فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

افشای حیله بزرگ

حضرت جمله‌ای می‌فرمایند كه نشان می‌دهد به‌واقع همه بصیرت و هوشیاری را خداوند در قلب ایشان قرار داده، و آن جمله این است:
207 - «اَتَشِْربُونَ حَسواً فِی ارْتِغاءٍ» به بهانه خوردن كف، شیر را زیر لب پنهانی می‌خورید.
ارتغاء یعنی كف‌های روی شیر را سركشیدن. حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: شما گرفتن كف شیر را از شیر بهانه كردید، ولی پنهانی، خودِ شیر را خوردید. شما می‌گویید ما كاری با خلافت نداریم و چیزی نمی‌خواهیم، فقط می‌خواهیم مشكلات را حل كنیم، در حالی كه آمدید و جای دین نشستید. و تاریخ نشان می‌دهد كه وقتی خلیفه حاكم شد طبق حكم خودش جامعه را اداره نمود، نه طبق حكم خدا. در ظاهر هم به خود حق می‌داد و لذا می‌گفت: «من با وحی الهی ارتباط ندارم پس بر اساس نظر و اجتهاد خودم حكم می‌كنم».(98)
برای روشن شدن آثار این حرف به كتاب «معنویت تشیع» از علامه‌طباطبائی«رحمة‌الله‌علیه» رجوع كنید تا آثار حرف خلیفه اول را متوجه شوید. این جاست كه شما جهان اسلام را می‌بینید در طول قرن‌ها به چه مشكلاتی گرفتار آمد و فاطمه‌زهرا(س) همه این ها را در همان ابتدای كار تشخیص داد و با آن بصیرت فوق‌العاده خود روشن نمود كه چرا امروز، جهان اسلام نمی‌تواند آن‌طور كه شایسته است از اسلام استفاده كند و به بركاتی كه به واقع اسلام برای پیروانش آورده است، دست یابد.(99)

این‌همه طاقت

بنده گاهی فكر می‌كنم اگر ماآنچه را حضرت‌فاطمه(س) در جریان انحراف اسلام فهمید، می‌فهمیدیم، آیا یك‌ساعت طاقتِ ماندن داشتیم؟ بعد می‌گویم چقدر طاقت فاطمه(س) زیاد بود كه توانست این‌همه عمر كند. تو به من نگو فاطمه(س) خیلی زود بعد از رحلت رسول‌خدا(ص) رحلت فرمود، به من بگو دیدن این همه انحراف و یك روز طاقت ماندن‌داشتن، طاقت بزرگی نیست؟ حضرت‌علی(ع) كه در این صحنه مسئولیتی نمی‌توانست داشته باشد، چرا كه اگر سخنی به اعتراض می‌گشود، متهم می‌شد كه نسبت به حكومت حریص است.(100) ولی فاطمه‌زهرا(س) كه در چنین مشكلی نبود، چه كند؟ اگر خدا شعور فهم این انحراف بزرگ را به او نداده بود كه در فشاری چنین بزرگ قرار نمی‌گرفت و حال كه چنین شعوری را دارد و در پیرو آن مسئولیتی بزرگ به دنبالش هست، راستی پس از انجام آن مسئولیت خطیر و آن اعتراض جانانه، آیا دیگر طاقت ماندن در این دنیا برای او مانده بود؟ سلام بر تو ای فاطمه كه نسبت به آن مأموریتِ بزرگِ خود چقدر صبورانه عمل كردی:
«وَ كُنْتِ لِمَا امْتَحَنَكِ بِهِ صابِراً»
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

طرح فدك؛ سند دعوتی برای بازخوانی صدر خلافت

بسم الله الرحمن الرحیم
﴿اَلسَّلامُ عَلَیْكِ یا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ الَّذی خَلَقَكِ قَبْلَ اَنْ یَخْلُقَكِ﴾
﴿فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صابِرةً...﴾
سلام بر تو ای فاطمه‌زهرا(س)! ای امتحان‌شده توسط خالقت، قبل از آن‌كه خلق شوی! و خداوند دید تو در آن امتحان صابر و شكیبایی و از عهده آن امتحانِ عظیم برآمدی.
فاطمه‌(س) در شرایطی كه پس از رحلت رسول‌الله(ص) پیش آمد، آن امتحان عظیم الهی را به نمایش گذاشت و مسئولیت بزرگِ نشان دادن انحراف وحشتناك از اسلام را با تمام وجود گوشزد كرد.