فهرست کتاب


زیارت آل یس - نظر به مقصد جان هر انسان

اصغر طاهرزاده

هم‌دلی با امام

﴿وَ أَنَّ الْمَوْتَ حَقٌّ وَ أَنَّ نَاكِرا وَ نَكِیرا حَقٌّ وَ أَشْهَدُ أَنَّ النَّشْرَ حَقٌّ وَ الْبَعْثَ حَقٌّ وَ أَنَّ الصِّرَاطَ حَقٌّ وَ الْمِرْصَادَ حَقٌّ وَ الْمِیزَانَ حَقٌّ وَ الْحَشْرَ حَقٌّ وَ الْحِسَابَ حَقٌّ وَ الْجَنَّةَ وَ النَّارَ حَقٌّ وَ الْوَعْدَ وَ الْوَعِیدَ بِهِمَا حَقٌّ﴾
من با تمام وجود و در منظر قلب و عقل خود می‌بینم كه مرگ به معنی ادامه حیات پس از این دنیا و ملاقات با دو ملك نكیر و منكر، حق و حتمی است و بهترین نوع وقوع است، همچنان‌كه نَشر و گشوده‌شدن صحیفه اعمال، و بعث و برانگیخته‌شدن در حشر و روبه‌رو شدن با صراط، حق است و شدنی، و بهترین نوع وقوع، همین نوع است كه واقع می‌شود، همچنان‌كه «مرصاد» و كمینگاه، حق است تا زیبایی عدل به عالی‌ترین شكل آن ظاهر شود و نیز میزان و حساب و حشر و بهشت و جهنّم و وعده‌های به نیكوكاران و وعید به گناهكاران، همه حق است و شدنی و چه زیبا شدنی.
پس ای مولای من! ملاحظه می‌فرمایید با چنین اعتقاداتی قلب من آن‌چنان هم از شما جدا نیست كه شایسته عنایت و نظر مبارك شما نباشد. به ما گفته‌اند:
تو چه دانی صدای مرغان را

كه ندیدی شبی سلیمان را

می‌دانم باید بین من و شما سنخیتی باشد تا به شرف نظر مبارك شما نایل گردم، حال این عقاید من است واین هم امیدواری‌ام به توجه شما.

ما هم از مستان این مِی بوده‌ایم

﴿یَا مَوْلایَ شَقِیَ مَنْ خَالَفَكُمْ وَ سَعِدَ مَنْ أَطَاعَكُمْ فَاشْهَدْ عَلَی مَا أَشْهَدْتُكَ عَلَیْهِ وَ أَنَا وَلِیٌّ لَكَ بَرِی ءٌ مِنْ عَدُوِّكَ فَالْحَقُّ مَا رَضِیتُمُوهُ وَ الْبَاطِلُ مَا أَسْخَطْتُمُوهُ وَ الْمَعْرُوفُ مَا أَمَرْتُمْ بِهِ وَ الْمُنْكَرُ مَا نَهَیْتُمْ عَنْهُ﴾
ای سرور من پذیرفته‌ام با ولایت و برنامه‌ریزی شما روزگارم را بگذرانم! آن‌كس كه مخالف شماست، بدبخت شد و آن‌كس كه پیرو شما شد، سعادتمند گشت، پس تو را گواه می‌گیرم بر این‌ موضع‌گیری‌ام كه من دوستدار شما هستم و از مخالف شما متنفرم، حق آن است كه شما به آن راضی هستید و باطل آن است كه شما از آن ناراضی ‌باشید، معروف و نیكویی همانی است كه شما به آن امر می‌كنید و منكر و ناپسندی آنی است كه شما آن را نهی می‌فرمایید.
در این فراز؛ قصة توجه به تعادل مطلق امام عصر(ع) را تمرین می‌كنی تا بفهمانی اهل كدام قوم و قبیله‌ای. گفت:
ما هم از مستان این مِیّ بوده‌ایمعاشقانِ درگه وِی بوده‌ایم

نام ما بر مهر او ببریده‌اندعشق او در جان ما كاریده‌اند

ای مولای من! دلم در هوای شماست و از آن‌كس كه مُهر مِهر شما را ندارد بیزارم، هر كه می‌خواهد باشد، دلی كه سراسر به سوی شما نباشد دل نیست، چقدر خوش‌بخت و خوش‌وقتم كه راضی‌ام به آنچه شما راضی هستید. این خوشوقتی به جهت آن است كه شما را ملاك حق و باطل یافتم، و دل من در هماهنگی با جان شما است.
هر دل كه او نخفت شبی در هوای توچون روز روشن است و هوا زو منوّر است(29)

آری؛ آن دلی كه در هوای شما شب نخوابید، روز را از نور خود منوّر می‌گرداند، حال چگونه من از هماهنگ‌كردن این دل با شما دست بردارم؟!

بركات حضور امام(ع) در زندگی

﴿فَنَفْسِی مُؤْمِنَةٌ بِاللَّهِ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ بِرَسُولِهِ وَ بِأَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ وَ بِكُمْ یَا مَوْلایَ أَوَّلِكُمْ وَ آخِرِكُمْ وَ نُصْرَتِی مُعَدَّةٌ لَكُمْ وَ مَوَدَّتِی خَالِصَةٌ لَكُمْ آمِینَ آمِینَ﴾
ای مولای من كه برنامه‌ریزی جان و قلب و زندگی‌ام را با دستورات شما تنظیم كردم! به شما عرضه می‌دارم كه جان من به خدای یگانه، مؤمن است و در مسیر دینداری به «توحید» نائل شده‌ام، به طوری كه در حضور مطلق حضرت «الله» و در تدبیر او و در فرمان او، اَحدی را در عرض او نمی‌دانم و نمی‌بینم، و نیز به رسول او(ص) مؤمن هستم و می‌بینم كه در سرتاسر كلام و حركاتِ او ظهور یگانگی خداست، رسول اوست و از او می‌گوید، و به امیر‌المؤمنین و به شما فرزندان آن حضرت از اوّل تا آخر مؤمن هستم، رسیده‌ام به جایی كه قلبم شماها را تصدیق می‌كند، همة شما وصیّ رسول خدا(ص) هستید كه از طرف خداوند برای تبیین حقیقت انتخاب شده‌اید، اگر دستی بر زمین دارید و به زمینیان اشاره می‌كنید، دستی هم بر آسمان دارید و از عالم معنا می‌گیرید، من شما را صحیح‌ترین، بلكه تنها جریان صحیح در میدان معارف بشری می‌بینم و بر این امر بسیار مفتخر و شادم.
خاك بودیم این‌چنین موزون شدیمخاك ما زر گشت، سیمین جان شدیم

راستی؛ اگر شما نبودید ما چگونه می‌توانستیم در مسیر تعادل قرار گیریم، اگر امروز با تمام دلگرمی زندگی را ادامه می‌دهیم، چون شما را در میدان زندگی خود یافته‌‌ایم.
امروز شهر ما را صد رونق است و جان استزیرا كه شاه خوبان امروز در میان است

حیران چرا نباشد، خندان چرا نباشدشهری‌ كه در میانش، آن ‌صارم ‌زمان است

زان آفتاب خوبی، چون بر زمین بتابدآن دم زمینِ خاكی بهتر ز آسمان است(30)

حال ای آفتاب‌های خوبی! ای اوصیاء رسول‌خدا(ص)! یاری و ارادتم در خدمت شما است، دستی كه شما را یاری نكند، معنی دست‌بودن را گم كرده است و دلی كه مودّت شما را در خود نپرورانده باشد، دیگر دل نیست، پس خدایا! آن یاری و نصرت و این مودّت و ارادت را نسبت به این ذوات مقدس از ما بپذیر و به نتیجه برسان، آمین آمین!