فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

متمایزشدن جبهة حق از باطل

متمایزكردن جبهة حق از باطل كار هركسی نیست، فرهنگ فاطمی را می‌طلبد. چه كسی می‌تواند برای آیندگان آن راه پیچیدة انحراف را روشن كند؟ اگر فرهنگ فاطمی نبود بسیاری از باطل‌ها، حق جلوه می‌كرد و بسیاری از حق‌ها مطرود می‌شد. یكی از نقشه‌های دشمنِ فرهنگِ اهل‌البیت این است كه حق را از چشم مردم بیندازد و افراد باطل را به‌عنوان چهره‌های مورد پسند جامعه نشان دهد. روح فرهنگ فاطمی مواظب ‌است همواره جبهة حق و باطل از هم متمایز باشند، حال یا جبهة حق فعلاً می‌تواند حاكم باشد و یا نمی‌تواند، این كار بعدی است، عمده این است كه این دو جبهه مخلوط نشوند. ائمه معصومین(ع) همه در جبهه‌ای فعالیت كردند كه فاطمه‌زهرا(س) در ابتدا گشود و با دقت و شجاعت خدا دادی، درست در موقعیتی بسیار حساس، جبهه‌ای را كه اهل‌البیت(ع) باید پس از آن در آن فعالیت كنند گشود، بیخود نیست كه حضرت‌امام‌عسگری(ع) می‌فرمایند: «ما حجت‌های خدا بر خلق هستیم و جدّة ما فاطمه‌(س) حجت خدا بر ما است».(128) یكی از مشكلات بزرگی كه جوانان امروز در فضای فرهنگ مدرنیته دارند این است كه ملاك تشخیص حق و باطل را از دست داده‌اند، حالا اگر روح فاطمی پیدا كنند می‌توانند باطل را حتی در ظاهرالصلاح‌ترین شكل آن تشخیص دهند.
حضرت در این جمله‌ « وَعِنْدَ السّاعَةِ یَخْسِرُ الْمُبْطِلُونَ» می‌فرمایند: مردم! مواظب باشید كه آن‌ها با این همه ظاهرآراسته و سابقه‌ای كه در اسلام دارند، در مسیر باطل‌اند و در قیامت به ضرری بنیادی گرفتار خواهند شد. «وَ لا یَنْفَعُكُمْ اِذْ تَنْدِمُونَ» ای كسانی كه حاكم جامعه شده‌اید، وقتی پشیمان خواهید شد كه دیگر پشیمانی بی‌فایده است و نفعی برایتان ندارد.

ریشة بصیرت فاطمه(س)

اگر در خانة ایمان و قناعت یعنی خانة پیامبر و فاطمه«سلام‌الله‌علیهما» این همه بصیرت و شجاعت پروریده می‌شود، پس زنده باد ایمان و قناعت.
راستی ای فاطمه ! اگر تو نیازمند فدك بودی، چرا بر خلیفه این‌چنین شوریدی؟! چرا تملق او را نگفتی؟! یا نه، تو محتاج فدك نبودی، بلكه فدك را بهانه كردی تا انحراف را معرفی كنی؟! ای فرزند خانة ایمان و قناعت! اگر تو نیازمند به پاره خشتی از دنیا بودی، نه این‌همه بصیرت داشتی كه خط انحراف را روشن كنی و نه این‌همه شجاعت داشتی كه این‌چنین روبه‌روی باطل بایستی.
همه می‌دانید كه حبّ دنیا چشم انسان را كور می‌كند «حُبُّ الشَّیْءِ یُعْمی وَ یُصِمّ» یعنی حبّ هرچیزِ دنیایی، انسان را كور و كر می‌كند. ولی كسی كه چشم و دلش را از دنیا بركَنَد، خیلی زود بصیر می‌شود و مسیر انحراف را می‌شناسد، اگر ما هم مواظب خودمان نباشیم،گرفتار دنیادوستی می‌شویم و جریانات انحرافی و باطل را از جریان حق تشخیص نمی‌دهیم و حق را گم می‌كنیم. فاطمه‌زهرا(س) به جهت این‌كه حبّ دنیا ندارد، هم بصیر است و هم شجاع.
تو همان فاطمه‌ای كه به سلمان فرمودی: ای سلمان! ما در خانه، یك تكّه پوستین داریم كه به هنگام صبح در یك طرف آن به حیوانات علف می‌دهیم و به هنگام شب روی طرف دیگر آن می‌خوابیم. خدایا! بصیرت فاطمه را به مردم ما عطا كن تا انحراف را در هرجایی بشناسند و شجاعت فاطمه(س) را نیز عطا كن تا در مقابل باطل، دم فرو نبندند. خدایا! توفیقمان بده كه فاطمی بیندیشیم و فاطمی عمل كنیم.
حضرت در ادامه می‌فرمایند:
242 - «وَ لِكُلِّ نَبَأٍ مُسْتَقَرٌّ فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَنْ یَأْتیهِ عَذابٌ یُخْزیهِ وَ یَحِلُّ عَلَیْهِ عَذابٌ مُقیم» و برای هر خبری كه دین خدا از آن ما را آگاهی داده، قرارگاهی است، پس خواهید دانست كه عذابِ خواری، بر سرِ چه‌كسی فرود خواهد آمد و عذاب همیشگی بر چه‌كسی حلول خواهد كرد.
این‌جاست كه حضرت می‌فرمایند خودتان می‌دانید؛ هرخبری كه آمده‌است یك وقت و یك محل استقراری دارد. عذاب‌هایی را كه خداوند وعده داده‌است وقت و زمانی دارد و خیلی زود معلوم می‌شود چه كسی اهل عذاب است. یعنی حضرت با این جملات دارند اعلام می‌كنند: خطای بزرگی رخ داده است و برای بشریت روشن كردند جایگاه حاكمانی كه به جای امام معصوم(ع) عنان نظام اسلامی را به‌دست بگیرند،كجاست.

ای یاران دیروز اسلام، چرا نشسته‌اید؟

سپس حضرت روی خود را به طرف انصار كردند و گفتند: ای گروهِ انصار! حواستان كجاست؟ مگر شما مسلمان نیستید؟ مگر شما برای اسلام مبارزه نكردید؟ چه شده‌است كه در موضوع انحراف از اسلام، ساكتید؟! چرا نشسته‌اید تا باطل، حقْ و حقْ باطل جلوه كند؟! شما باید روی مسئله حق و باطل از خواب بیدار شوید و با اخذ فدك، ملاك خوبی پیدا شده‌است، بهانة خوبی به دستتان آمده است، پس چرا ساكتید؟ بهانة مسئله فدك را از دست ندهید و از این طریق علیه باطل قیام كنید.
چرا كه اگر كسی به دنبال دفاع از حق و مقابله با باطل‌ باشد، خداوند در طول زندگی‌اش شرایطی برای تحقق این نیّت فراهم می‌كند، و حالا هم از طریق غصب فدك، خداوند آن شرایط را فراهم كرده است. حضرت فاطمه‌زهرا(س) به همین نكته اشاره می‌فرمایند كه ای گروه انصار شرایط مساعدی است، چرا متوقف شده‌اید و از حق دفاع نمی‌كنید؟
امام‌خمینی«رحمة‌الله‌علیه» قبل از سال 1342 هم می‌دانستند كه شاه، فاسد و فاسق وآمریكایی است، اما بهانه‌ای برای این‌كه جبهة حق و باطل برای مردم به‌خوبی روشن شود در میان نبود، لذا با شاه درگیر نمی‌شدند ولی به دنبال فرصت بودند. در سال 41 كه شاه لایحة «انجمن‌های ایالتی و ولایتی» را به مجلس برد، بهانة خوبی به‌دست آمد تا جبهه‌ها روشن شود و این‌جا بود كه زمینة مبارزه با شاه پیدا شد. در این لایحه آمده‌بود كه نمایندگان مجلس به هنگام قسم‌خوردن به جای قسم به قرآن، بگویند: « قسم به كتاب مقدسی كه اعتقاد دارم». ظاهراً چیز مهمی به چشم نمی‌خورد، چرا كه به جای قسم به قرآن، قسم به كتاب مقدس را گذاشتند، اما در پشت آن كار، یك نقشة بزرگ طرّاحی شده بود كه اجرای آن حذف قرآن و اسلام را به دنبال داشت. با این لایحه، هر مسیحی و یهودی و بهایی و كافری هم می‌توانست به اسم نمایندة كل مردم ایران به مجلس برود. فهم این جریان، شعور فاطمی می‌خواهد كه اولاً: متوجه شود دشمنان قرآن و ائمه با تغییر یك جمله -كه به ظاهر هم خیلی فرق ندارد- چه توطئه‌ای را دنبال می‌كنند. ثانیاً: بتواند از فرصت‌ها به‌خوبی استفاده كند و جریان باطلی كه ظاهری حق به خود گرفته، در آن فرصتِ به‌دست آمده رسوا نماید.
امروزه هم در جامعة ما از این حیله‌ها بسیار هست، لذا شما حساس باشید كه چرا فلان كلمه یا جمله را برداشتند و جملة دیگری به‌جای آن گذاشتند. مردم مسلمان؛ انقلاب كردند برای این‌كه اسلام حاكم باشد، بنابراین اهداف اسلام و مسلمانان باید حاكم شود نه اهداف یهود و نصاری. گاهی شعارهایی داده می‌شود كه هرچند ظاهرش به جایی بر نمی‌خورد ولی در باطن آن توطئه نهفته است. مقام معظم رهبری«حفظه‌الله‌تعالی» فرمودند؛ كسی‌كه شرایط حاكمیت آمریكا را در این كشور فراهم كند، غیر خودی است، یك عده ای صدا بلند كردند كه ما، خودی وغیر خودی نداریم، همه خودی هستند. در حالی كه قرآن می‌فرماید: «اَنَّ الْاَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحون»(129) یعنی در نهایت، بندگان صالح را وارث زمین می‌كنیم، تا حكم خدا را بر آن حاكم كنند و ملت مسلمان ایران در راستای همین هدف الهی، انقلاب كردند. گاهی كسانی پیدا می‌شوند كه می‌خواهند با شعارهای مردم‌ فریب، جهت انقلاب اسلامی را به عقب برگردانند، این‌جاست كه اگر ما شعور فاطمی داشته باشیم باطن این شعارها را می‌بینیم و ملت خود را از توطئه می‌رهانیم.
قضیة فدك هم برای فاطمه‌زهرا(س) بهانة خوبی بود تا نهضت خود را شروع كنند. حضرت می‌فرمایند: ای مسلمانان! شما جهت اعتراض به وضعی كه پیش آمده نمونة خوبی به نام غصب فدك دارید. فرصت دفاع از حقِ بزرگی كه ضایع شده‌است، الآن در دست شماست، پس بلند شوید و قیام كنید. لااقل حقی از من ضایع شده است، چرا شما نشسته‌اید و فریاد برنمی‌آورید؟ ای نیروهای مذهبیِ متدیّنی كه در این شرایط، گیج و سست شده‌اید و تحلیلی برای ادامة كار ندارید، حالا كه با قضیة غصب فدك مسئله برایتان روشن شد، الآن وقت قیام است. حضرت با این جملات، آن‌ها را تشویق و ترغیب به قیام می‌كنند.