فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

نامادری‌ها به جای مادر

فاطمه‌زهرا(س) این بصیرت را از كجا آوردند؟ تمام مشكلاتی را كه امروز مسلمانان در فلسطین دارند و فردا در جاهای دیگر خواهند داشت فاطمه‌(س) می‌شناسد و می‌داند ریشه‌اش از كجاست. او می‌فهمد كه چطور اعتراض كند و چرا اعتراض باید كرد. او با تمام وجودش احساس كرد مرگی كه پیامبر اكرم(ص) را در ربود و اینك مرگْ دستِ سرد خود را بر جانب محصول بزرگ آن مرد بزرگ دراز كرده است، چه خطراتی را بر جهان اسلام تحمیل می‌كند و چه بركات اساسی را از آن می‌گیرد. حضرت‌فاطمه(س) متوجه شدند اسلام، در حال نابودشدن است، و آیندة این نهضت و انقلاب در این حال كه نامادری‌ها به جای وارثان حقیقی آن به صحنه آمدند، چه خواهد شد.
ای كاش می‌فهمیدیم كه هر انقلابی هم مادرِ واقعی دارد و هم نامادری. مادر حاضر است خودش را فدای فرزند كند، امّا نامادری فرزند را فدای خود می‌كند، از اسلام برای خودش خرج می‌كند و نه خود را خرج اسلام نماید. این كه امام خمینی«رحمة‌الله‌علیه» فرمودند:«نامحرمان را بشناسید و نگذارید عنان انقلاب را به دست گیرند»، از فاطمه‌زهرا(س) درس و الگو گرفتند. امام خمینی«رحمة‌الله‌علیه» خاك پای فاطمه‌زهرا(س) بود. چرا بعضی‌ها این همه توصیه و وصیّت‌های بنیانگذار انقلاب را در رابطه با توجّه بر مستضعفان و ساده‌زیستی و مقابله با مستكبران نادیده می‌گیرند؟ آیا نشنیده‌اند و یا بنای نشنیدن گذاشتند و به دنبال فرصت بودند؟ و حال به خیال خام خود آن فرصت را به دست آوردند. این‌ها نامادری‌هایی هستند كه به‌جای مادر نشسته‌اند و تلاش دارند اسلام تأثیرگذار خمینی«رحمة‌الله‌علیه» را به اسلام لاغر و ضعیفی تبدیل كنند كه فقط نقش ضعیفی در عبادات فردی ایفا كند و بس. به عنوان نمونه شما نگاه امام‌خمینی«رحمة‌الله‌علیه» را به اسلام و موضع آن نسبت به مستضعفان و مستكبران بنگرید تا معلوم شود چه كسی نسبت به انقلاب، مادری می‌كند و چه كسی چون نامادری عمل می‌كند.

چرا فدك را عمده می‌كنیم تا پیام فاطمه‌زهرا(س) را نشنویم؟!

باز عرض می‌كنم؛ حضرت فاطمه‌زهرا(س) فدك را بهانه كردند تا حرف خود را بزنند و از انحراف بزرگ خبر دهند و در برابر آن انحراف، قیام كنند. عدّه‌ای در كلمات فاطمه‌زهرا(س) فدك را عمده كردند تا فاطمه(س) را نادیده بگیرند. گاهی ما شیعیان هم حواسمان نیست كه فدك مسئلة اصلی نبود. فدك نمونه و ملاكی بود برای اثبات انحرافی كه در امر خلافت رسول خدا(ع) صورت گرفت. پیام فاطمه(س) را باید گرفت كه می‌گویند اگر معصوم و فرهنگ معصومین علاوه بر روابط فردی، بر نظام اجتماعی شما حاكم نباشد، همه‌چیزتان از دست رفته است و از بركات اصلی مكتب اسلام محروم خواهید شد. ولی عدّه‌ای فدك را در كلمات فاطمه‌زهرا(س) عمده كردند تا حرف‌های او را نشنوند، چون این‌ها برای اسلام آن نقشی را كه فاطمه(س) برای اسلام قائل بود، قائل نیستند.
ای فاطمه بزرگ! رهنمودهای تو در این خطبه همچون شب قدر، ناپیدا و پربركت است. از خدایی كه در لیلة‌القدر، قرآن را نازل فرمود، بخواه تا ما تو را درك كنیم تا لیلةالقدر را درك كرده باشیم. تا تو را كه در بین انسان‌ها، همچون لیلة‌القدر بین شب‌ها هستی، درك كرده باشیم. از امام صادق(ع) روایت هست كه: «مَنْ اَدْرَكَ فاطِمَةَ حَقَّ مَعْرِفَتِها فَقَدْ اَدْرَكَ لَیْلَةَ‌الْقَدْر»(139)؛ یعنی هر كس فاطمه(س) را چنان كه شایستة مقام اوست درك كند، شب قدر را درك كرده است.

چه شد روح حماسی مسلمانان؟!

حضرت فاطمه(س) خطاب به انصار و به یك اعتبار خطاب به همة مسلمانان تاریخ می‌گوید: شما را چه شده است كه در راه دین‌داری و دفاع از حق، سست گشته‌اید، می‌فرمایند راحتی در خلوت‌ها‌ شما را سست كرده است، به آن‌ها نهیب می‌زند كه چرا روح حماسی‌تان را از دست داده‌اید؟ مگر می‌شود روزی مسلمانان روح حماسی و انقلابی‌شان را از دست بدهند و باز اسلام به عنوان یك دین اثرگذار در امور فردی و اجتماعی مسلمانان بماند؟
شما فكر می‌كنید وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد و شاه رفت، مبارزه تمام شد؟ دیدید كه تمام نشد و همان روزهای اوّل پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر دشمنی آمریكا، در داخل جبهة مقابله با انقلاب، در چهرة نهضت آزادی به صحنه آمد و به طور ظریفی با انقلاب مقابله كرد، بالاخره انقلاب آن‌ها را دفع كرد. سپس جبهة منافقین و بنی‌صدر در صحنة مقابله با انقلاب ظاهر شدند، انقلاب آن‌ها را نیز دفع كرد. جنگ 8 ساله و صدام و سپس لیبرالیست‌ها و مدعیان پلورالیسم دینی جلو آمدند و در جبهة دیگر، در دل فعالیت‌های سازندگی پس از جنگ، غارت‌گران بیت‌المال آمدند. پس همواره دشمن هست و همواره باید روح مبارزه در ملّت، فعّال و سرزنده باشد. روح حماسی ملّت بود كه توانست مخالفان گذشته را كنار بزند. به این قاعده همیشه توجّه داشته باشید كه تا زمانی كه مسلمان هستید باید مبارز باشید. دشمن چهرة ضد اسلامی خود را عوض می‌كند و هر روز میدان مبارزة جدیدی را در مقابل اصل اسلام پیش می‌كشد، شمشیرهای دشمن عوض می‌شود ولی دشمنی‌اش ثابت است. بعد از جنگ 8 ساله تهاجم فرهنگی شروع شد، دیدید كه مبارزه سخت‌تر شد و تلفات آن هم بیشتر شد. ولی خوشا به حال مسلمانانی كه مبارزه را فراموش نكردند و هوشیارانه مقابل این توطئه‌ها نیز ایستادند. شناختن توطئه‌های فرهنگی، بسیار سخت‌تر از شناخت صدام متجاوز بود. شما اگر خط ولایت فقیه را دنبال كنید، به خوبی چشمتان این خطرات را می‌بیند و راه مبارزه را نیز می‌شناسید. سرداران جبهة فرهنگی علمای بزرگی هستند كه كارشان خیلی بزرگ‌تر و حساس‌تر از كار سرداران عزیز جبهة جنگ با صدام است. عمده آن است كه روح مبارزه در همة جبهه‌ها را در خود زنده نگه‌داریم، چنان‌چه امام خمینی«رحمة‌الله‌علیه» در آخرین روزهای عمر، در پیامشان تحت عنوان «منشور بیداری» فرمودند: «جنگِ بین «فقر» و «غنا» تا قیام ‌قیامت ادامه دارد» و فاطمه(س) متذكر همین نكته به همة مسلمانان تاریخ می‌باشند.