فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

چه شد روح حماسی مسلمانان؟!

حضرت فاطمه(س) خطاب به انصار و به یك اعتبار خطاب به همة مسلمانان تاریخ می‌گوید: شما را چه شده است كه در راه دین‌داری و دفاع از حق، سست گشته‌اید، می‌فرمایند راحتی در خلوت‌ها‌ شما را سست كرده است، به آن‌ها نهیب می‌زند كه چرا روح حماسی‌تان را از دست داده‌اید؟ مگر می‌شود روزی مسلمانان روح حماسی و انقلابی‌شان را از دست بدهند و باز اسلام به عنوان یك دین اثرگذار در امور فردی و اجتماعی مسلمانان بماند؟
شما فكر می‌كنید وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد و شاه رفت، مبارزه تمام شد؟ دیدید كه تمام نشد و همان روزهای اوّل پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر دشمنی آمریكا، در داخل جبهة مقابله با انقلاب، در چهرة نهضت آزادی به صحنه آمد و به طور ظریفی با انقلاب مقابله كرد، بالاخره انقلاب آن‌ها را دفع كرد. سپس جبهة منافقین و بنی‌صدر در صحنة مقابله با انقلاب ظاهر شدند، انقلاب آن‌ها را نیز دفع كرد. جنگ 8 ساله و صدام و سپس لیبرالیست‌ها و مدعیان پلورالیسم دینی جلو آمدند و در جبهة دیگر، در دل فعالیت‌های سازندگی پس از جنگ، غارت‌گران بیت‌المال آمدند. پس همواره دشمن هست و همواره باید روح مبارزه در ملّت، فعّال و سرزنده باشد. روح حماسی ملّت بود كه توانست مخالفان گذشته را كنار بزند. به این قاعده همیشه توجّه داشته باشید كه تا زمانی كه مسلمان هستید باید مبارز باشید. دشمن چهرة ضد اسلامی خود را عوض می‌كند و هر روز میدان مبارزة جدیدی را در مقابل اصل اسلام پیش می‌كشد، شمشیرهای دشمن عوض می‌شود ولی دشمنی‌اش ثابت است. بعد از جنگ 8 ساله تهاجم فرهنگی شروع شد، دیدید كه مبارزه سخت‌تر شد و تلفات آن هم بیشتر شد. ولی خوشا به حال مسلمانانی كه مبارزه را فراموش نكردند و هوشیارانه مقابل این توطئه‌ها نیز ایستادند. شناختن توطئه‌های فرهنگی، بسیار سخت‌تر از شناخت صدام متجاوز بود. شما اگر خط ولایت فقیه را دنبال كنید، به خوبی چشمتان این خطرات را می‌بیند و راه مبارزه را نیز می‌شناسید. سرداران جبهة فرهنگی علمای بزرگی هستند كه كارشان خیلی بزرگ‌تر و حساس‌تر از كار سرداران عزیز جبهة جنگ با صدام است. عمده آن است كه روح مبارزه در همة جبهه‌ها را در خود زنده نگه‌داریم، چنان‌چه امام خمینی«رحمة‌الله‌علیه» در آخرین روزهای عمر، در پیامشان تحت عنوان «منشور بیداری» فرمودند: «جنگِ بین «فقر» و «غنا» تا قیام ‌قیامت ادامه دارد» و فاطمه(س) متذكر همین نكته به همة مسلمانان تاریخ می‌باشند.

انقلاب اسلامی تا قیام قیامت ادامه دارد

خطاب فاطمه‌زهرا(س) به انصار، یعنی به مبارزان انقلابی، این است كه چه شد كه تن به حاكمیت حاكمانی دادید كه جهت اصلی مبارزه اسلام با كفر و نفاق را منحرف می‌كند؟ یادتان رفت كه جنگ ادامه دارد، چشم‌ها را نبندید و به خواب فرو نروید و به خلوت و رفاه میل نكنید كه راه دفاع از اسلام و مقابله با دشمنان اسلام به انتها نرسیده است، بلكه جبهه جدیدی در دفاع از انقلاب اسلامی به روی شما گشوده شده است.
311 - «وَ نَجَوْتُمْ مِنَ الضّیقِ بِالسِّعَةِ» و از تنگنای زندگیِ سخت به فراخنای آسایش آن رسیده‌اید.
شما فكر كرده‌اید كه از سختی‌ها درآمده‌اید و به آسودگی رسیده‌اید و نتیجه گرفتید كه دیگر مبارزه تمام شد؟ پیش خود گفتید كه اگر علی(ع) حاكم شود، دوباره اوّل ماجراست، لذا او را رها كردید و كسانی را جای او نشاندید كه دیگر راحت باشید؟ غافل از این‌كه اگر دست از علی(ع) كشیدید، از اسلام و از عزّت و كرامت حقیقی دست كشیده‌اید. بعضی‌ها همین امروز وقتی می‌خواهند به كاندیدهای مجلس یا ریاست جمهوری رأی بدهند، می‌گویند: اگر این حزب‌الهی‌ها رأی بیاورند، نه خودشان نان حسابی می‌خورند، نه اجازه می‌دهند ما نان حسابی بخوریم، پس باید به كسی رأی بدهیم كه هم خودش بخورد و هم چیزی به ما برسد. حالا نتیجه این تصوّرات و خیالات چیست؟ ممكن است یك بهرة اندكی از دنیا عایدشان شود ولی خودشان و خانواده‌شان روسیاه و بی‌آبرو می‌شوند، زن و دخترشان كم‌كم از عفاف و پاكدامنی خارج می‌گردند و پسرشان به افتضاح دیگری كشیده می‌شود و زندگی‌شان سراسر آلوده می‌گردد. در حالی‌كه این‌ها قبلاً اهل مبارزه و جنگ و جهاد و ایثار بودند ولی فراموش كردند كه سختی حكومت علوی نجات‌دهنده و آرامش‌بخش است و زندگی در زیر سایة چنین حكومتی عزّت حقیقی و رفاه واقعی را به دنبال دارد و آن عین اسلام است.
313 - «وَ دَسَعْتُمُ الَّذی تَسَوَّغْتُمْ» و آنچه را فرو برده بودید، استفراغ كردید.
314 - «فَإِنْ تَكْفُرُوا اَنْتُمْ وَ مَنْ فِی‌الْاَرْضِ جَمیعاً فَإنَّ اللهَ لَغَنِیٌّ حَمیدٌ»(140) اگر شما و هر كس در زمین است، كافر شوید، خدا از همگان بی‌نیاز و ستوده است.
شما آن دینی را كه ابتدا پذیرفتید، هم‌اكنون رها كردید. شما اسلامتان را با سكوت در مقابل انحراف و رفاه و راحت‌طلبی خراب نمودید، ولی این را بدانید كه اگر همة شما هم كافر شوید هیچ ضرری به اسلام نزده‌اید، خودتان ضرر كرده‌اید و از راه اسلام و راه دفاع از آن كه راه سعادت دنیا و آخرت شما بود، جدا شده‌اید.

جبهه‌ای كه فاطمه(س) گشود

315 - «اَلا وَ قَدْ قُلْتُ ما قُلْتُ عَلی مَعْرِفَةٍ مِنّی بِالْخَذْلَةِ الَّتی خامَرَتْكُمْ وَ الْغَدْرَةِ الَّتی اِسْتَشْعَرَتْها قُلُوبُكُمْ» بدانید آنچه من گفتم با معرفت كامل بود به سستی كه در خوی شما پدید آمده و انسی كه قلب شما به بی‌وفایی و خیانت گرفته است.
من آنچه شرط بلاغت بود به شما گفتم، و سستی و بی‌وفایی موجود در شما را مورد خطاب قرار دادم، بلكه بیدار شوید و اگر هم بیدار نشدید این سخنان، چراغ راهنمای بشریت خواهد ماند كه مسلمانان همواره مواظب باشند در چنین ورطه‌هایی سقوط نكنند و روحیة انقلابی خود را از دست ندهند.
حضرت فرمودند من این‌ها را برای شما گفتم و می‌دانستم شما به یاری من قیام نمی‌كنید. امّا برای این‌كه از این طریق جبهه‌ای را به روی بشریت باز گشایم، این سخنان را گفتم.
شاید این سؤال برای شما پیش آید كه حضرت فاطمه‌زهرا(س) كه به خوبی می‌دانستند این‌ها قیام نمی‌كنند، چرا اصلاً این مطالب را در آن شرایط بیان فرمودند؟ اوّلاً؛ حضرت می‌خواهند روش نقد و بررسی را به ما یاد بدهند، مثلاً بگوییم ای آقایی كه زحمت كشیدی و لانة جاسوسی آمریكا را تسخیر كردی، آفرین به این شجاعت تو، ولی حالا كه رفته‌ای با همان آمریكایی‌هایی كه در لانة جاسوسی به اسارت گرفته‌ای، سر میز مذاكره نشسته‌ای، می‌بینم كه آن سوابق عالی خود را با این كارهایت ضایع می‌كنی. روش اهل‌البیت روش هنرمندانه‌ای است. ببینید فاطمه‌زهرا(س) چگونه با انصار حرف می‌زنند. می‌فرمایند: می‌دانم دیروز مبارزه كردید و سختی كشیدید، ولی امروز نتایج آن زحمات را دارید از دست می‌دهید؛ یعنی این‌طور نیست كه مبارزان دیروز، امروز در هر راهی قدم گذاشتند باز به معنی ادامه دادن انقلاب باشد. ثانیاً؛ حضرت انحرافی را كه بعد از رحلت پیامبر اكرم(ص) پیش‌ آمد، برای همیشة تاریخ روشن می‌كنند. این هنر الهی است كه شما جریان تاریخ را از صدر اسلام تا ظهور امام زمان(عج) بتوانید تحلیل كنید. اگر ما از در خانة اهل‌البیت كنار برویم و تاریخ گذشته و حال خود را درست تحلیل نكنیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم دشمنِ اسلام تحلیل‌هایی را كه به نفع خودش است در ذهن ما جای می‌دهد. به عبارت دقیق‌تر؛ فاطمه‌زهرا(س) در این فراز از فرمایششان، نظام و ناموس تاریخ را برای ما بیان و تحلیل می‌نماید، تا فریب تحلیل‌های بیگانه از اسلام را نخوریم.