فهرست کتاب


بصیرت فاطمه‌زهرا(س)

اصغر طاهرزاده

وظیفة امت پس از پیامبر(ص)

65 - «ثُمَّ الْتَفَتَتْ اِلی اَهْلِ الْمَجلِسِ وَ قالَتْ:» آنگاه حضرت، مردم حاضر در مسجد را كه بیشتر آن‌ها از اصحاب پیامبر(ص) بودند، مورد خطاب قرار دادند و فرمودند:
66 - «اَنْتُمْ عِبادَاللهِ نُصُبُ اَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ» شما ای بندگان خدا! پرچمداران امر و نهی او هستید.
67 - «وَ حَمَلَةُ دینِهِ وَ وَحْیِهِ» حاملان دین خدا و وحی او می‌باشید.
68 - «وَ اُمَناءُ اللهِ عَلی اَنْفُسِكُمْ» و امین های خدایید نسبت به یكدیگر.
69 - «وَ بُلَغاؤُهُ اِلیَ الاُمَمِ» مبلغان اویید به سوی امت‌ها.
70 - «زَعیمُ حَقٍّ لَهُ فیكُمْ» زمامدار حق ، خود در میان شماست.
71- «وَ عَهْدٌ قَدَّمَهُ اِلَیْكُمْ» و عهدی كه به شما واگذار كرده.
72 - «وَ بَقِیَّةٌ اِسْتَخْلَفَها عَلَیْكُمْ» و باقی‌مانده‌ای كه برای شما باقی گذارده تا اسلام را زمین نگذارید.
حضرت گفتند: ای مردم شما زحمت كشیدید تا اسلام به این‌جا رسید. كسانی كه در مسجد پای صحبت حضرت بودند همان مسلمانانی بودند كه با مبارزه و جنگ و جهاد آن‌ها اسلام در مكه و مدینه و جزیرة العرب پای گرفته بود. حالا یك دفعه می‌خواهند اسلام را نیمه كاره رها كنند. این مسئله مهمی است كه باید با نور فاطمه(س) روشن شود. حضرت می‌خواهند این‌ها را متوجه و بیدار كنند كه ای عزیزان؛ اسلامی كه شما شناختید و تصور می‌كنید تمام شده است، اسلامِ منهای حاكمیت معصوم است و این در واقع اسلام نیست، و با این كار اسلام ادامه نمی‌یابد، این چه اشتباه بزرگی است كه شما دارید به آن تن می‌دهید؟ نمونه این اشتباه را در طول تاریخ اسلام بسیار داشته‌ایم كه مردم فكر می‌كنند بدون سیاست اسلامی می‌توانند دیانت اسلامی داشته باشند. در حالی كه دین منهای سیاست اصلاً دین نیست، مثل نماز نیمه كاره است. ما چون می‌خواهیم دیندار باشیم باید نماز را با تمام ابعادش اقامه كنیم تا به بهترین نحو بُعدی از دینداری‌مان محقق شود. در مسائل اجتماعی هم مسئله به همین شكل است كه اگر حكم خدا در آن‌ جاری نباشد و ما در صدد تحقق حكم خدا در روابط اجتماعی‌مان نباشیم، عملاً بُعد مهمی از دین تحقق نیافته است.
حضرت به حاضران در مسجد می‌فرمایند: ای مردم؛ ای بندگان خدا! شما نمونه و تابلوی امر و نهی خدا هستید. ای مسلمانانی كه انقلاب كردید و اسلام را كمك كردید، شما تابلوی امر و نهی خدایید، باید در تحقق آنچه خدا خواسته و در نفی آنچه خدا نخواسته است، تلاش كامل از خود نشان دهید. شما حاملان دین خدا و وحی او هستید. شما امینان خدایید نسبت به همدیگر. شما مبلّغان دین خدا به امت‌‌های دیگر هستید - مواظب باشید اسلامتان نیمه كاره نباشد- هم زمامدار حق در میان شماست و هم عهد و پیمانی از خدا نزد شماست. یعنی خدا تعهّدی را بر دوش شما گذاشته است كه نباید با رحلت رسول‌خدا(ص) آن را تمام شده بدانید. و اسلام را برای شما به جای گذاشته است تا شما حافظ و میراث‌دار آن باشید.
ملاحظه می‌كنید كه در این فراز؛ فاطمه‌زهرا(س) مردم را متوجه وظیفه‌ای كه نسبت به اسلام دارند، می‌نمایند. خطر تمام شده دانستن كار را به آن‌ها گوشزد می‌‌كنند كه اگر فكر كنید كار تمام شده است، اسلام از دست می‌‌رود. ولی اگر بدانید كه بسیاری از كارها مانده است حتماً به كسی رجوع می‌‌كنید كه بتواند كاری چنین بزرگ را ادامه دهد.

مقام قرآن و چگونگی دست‌یابی به آن

می‌فرماید: خداوند چیزی را برای شما باقی گذارد كه عبارت است از:
73 - «كِتابُ الله النّاطِقُ» كتاب ناطق خدا
74 - «وَالْقُرانُ الصّادِقُ» و قرآن صادق
75 - «وَ النُّورُ السّاطِعُ» و نور فروزان
76 - «و الضِّیاءُ اللاّمِعُ» و شعاع درخشان
77- «بَیِّنَةٌ بَصائِرُهُ ، مُنْكَشِفَةٌ سَرائِرُهُ» بیان و حجت‌های آن روشن و اسرار باطن و لطائف دقیق آن آشكار است.
78 - «مُتَحَلّیَةٌ ظَواهِرَهُ» با ظواهری زیبا و قابل پذیرش
حضرت‌زهرا(س) شروع می‌كنند از قرآن و خصوصیاتش نكاتی را بیان كنند. وقتی جامعه‌‌ای قرآن را آن‌گونه كه حضرت بیان می‌‌‌كنند‌‌ مورد توجه قرار دهد، حتماً سیر جامعه به آن جایی كه حضرت انتظار دارند كشیده می‌‌شود و جامعه به بینش اهل‌البیت(ع) نزدیك می‌‌‌شود و لذا اگر می‌‌بینید مردم به بینش اهل‌البیت(ع) نرسیده‌اند به دلیل آن است كه قرآن را به نحو صحیح مورد توجه قرار نداده‌اند. تعبیرهای حضرت در رابطه با قرآن مثل تعابیر حضرت علی(ع) در خطبة 2 نهج‌البلاغه است(29) كه به‌طور اجمال به آن می‌پردازیم.

چگونگی استفاده از قرآن بعد از رسول‌خدا(ص)

حضرت می‌‌فرمایند: قرآن نوری است كه شما را بصیر می‌كند و افق بینش و تحلیل‌های شما را روشن می‌‌نماید و كمك می‌كند تا شما آینده و نهایت جریانات مختلف را همین حالا ببینید. بصیرت دادن قرآن كاملاً آشكار است. از طریق ارتباط صحیح با قرآن، اسرار عالَم برایتان آشكار می‌شود. یعنی قرآن بصیرتی به شما می‌دهد كه واقعاً می‌توانید مسائل جامعه و خانواده و دنیا و آخرت را درست تحلیل كنید. در واقع حضرت توصیه می‌كنند كه قرآن را رها نكنید، ظواهر آن بسیار جذاب است و دل و روح انسان را جذب می‌كند. از طریق همین جذابیت، شما را به حقایق معنوی و صفای روحانی می‌كشاند. پس این طور نیست كه فكر كنید تا وَحی تمام شد شما دیگر چیزی كم ندارید، بلكه برعكس؛ باید با این قرآن آشنا شوید و از حقایق آن بهره بگیرید و لذا جامعه را باید آمادة درك و فهم قرآن كنید و این كار با رجوع به كسانی انجام می‌‌شود كه حقایق قرآنی را می‌شناسند. این‌كه شما به امثال خلیفه اول رجوع كرده‌‌اید به جهت آن است كه فكر می‌كنید كار تمام شده است و در نتیجه گمان كرده‌اید هر كسی می‌‌تواند در رأس امور باشد.(30) در حالی‌كه چنین قرآنی با چنین توانایی در بین شما هست، قرآنی كه شما را بر اَسرار عالَم آگاه می‌كند. آیا شما تصور می‌كنید هركس می‌تواند اَسرار قرآن را بشناسد و بشناساند؟ یا زعیمی از طرف خداوند نیاز است كه پیامبرخدا(ص) آن را به شما معرفی كرده و شما باید كار را به دست او بسپارید؟
79 - «مُغْتَبِطٌ بِهِ اَشْیاعُهُ» پیروان قرآن مورد غبطة جهان‌اند.
80 - «قائِدٌ اِلیَ الرِّضْوانِ اِتْباعُهُ» و تبعیت و پیروی از آن، انسان را به سوی رضوان الهی می‌كشاند.
81 - «مُؤَدٍّ اِلَی النَّجاةِ اِسْتِماعُهُ» سخن‌شنوی از آن، همان راهِ به سرانجام نجات است.
82 - «بِهِ تُنالُ حُجَجُ اللهِ الْمُنَوَّرَةُ» به‌وسیلة قرآن به حجت‌های نورانی خدا می‌توان دست یافت.
83 - «وَ عَزائِمُهُ الْمُفَسَّرَةُ» و به فرائضی كه خدا واجب فرموده رسید.
84 - «وَ مَحارِمُهُ المُحَذَّرَةُ» و به محارمی كه انسان‌ها را از ارتكاب آن‌ها باز داشته است، علم یافت.