فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

فاطمه(س) با همة تاریخ سخن می‌گوید

اگرچه خطبة فاطمه‌زهرا(س) در مسجد مدینه و در مقابل حاضران در آن جلسه ایراد شد، ولی آن حضرت نظرش را به افق‌ها و فضاهایی دورتر از دیواره‌های مسجد دوخته بود، و به همین جهت در عین حالت اعتراض، از آرامش خاصی برخوردار بود، گویا با همة تاریخ سخن می‌گفت و فقط جمع حاضر در مسجد در جلو او نبودند.
انقلاب فاطمه‌زهرا(س) اظهار رنجی بود كه پس از رحلت حضرت رسول(ص) بر بشریت وارد شده بود. دردی كه حضرت‌فاطمه(س) هم، علل و عوامل آن را درك كرده و هم سنگینی‌های آن را لمس نموده بود. فاطمه‌زهرا(س) با همة وجودِ خود احساس كرد، مرگی كه آن مرد بزرگ را ربود، اینك دست خود را به جانب محصول بزرگ او نیز دراز كرده و خوب می‌دانست آیندة اسلام در حالی كه نامادری‌ها به جای وارثان آن نشسته‌اند چه خواهد شد.
آیا اگر شما هم به‌جای فاطمه(س) بودید، از خود سؤال نمی‌كردید چرا این‌ها این‌همه توصیه و وصیت پیامبر خدا(ص) را نادیده می‌گیرند؟ آیا به این نتیجه نمی‌رسیدید كه موضوع؛ فراموشی نیست، بلكه قصد نشنیدن دارند و به دنبال فرصتی بودند كه كار خود را عملی كنند و به خیال خود با رحلت پیامبر(ص) آن فرصت فراهم شده‌است.
حضرت فاطمه(س) همچون لیلة‌القدر؛ ناپیدا و سرنوشت‌ساز است. ظاهراً او یك اعتراض بود و مقداری اشك، ولی تكلیف همة ائمة معصومین(ع) را در مقابل آن انحراف بزرگ تا آیندة تاریخ روشن نمود و در واقع حركات ائمه(ع) همه ادامة راهی است كه فاطمه(س) گشود. و لذا امام‌عسگری(ع) فرمودند: «نَحْنُ حُجَجُ‌اللهِ عَلی خَلْقِه وَ جَدَّتُنا فاطِمَةُ حُجَّةٌ عَلَیْنا» یعنی ما حجّت‌های خدا بر مردم و جدّ ما فاطمه(س) حجّت خدا بر ما است.(135) حضرت فاطمه(س) در آن شرایطِ بحرانی جبهه‌ای گشود كه تاریخ را از ظلمات آزاد نماید و این جبهه هنوز گشوده و در حال حركت است.
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

خطر بی‌تفاوت‌شدن مجاهدان دیروز

بسم الله الرحمن الرحیم
﴿السَّلام عَلَیْكِ یا مُمْتَحَنَةُ اِمْتَحَنَكِ الَّذی خَلَقَكِ قَبْلَ اَنْ یَخْلُقَكِ﴾
﴿وَ كُنْتِ لِمَا امْتَحَنَكِ بِه صابِرةً …﴾(136)
سلام بر تو ای فاطمه‌زهرا (س)! ای امتحان‌شده توسط خالقت قبل از آن‌كه خلق شوی! و خداوند دید تو در آن امتحان صابر و بردباری و از عهده آن امتحانِ عظیم بر خواهی آمد.
فاطمه‌(س) صبر بزرگی است كه توانست در شرایط پس از رحلت رسول‌الله(ص)، آن امتحان عظیم الهی را به نمایش ‌گذارد و در نشان دادن انحرافی وحشتناك با تمام وجود، موفّق شود.
بحثمان در رابطه با خطبه روشنگرانة حضرت فاطمه‌زهرا(س) است. در این جلسه فراز دیگری از كلمات حضرت را ادامه می‌دهیم. حضرت خطاب به انصار، یعنی انسان‌های مذهبی آن زمان كه نسبت به جریان حاكمیت بعد از رسول‌خدا(ص) سكوت كرده بودند، می‌فرمایند: ای گروه انصار! از شما انتظار نبود كه فضا و جوّی كه در جامعه ساخته شد، تحت ‌تأثیرتان قرار دهد.
همیشه افراد غیرمؤمن و یا انسان‌های سست‌ایمان، جوّی را می‌سازند و افرادِ مؤمن ساده را منفعلِ طرح و برنامة خود می‌كنند. به عنوان مثال اگر در سال‌های اخیر دقّت كرده باشید، عدّه‌ای فضایی را در رابطه با توسعه اقتصادی و سیاسی ساختند ولی بیشتر دنیاپرستی و سیاست‌زدگی را تبلیغ كردند و جمع كثیری از افراد انقلابیِ ساده را نیز منفعل نمودند. جریان‌ها و شریان‌های فرهنگی و اقتصادی جامعه را با آن شعارها به دست گرفتند و هرچه خواستند به انقلاب اسلامی تحمیل كردند. و متأسفانه بسیاری از افراد متدیّن و مؤمن هم ایستادند و نظاره كردند.
فاطمه‌زهرا(س) در آن زمان با این مسئله روبه‌رویند كه جریانی با نقشة قبلی عنان جامعه اسلامی را به دست گرفته و به هرجا كه می‌خواهد می‌برد. ولی مشكل اصلی كه به جامعة آن روز و به آیندگان ضربه زد، از جایی شروع ‌شد كه مذهبی‌های سینه‌چاكِ مبارزِ جنگجو، فقط نگاه می‌كردند و هیچ‌كاری در مقابل این جریان انجام ندادند. حضرت خطاب به آن‌ها می‌فرماید:

هان ای گروه انصار

244 - «یا مَعْشَرَ النَّقیبَةِ وَ اَعْضادَ الْمِلَّةِ وَ حَضَنَةَ الْإِسْلامِ» ای انجمن نقبا و بازرسان! ای بازوان ملّت و ای حافظان اسلام! ای كسانی كه خودتان محل و تكیه‌گاه اسلام بودید و اهل مبارزه، چرا نشسته‌اید؟ و این چه فكر اشتباهی است كه شما تصوّر می‌كنید چون حضرت محمّد(ص) رحلت كرده است، پس دیگر كاری نمی‌توان كرد، و از این طریق میدان را به غیر خودی‌ها داده‌اید؟
255 - «اَتَقُولُونَ ماتَ مُحَمَّد» آیا می‌گویید حضرت محمّد(ص) رحلت كرده است، مگر پیامبر اكرم(ص) كه رحلت كند، باید بنشینیم و نقشه‌‌های انحراف از اسلام را نگاه كنیم، تا هر كس هر بلایی خواست بر سر اسلام بیاورد؟ حضرت می‌فرمایند: خداوند در قرآن هم فرموده است كه پیامبر رحلت می‌كند و معلوم است كه رحلت پیامبر خیلی سخت است. آری؛ با رحلت پیامبر است كه:
260 - «اُظْلِمَتِ الْاَرْضُ لِغَیْبَتِهِ» بر اثر غیبت او زمین سراسر تاریك گردید.
261 - «وَ كُسِفَتِ النُّجُومُ لِمُصیبَتِهِ» در مصیبتش ستاره‌ها تاریك شدند. ولی مگر با رحلت پیامبر اكرم(ص) در عین بزرگیِ مصیبت باید از اسلام دست بردارید و در دفاع از اسلام كوتاه بیایید و منفعل جریانِ جریان‌سازهای بعد از رحلت او شوید؟ چرا حواستان جمع نیست؟ شما نمی‌توانید به بهانة رحلت پیامبر اكرم(ص) نسبت به حاكمیت حق و حذف باطل در جامعه كوتاه بیایید. این است آن خطر بسیار بزرگ كه در واقع رحلت پیامبر اكرم(ص) را به مصیبت تبدیل كرده است.