فهرست کتاب


خاطرات استاد قرائتی جلد اول

حاج شیخ محسن قرائتی

اخلاق، ماندگارتر از درس

به عیادت یكى از مراجع رفتم، ایشان از جاى خود بلند شد و عمّامه اش را به سرگذاشت و نشست، علّت را پرسیدم. فرمود: به احترام شما. من تقاضا كردم راحت باشد و استراحت كند، ایشان قبول كرد و فرمود: حال كه اجازه مى دهى عمّامه را برمى دارم. شاید من تمام درسهایى كه در محضرش خوانده ام فراموش كرده باشم، ولى این خاطره هنوز در ذهنم مانده كه به احترام من بلند شد و عمّامه به سر گذاشت. براى همین به معلّمان و مبلّغان توصیه مى كنم كه با احترام و محبّت به مخاطبان، تأثیر كلام خود را بیشتر كنند.

از امام حسین چه بخواهم؟

در بعضى شب هاى جمعه كه در نجف بودم توفیقى بود كه به كربلا مى رفتم و در حرم امام حسین علیه السلام به مناجات مى پرداختم. از آنجا كه دعا زیر گنبد امام حسین علیه السلام مستجاب است، از استادم پرسیدم: در آنجا چه دعا و درخواستى از خدا داشته باشم؟ ایشان فرمودند: دعا كن هر چه مفید نیست، علاقه اش از دل تو بیرون رود. بسیارند كسانى كه علاقمند به كارى هستند كه بى فایده است. در دعا نیز مى خوانیم: «اعوذ بك مِن عِلم لاینفع» خداوندا! از علم بدون منفعت به تو پناه مى برم. خدا را شاكرم كه به جز قرآن و تفسیر، به بسیارى از علوم غیر مفید علاقه اى ندارم.

وظیفه كدام است

وقتى دوره سطح را در حوزه تمام كردم، متحیّر مانده بودم كه چه برنامه اى براى خودم داشته باشم. دوستانم به درس خارج فقه رفتند، امّا من سرگردان بودم. بالاخره تصمیم گرفتم جوان هاى محل را به خانه ام دعوت كنم وبراى آنان اصول دین بگویم. تخته سیاهى تهیه كردم ومقدارى هم میوه وشیرینى خریدم وشروع به دعوت كردم. بعد دیدم كار خوبى است ولى یك دست صدا ندارد، طلبه ها مشغول درس هستند و جوانها رها و مفاسد بسیار، در فكر بودم كه آیا كار من درست است یا كار دوستان، من درس را رها كرده به سراغ جوانها رفته ام و آنها جوانها را رها كرده به سراغ درس رفته اند. تا اینكه یكى از فضلاى محترم روزى به من گفت: در خواب دیدم كه به من گفتند: لباست را بپوش تا خدمت امام زمان علیه السلام برسى. به محضر آقا رسیدم، امّا زبانم گرفت، به شدّت ناراحت شدم تا اینكه زبانم باز شد. از آقا سؤال كردم: الآن وظیفه چیست؟ فرمودند: وظیفه این است كه هر كدام از شما تعدادى از جوانها را جمع كنید و به آنها دین بیاموزید. با این مطلب، امیدوار شدم و به كارم ادامه دادم.