك مى شوند براى اندوه ما و خائف مى گردند براى خوف ما و ایمن مى گردند براى ایمنى ما و زود باشد كه بینى در وقت مرگ خود كه پدران من حاضر شوند نزد تو و سفارش كنند ملك موت را در باب تو و بشارتها دهند ترا كه دیده تو روشن گردد و شاد شوى و ملك موت بر تو مهربانتر باشد از مادر مهربان نسبت به فرزند خویش. پس حضرت گریست و من نیز گریستم تا آخر حدیث كه چشم را روشن و دل را نورانى مى كند.(1004)
و نیز به سند معتبر از زُراره روایت كرده است كه حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: اى زُراره! به درستى كه آسمان گریست بر حسین (علیه السلام) چهل صباح به سرخى و كسوف و كوه ها پاره شدند و از هم پاشیدند و دریاها به جوش و خروش آمدند و ملائكه چهل روز بر آن حضرت گریستند و زنى از زنان بنى هاشم خضاب نكرد و روغن بر خود نمالید و سرمه نكشید و موى خود را شانه نكرد تا آنكه سر عبیداللَّه بن زیاد را براى ما آوردند و پیوسته ما در گریه ایم از براى آن حضرت و جدّم على بن الحسین(علیهماالسلام) ، چون پدر بزرگوار خود را یاد مى كرد آن قدر مى گریست كه ریش مباركش از آب دیده اش تر مى شد و هر كه آن حضرت را بر آن حال مى دید از گریه او مى گریست، و ملائكه اى كه نزد قبر آن امام شهیدند گریه براى او مى كنند و به گریه ایشان مرغان هوا و هر كه در هوا و آسمان است از ملائكه، گریان شوند.(1005)
و نیز ابن قولویه به سند معتبر از داود رقّى روایت كرده است كه گفت: روزى در خدمت حضرت صادق (علیه السلام) بودم كه آب طلبید چون بیاشامید آب از دیده هاى مباركش فرو ریخت و فرمود: اى داود! خدا لعنت كند قاتل حسین (علیه السلام) را، پس فرمود: هر بنده اى كه آب بیاشامد و یاد كند آن حضرت را و لعنت كند بر قاتل او، البته حقّ تعالى صد هزار حسنه براى او بنویسد و صد هزار گناه از او رفع كند و صد هزار درجه براى او بلند كند و چنان باشد كه صد هزار بنده آزاد كرده باشد و در روز قیامت با دل خنك و شاد و خرّم مبعوث گردد.(1006)
شیخ طوسى قدس سره به سند معتبر روایت كرده است كه معاویةبن وهب گفت: روزى در خدمت امام جعفر صادق (علیه السلام) نشسته بودیم كه ناگاه پیرمردى منحنى به مجلس در آمد و سلام كرد حضرت فرمود: و علیك السّلام و رحمة اللَّه، اى شیخ! بیا نزدیك من. پس آن مرد پیر به نزدیك آن حضرت رفت و دست مبارك امام را بوسید و گریست. حضرت فرمود: سبب گریه تو چیست اى شیخ؟ عرض كرد: یا بن رسول اللَّه! من صد سال است آرزومندم كه شما خروج كنید و شیعیان را از دست مخالفان نجات دهید و پیوسته مى گویم كه در این سال خواهد شد و در این ماه و این روز خواهد شد و نمى بینم آن حالت را در شما، پس چگونه گریه نكنم.
پس حضرت به سخن آن پیرمرد گریان شد فرمود: اى شیخ! اگر اجل تو تأخیر افتد و ما خروج كنیم با ما خواهى بود و اگر پیشتر از دنیا مفارقت كنى، در روز قیامت با اهل بیت حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) خواهى بود؛ آن مرد گفت: بعد از آنكه این را از جناب شما شنیدم هر چه از من فوت شود پروا نخواهم كرد.
حضرت فرمود كه رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: كه در میان شما دو چیز بزرگ مى گذارم كه تا متمسّك به آنها باشید و گمراه نگردید: كتاب خدا و عترت من اهل بیت من، چون در روز قیامت بیائى با ما خواهى بود؛ پس فرمود: اى شیخ! گمان نمى كنم از اهل كوفه باشى؟ عرض كرد از اطراف كوفه ام، فرمود كه آیا نزدیكى به قبر جدّم حسین مظلوم (علیه السلام) ؟ گفت: بلى، فرمود: چگونه است رفتن تو به زیارت آن حضرت؟ گفت: مى روم و بسیار مى روم: فرمود كه اى شیخ! این خونى است كه خداوند عالم طلب این خون خواهد كرد و مصیبتى به فرزندان فاطمه (علیها السلام) نرسیده است و نخواهد رسید مثل مصیبت حسین. به درستى كه آن حضرت شهید شد با هفده نفر از اهل بیت خود كه براى دین خدا جهاد كردند و براى خدا صبر كردند پس خدا جزا داد ایشان را به بهترین جزاهاى صبر كنندگان.
چون قیامت بر پا شود حضرت رسالت (صلى الله علیه و آله) بیاید و حضرت امام حسین (علیه السلام) با او باشد و حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) دست خود را بر سر مبارك امام حسین (علیه السلام) گذاشته باشد و خون از آن ریزد، پس گوید: پرودگارا! سئوال كن از امّت من كه به چه سبب كشتند پسر مرا! پس حضرت فرمود: هر جزع و گریه مكروه است مگر جزع و گریه كردن بر حضرت امام حسین (علیه السلام) (1007)

فصل چهارم :در ذكر اخبارى كه در شهادت آن حضرت رسیده

شیخ جعفر بن قولویه روایت كرده است از سلمان كه گفت: نماند در آسمانها ملكى كه به خدمت حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) نیامد و تعزیت نگفت آن حضرت را در مصیبت فرزندش حسین (علیه السلام) ، و همه خبر دادند آن حضرت را به ثوابى كه حقّ تعالى به شهادت او كرامت فرموده است و هر یك آوردند براى آن حضرت آن تربت را كه آن مظلوم را در آن تربت به جور و ستم شهید خواهند كرد و هر یك كه مى آمدند حضرت مى فرمود كه خداوندا مخذول گردان هر كه او را یارى نكند و بكش هركه او را بكشد، و ذبح كن هر كه او را ذبح كند و ایشان را به مطلب خود نرسان.
راوى گفت: دعاى آن حضرت در حقّ ایشان مستجاب شد و یزید بعد از كشتن آن جناب تمتّعى از دنیا نبرد حقّ تعالى به ناگاه او را گرفت. شب مست خوابید صبح او رامرده یافتند مانند قیر سیاه شده بود.
وهیچ كس نماند از آنها كه متابعت او كردند در قتل آن حضرت یا درمیان آن لشكر داخل بودند مگرآنكه مبتلا شدند به دیوانگى یا خوره یا پیسى واین مرضها درمیان اولاد ایشان نیزبه میراث بماند(1008)
و نیز از حضرت امام محمّد باقر(علیه السلام) روایت كرده است كه چون حضرت امام حسین (علیه السلام) در كودكى به نزد حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) مى آمد،آن حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) رامى فرمود كه یا على ، اورابراى من نگاه دار پس اورا مى گرفت و زیر گلوى او را مى بوسید و مى گریست !روزى آن امام مظلوم گفت :اى پدر!چراگریه مى كنى ؟حضرت فرمود:اى فرزند گرامى !چون نگریم كه موضع شمشیر دشمنان را مى بوسم حضرت امام حسین (علیه السلام) گفت كه اى پدر! من كشته خواهم شد؟فرمود: بلى، واللّه تو و برادرتو وپدر تو همه كشته خواهید شد،امام حسین (علیه السلام) گفت: پس قبرهاى مااز یكدیگر دور خواهد بود؟حضرت فرمود:بلى اى فرزند، امام حسین(علیه السلام) گفت :پس كه زیارت ماخواهد كرد از امّت تو؟ پس حضرت فرمود كه زیارت نمى كنند مرا وپدر ترا وبرادر ترا مگر صدّیقان از امّت من.(1009)
ونیز ازحضرت صادق (علیه السلام) روایت كرده است كه فرمود: روزى حضرت امام حسین در دامن حضرت رسول (علیه السلام) نشسته بود حضرت با اوبازى مى كرد واورا مى خندانید پس عایشه گفت :یارسول اللّه !چه بسیار خوش دارى این طفل را!حضرت فرمود كه واى برتو!چگونه دوست ندارم آن را وخوش نیاید مراازاو وحال آنكه این فرزند میوه دل من است ونوردیده من است وبه درستى كه امّت من اورا خواهند كشت پس هركه بعدازشهادت او،او رازیارت كند حقّ تعالى براى اویك حجّ ازحجّ هاى من بنویسد، عایشه تعجّب كرداز روى تعجّب گفت كه یك حجّ ازحجّ هاى تو؟حضرت فرمود:بلكه دو حجّ از حجّ هاى من باز او تعجّب كرد،حضرت فرمود: بلكه چهار حجّ وپیوسته او تعجّب مى كرد وحضرت زیاده مى كرد و تاآنكه فرمود: نود حجّ از حجّ هاى من كه با هر حجّى عمره بوده باشد.(1010)
و شیخ مفید و طبرسى و ابن قولویه و ابن بابویه «رضوان اللَّه علیهم» به سندهاى معتبره از اصبغ بن نباته و غیره روایت كرده اند كه روزى حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) بر منبر كوفه خطبه مى خواند و مى فرمود كه از من بپرسید آنچه خواهید پیش از آنكه مرا نیابید، پس به خدا سوگند كه هر چه سؤال كنید از خبرهاى گذشته و آینده البتّه به آن شما را خبر مى دهم؛ پس سعد بن (1011)ابى وقاص (1012)برخاست و گفت: یا امیرالمؤمنین! خبر ده مرا كه در سر و ریش من چند مو هست؟ حضرت فرمود كه خلیل من رسول خدا (صلى الله علیه و آله) خبر داد كه تو این سؤال از من خواهى كرد و خبر داد او مرا كه چند مو در سر و ریش تو هست و خبر داد كه در بن هر موئى از تو شیطانى هست كه ترا گمراه مى كند و در خانه تو فرزندى هست كه فرزند من حسین را شهید خواهد كرد، و اگر خبر دهم عدد موهاى ترا تصدیق من نخواهى كرد ولیكن به آن خبرى كه گفتم حقیقت گفتار من ظاهر خواهد شد و در آن وقت عمر بن سعد كودكى بود و تازه به رفتار آمده بود لعنة اللّه علیه (در روایت «ارشاد» و«احتجاج»اسم سعد برده نشده بلكه دارد مردى برخاست و این سؤال را نمود و حضرت همان جواب را فرمود و در آخر فرمود اگر نه آن بود كه آنچه پرسیدى برهانش مشكل است به تو خبر مى دادم عدد موهاى ترا لكن نشانه آن همان بچه تو است الخ.(1013)
حمیرى در «قُرب الإسناد» از حضرت صادق (علیه السلام)روایت كرده است كه حضرت امیرالمومینن (علیه السلام) با دو كس از اصحاب خود به زمین كربلا رسید چون داخل آن صحرا شد آب از دیده هاى مباركش ریخت فرمود كه این محل خوابیدن شتران ایشان است و این محل فرود آوردن بارهاى ایشان است و در اینجا ریخته مى شود خونهاى ایشان، خوشا به حال تو اى تربت كه خونهاى دوستان خدا بر تو ریخته مى شود.(1014)
شیخ مفید روایت كرده است: عمر بن سعد به حضرت امام حسین (علیه السلام) گفت كه نزد ما گروهى از بى خردان هستند كه گمان مى كنند من تو را خواهم كشت، حضرت فرمود كه آنها بى خردان نیستند ولیكن عُلما و دانایانند، امّا به این شادم كه بعد از من گندم عراق نخواهى خود مگر اندك زمانى.(1015)
و شیخ صدوق از حضرت صادق (علیه السلام) روایت كرده است كه امام حسین (علیه السلام) روزى بر امام حسن (علیه السلام) وارد شد چون چشم وى بر برادر افتاد گریست و فرمود: اى اباعبداللّه! چه به گریه در آورد؟
گفت گریه من به جهت بلائى است كه به تو مى رسد، امام حسن (علیه السلام) فرمود: آنچه به من مى رسد سمّى است كه به من مى دهند ولكن لا یَوْمَ كَیَْومِك؛ روزى چون روز تو نیست! سى هزار نفر به سوى تو آیند همه مدّعى آن باشند كه از امّت جدّ تواَند و منتحل دین اسلامند و اجتماع بر قتل و ریختن خون وانتهاك حرمت و سبى نساء و ذَرارى و غارت مال و متاع تو مى كنند و در این هنگام لعنت بر بنى امیّه فرود مى آید و آسمان خون مى بارد و هر چیز بر تو مى گرید حتّى وحوش در بیابانها و ماهیها در دریاها.(1016)
مؤلّف گوید: كه الحق اگر متأمّل بصیرى ملاحظه كند مصیبتى اعظم از این مصیبت نخواهد دید كه از اوّل دنیا تا كنون بعد از مراجعه به تواریخ و سِیَر واقعه اى به این بزرگى ندیدیم كه پیغبرزاده خودشان را با اصحاب و اهل بیت او یك روز بكشند و رحل و متاع او را غارت كنند و خِیام او را بسوزانند و سر او را و اصحاب و اولاد او را با عیال و اطفال شهر به شهر ببرند و یكسره پشت پاى به ملّت و دینى كه اظهار انتساب به او مى كنند بزنند و سلطنت و قوّت ایشان استناد به همان دین باشد نه دین دیگر و ملّت دیگر.
ما سَمِعْنا بِهذا فی آباءنا اْلاَوَّلینَ فَاِنّالِلّهِ وَ انّا اِلَیْهِ راجعُونَ مِنْ مُصیبَةٍ ما اَعْظَمَها وَاَوْجَعَها وَاَنْكاها لِقُلُوبِ اْلمُحِبّینَ وَللّهِ دَرَّمَهْیار حَیْثُ قالَ:
یُعَظِّموُنَ لَهُ اَعْوادَ مَنْبَرِهِ ----- وَ تَحْتَ اَرْجُلِهِمْ اَوْلادَهُ وَضَعُوا
بِاَىِّ حُكْمٍ بَنوُهُ یَتْبَعوُنَكُمُ ----- وَ فَخْرُكُمْ اَنَّكُمْ صَحْبٌ لَهُ تَبَعٌ (1017)