فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

این‌همه طاقت

بنده گاهی فكر می‌كنم اگر ماآنچه را حضرت‌فاطمه(س) در جریان انحراف اسلام فهمید، می‌فهمیدیم، آیا یك‌ساعت طاقتِ ماندن داشتیم؟ بعد می‌گویم چقدر طاقت فاطمه(س) زیاد بود كه توانست این‌همه عمر كند. تو به من نگو فاطمه(س) خیلی زود بعد از رحلت رسول‌خدا(ص) رحلت فرمود، به من بگو دیدن این همه انحراف و یك روز طاقت ماندن‌داشتن، طاقت بزرگی نیست؟ حضرت‌علی(ع) كه در این صحنه مسئولیتی نمی‌توانست داشته باشد، چرا كه اگر سخنی به اعتراض می‌گشود، متهم می‌شد كه نسبت به حكومت حریص است.(100) ولی فاطمه‌زهرا(س) كه در چنین مشكلی نبود، چه كند؟ اگر خدا شعور فهم این انحراف بزرگ را به او نداده بود كه در فشاری چنین بزرگ قرار نمی‌گرفت و حال كه چنین شعوری را دارد و در پیرو آن مسئولیتی بزرگ به دنبالش هست، راستی پس از انجام آن مسئولیت خطیر و آن اعتراض جانانه، آیا دیگر طاقت ماندن در این دنیا برای او مانده بود؟ سلام بر تو ای فاطمه كه نسبت به آن مأموریتِ بزرگِ خود چقدر صبورانه عمل كردی:
«وَ كُنْتِ لِمَا امْتَحَنَكِ بِهِ صابِراً»
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

طرح فدك؛ سند دعوتی برای بازخوانی صدر خلافت

بسم الله الرحمن الرحیم
﴿اَلسَّلامُ عَلَیْكِ یا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ الَّذی خَلَقَكِ قَبْلَ اَنْ یَخْلُقَكِ﴾
﴿فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صابِرةً...﴾
سلام بر تو ای فاطمه‌زهرا(س)! ای امتحان‌شده توسط خالقت، قبل از آن‌كه خلق شوی! و خداوند دید تو در آن امتحان صابر و شكیبایی و از عهده آن امتحانِ عظیم برآمدی.
فاطمه‌(س) در شرایطی كه پس از رحلت رسول‌الله(ص) پیش آمد، آن امتحان عظیم الهی را به نمایش گذاشت و مسئولیت بزرگِ نشان دادن انحراف وحشتناك از اسلام را با تمام وجود گوشزد كرد.

حسّاسیت بر انحراف بزرگ

آنچه در خطبه فاطمه‌زهرا(س) خوب است عزیزان دقّت بفرمایند، آن حسّاسیت اصلی فاطمه‌زهرا(س)، به عمق فاجعه است. گاهی انحرافی بزرگ در جامعه پیش می‌آید، ولی ما نمی‌دانیم چقدر باید نسبت به آن حسّاس شویم و گاهی برعكس، بی‌دلیل روی یك مسئلة ساده، حسّاسیتِ بیش از اندازه نشان می‌دهیم، این‌جاست كه باید برای متعادل كردن حسّاسیت‌های خود از معصومین(ع) كمك بگیریم. گاهی انحرافی به وسعت انحراف در كلّ تاریخ صورت می‌گیرد، به طوری كه انسان باور نمی‌كند چطور همه‌چیز دست به دست هم داد و چنین واقعه‌ای پدید آمد. انحراف‌های بزرگ عموماً در زمان خودش به خوبی قابل درك نیست، مگر توسط انسان‌های بزرگی كه از همه تاریخ بزرگ‌ترند و مأمورند تاریخ را در جهت صحیح به حركت درآورند. خطبه فاطمه‌زهرا(س)، ما را متوجّه تحقّق فاجعه‌ای بزرگ در صدر اسلام می‌كند و انسان می‌فهمد كه آن حضرت با بصیرتی فوق‌العاده دقیق و عمیق، متوجّه آن شده‌اند. فاجعه بسیار عمیق‌تر از آن است كه بتوان در یك نگاه معمولی به ابعاد آن پی برد.