فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

سخنی با برادران اهل سنت

در آخر شرح این خطبه بنده سخنی با برادران اهل سنت دارم و آن این‌كه: در جوامع روایی اهل سنت به تواتر داریم كه پیامبر خدا (س)فرمود: «هركس بدون این‌كه امامی بالای سرش باشد بمیرد، به حال جاهلیت مرده است».(182)
پس لازمة مسلمانی، داشتنِ امام است؛ با توجه به این‌كه حضرت فاطمه(س) - كه به حكم قرآن از هر گناهی منزه است و به فرمایش رسول‌خدا(ص)، خداوند و پیامبر(س) از خشمش به خشم می‌آیند و با رضایتش، خوشنود می‌شوند- در حالی از دنیا رفت كه بیعت ابابكر را بر عهده نداشت و علی(ع) نیز به مدت شش‌ماه تا وقتی فاطمه(س) زنده بود(183) از بیعت با خلیفه خودداری نمود و در صحیح مسلم و صحیح بخاری هست كه: «مردم تا فاطمه زنده بود برای علی احترام قائل بودند، اما چون فاطمه درگذشت رابطة مردم با علی تیره گشت».(184)
قرطبی در «اَلْمُفَهَّم» می‌نویسد: «مردم در دورة زندگی فاطمه به احترام او به علی احترام می‌گذاردند، چون فاطمه پاره‌ای از جان رسول‌خدا بود و علی همسر و عهده‌دار زندگی فاطمه. اما وقتی فاطمه رحلت كرد، تا آن وقت علی با ابابكر بیعت نكرده بود، مردم آن احترام را فرو گذاشتند و مانعی ندیدند كه او را واداربه قبول تصمیم عمومی سازند و نگذارند وحدتشان به هم بخورد».
در این‌جا سه احتمال بیش نیست؛ یا این‌كه فاطمه(س) به وظیفة خود عمل نكرده و باید با خلیفة وقت بیعت می‌كرد و نكرد. یا این‌كه آن احادیث كه می‌گوید فاطمه(س) با ابابكر بیعت نكرد، صحیح نیست، در حالی‌كه شیعه و سنی در صحت آن اتفاق نظر دارند. و یا این‌كه حضرت صدیقه طاهره(س) خلافت ابابكر را به رسمیت نمی‌شناخته و با علی(ع) هم عقیده بوده است. حال كه دو فرض قبلی نمی‌تواند درست باشد، پس نتیجه می‌گیریم فاطمه(س) كه ملاك رضایت خدا و رسول‌خدا(ص) است، خلافت ابابكر برایش پذیرفته نیست و هر مسلمانی كه قائل به جایگاه فاطمه(س) است كه رضایت او رضایت خدا است باید در موضع آن حضرت باشد، آیا باز هم برای شیعیان ملامتی هست و یا آن برادران عزیز باید در موضع خود تجدید نظر كنند؟
به لطف خدا جهان آینده از آن فاطمه(س) است و شیعه تنها مكتب آینده‌دار جهان است.
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

شرح خطبة حضرت فاطمه(س) با زنان مهاجر و انصار

فاطمه(س)، عامل شكستن جوّ خفقان سقیفه‌سازان

بسم الله الرّحمن الرّحیم
(اَلسَّلامُ عَلَیْكِ یا مَمْتَحَنَةُ ‌امْتَحَنَكِ ‌الله‌ُ الذَّی خَلَقَكِ قَبْلَ اَنْ ‌یَخْلُقَكِ(
(فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صابِرَة((185)
سلام بر تو ای فاطمه‌زهرا(س)! ای امتحان‌شده توسط خالقت، قبل از آن‌كه خلق شوی! و خداوند دید تو در آن امتحان شكیبا خواهی بود.
حضرت زهرا(س) در خطبه تاریخی‌شان در مسجد مدینه در مقابل بعضی از سران مدینه، مسائلی را مطرح فرمودند كه می‌توان گفت تا قیام قیامت ما می‌توانیم از مطالب آن، در راستای تحلیل مسائل اجتماعی خود، بهره بگیریم كه بحمدلله تا حدّی مسائلی در شرح آن خطبه مطرح شد.
حال حضرت در جبهه‌ای دیگر و با مخاطبانی دیگر فرصت را غنیمت شمرده‌اند و نكات ماندنی دیگری را مطرح می‌كنند كه بسیار روشنگر و بیداركننده است و ما امیدواریم با طرح سخنان آن حضرت در این خطبه كوتاه، جوانان كشورهای اسلامی- اعم از شیعه و سنّی- بتوانند نسبت به وقایع صدر اسلام یك بازخوانی جدیدی انجام دهند تا به لطف الهی شاهد به صحنه‌آمدن اسلام تأثیرگذار در جهان اهل سنت - به‌جای اسلام منفعل امروزی- باشیم، اسلامی كه فاطمه(س) می‌شناسد و تلاش می كند مورد فراموشی قرار نگیرد تا مسلمانان را به اوج كمال معنوی و عزّت اجتماعی سوق دهد.
آنچه در ابتدا باید مورد توجّه قرار گیرد و همین موجب امیدواری ما نسبت به آینده جهان اسلام است، شخصیت و قداست پذیرفته‌شدة حضرت‌زهرا(س) در جهان اسلام است. جهت روشن‌شدن این امر به عنوان نمونه چند روایت از متون مورد قبول اهل سنّت دربارة حضرت فاطمه(س) به شرح زیر می‌آوریم:
1- از عایشه نقل است كه می‌گفت: راستگوتر از فاطمه كسی را ندیدم.(186)
2- شیخ‌سلیمان‌حنفی‌ِقندوزی روایت كرده كه رسول‌خدا(ص) فرمود: «خَیْرُ رِجالِكُمْ عَلِی‌ُّبْنُ اَبی‌طالِبٍ، وَ خَیْرُ شَبَابِكُم الْحَسَن ُوَ الْحُسَیْنُ وَ خَیْرُ نِسائِكُمْ فاطِمَةُ بِنْتُ مُحَمَّد»(187) یعنی؛ بهترین مردان شما علی‌بن ابی‌طالب و بهترین جوانان شما حسن و حسین و بهترین زنان شما فاطمه دختر محمّد(ص) است.
3- از بسیاری صحابه نقل است كه؛ رسول‌الله(ص) فرمودند: «یا فاطِمةُ اِنَّ‌اللهَ یَغْضِبُ لِغَضَبِكِ وَ یَرْضَی لِرِضاكِ»(188) یعنی؛ ای فاطمه! خداوند با غضب تو غضبناك و با رضایت تو راضی می‌شود.
4- قال رسول‌الله(ص): «فاطمه پاره‌ای از من است، هركس او را به خشم آورد مرا به خشم آورده».(189) ابن‌حجر بر اساس این حدیث گفته: از این حدیث باید استدلال كرد كه اگر آزار كسی آزار پیامبر(ص) باشد، آزار او حرام است، پس هركس رفتاری از او سر زند كه فاطمه(س) را آزار رساند به گواهی این حدیث، پیامبر(ص) را آزار داده و چیزی سهمناك‌تر از این نیست كه با آزار فرزندان زهرا(س) خود وی را آزار دهند و مكافات این اعمال هرچه زودتر در دنیا داده خواهد شد و البته كیفر آخرت سخت‌تر است.
پس ملاحظه می‌فرمایید كه سخنان فاطمه(س) جهت بازبینی وقایع صدر اسلام برای كلیة مسلمانان یك حجت بی‌انكار و قابل پذیرش است و این است كه می‌توان از طریق آن حضرت جهان اسلام را از ضعف‌ها و گرفتاری‌هایی كه نصیبش شده نجات داد و در راستای همین شخصیت انكار ناپذیر صدیقة طاهره(س) بود كه علی(ع) آن حضرت را پس از جریان سقیفه بر در خانة اهل مدینه برد تا آن حضرت حجت را در اثبات حقانیت علی(ع) تمام كند.