فهرست کتاب


خاطرات استاد قرائتی جلد2

حاج شیخ محسن قرائتی

مهلت آرى، بخشش نه!

در زمان ریاست جمهورىِ حضرت آیةاللَّه خامنه اى، در خدمت ایشان به عنوان هیأت همراه به یكى از كشورهاى اسلامى رفتم، ایشان به رئیس جمهور آنجا فرمود: بدهى ما را نمى دهید؟ او در جواب گفت: قرآن مى فرماید: «ان كان ذو عسرة فنظرة الى میسرة» به آدم بدهكار مهلت دهید.
ایشان فرمود: تا اینجا را مى پذیرم، امّا قسمت بعد آیه را نخوانید كه مى فرماید: «و ان تصدّقوا خیراً لكم» اگر ببخشید بهتر است!

اقتدار فقیه

مرحوم آیت اللّه ملاعلى كنى به ناصرالدین شاه فرمود: شنیده ام مى خواهى با خانمت به اروپا بروى آنهم بى حجاب! به شما بگویم: اگر با خانمت به اروپا بروى، در برگشتن نه تو را راه مى دهم و نه خانمت را. ضمناً نخست وزیرى كه این برنامه را ریخته همین الآن باید استعفا بدهد.
ناصرالدین شاه از ترس، نخست وزیر را بركنار و بدون خانمش به اروپا رفت!

همبازى و همرازشدن با فرزند

منزل یكى از محترمین تهران بودم، پسرش از منافقین فرارى بود. پدر، عالمى وارسته و پسر، منافقى فرارى!
درباره اینكه چطور شد پسرش اینگونه شد، گفت: به تربیت پسرم نرسیدم. از صبح زود تا آخر شب اینجا و آنجا سخنرانى و برنامه هاى علمى و تحقیقى داشتم، ولى از فرزندم غافل شدم. الآن چوبش را مى خورم. همه اعضاى خانواده در این غم مى سوزیم كه چرا باید جوانى از خانواده ما به این راه كشیده شود.
الآن مى فهمم كه على بن ابیطالب علیهما السلام كه فرمود: هركس بچه اى دارد، باید بچه شود یعنى چه. یعنى پدرها باید در خانه ژست پدرى را كنار بگذارند و با بچه ها همبازى و همراز شوند.