فهرست کتاب


دعاهای قرآن

حسین واثقی‏

چند روایت

عبدالاعلی گوید: درباره این آیه از حضرت صادق علیه السلام تفسیر و توضیحی خواستم، حضرت فرمود: ( مقصود رضوان الهی و بهشت در آخرت، و وسعت در زندگی و معاش و خوش خلقی در دنیاست) **تفسیر البرهان، ج 1، ص 203.***.
حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: ( مقصود در این آیه همسر شایسته در دنیا و بهشت در آخرت است) **مجمع البیان ج 2، ص 298.***.
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: ( کسی که دلی شکرگزار، و زبانی در کار ذکر خدا، و همسر مؤمنی را که او را در امور دنیا وآخرتش یاری رساند داشته باشد، خداوند در دنیا و آخرت به او حسنه داده و از عذاب آتش او را نگه داشته است) **مجمع البیان، ج 2، ص 298.***.
در حدیث آمده است که: ( حضرت رسول صلی الله علیه و آله به عیادت مرد مسلمانی رفتند که از بیماری رنج می برد. حضرت به او فرمود: آیا دعا کردی و چیزی از او خواستی؟ بیمار گفت: آری: این گونه با خدا سخن می گویم: بارالها، اگر مرا در آخرت می خواهی عذاب کنی، آن را در این دنیا برایم قرار ده.
حضرت فرمود: ( سبحان الله!تو طاقت چنین عذابی نداری، چرا نگفتی: ربنا ءاتنا فی الدنیا حسنة و فی الاخرة حسنة و قنا عذاب النار .
( آن بیمار این گونه دعا کرد و خداوند شفایش داد) **تفسیر ابن کثیر ج 1، ص 433 تفسیر ابوالفتح، ج 2، ص 134.***.

دعای مؤمنان راستین

خداوند متعال گهگاه در قرآن کریم از وضعیت روحی و روانی مسلمانان در آغاز اسلام یاد می فرماید و در حقیقت به مسلمانان در تمام زمانها و مکان ها آموزش می دهد که اینگونه باشید. یکی از آن موارد دو آیه سوره بقره است.
می فرماید: ( پیامبر به آنچه بر او نازل شده از جانب خداوند ایمان آورد و نیز مؤمنان همه ایمان آوردند به خدا و فرشتگان او و کتب آسمانی و پیامبران الهی و گویند:
ما بین هیچ یک از پیامبران الهی فرق نمی گذاریم، و گفتند:
سمعنا و اطعنا غفرانک ربنا و الیک المصیر * لایکلف الله نفسا الا وسعها لها ما کسبت و علیها ما اکتسبت ربنا لاتؤاخذنا ان نسینا او اخطأنا ربنا ولاتحمل علینا اصراکما حملته علی الذین من قبلنا ربنا و لا تحملنا ما لا طاقة لنا به واعف عنا و اغفرلنا و ارحمنا انت مولانا فانصرنا علی القوم الکافرین **بقره (2) آیات 285 و 286.***؛
بارالها شنیدیم، و اطاعت کردیم و آمرزش تو را، و بازگشت به سوی تو است. خداوند به هر کس به اندازه توانش تکلیف می کند، آنچه از نیکی کسب کند برای اوست، و هر آن چه از بدی به دست آورد بر ضد اوست. بارالها، اگر فراموش یا خطا کردیم ما را مواخذه مفرما، و بر دوش ما بار گران مگذار آن چنانکه بر امتهای پیشین نهادی. بارالها، ما را بر کاری که طاقت آن را نداریم وادار مفرما، و از ما درگذر و ما را بیامرز و به ما رحم کن، تو مولای مایی، پس ما را بر قوم کافر پیروز فرما).

چند روایت

1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: ( پس از این دعا، خداوند، فرموده است: انجام میدهم، و اجابت می کنم، به همین جهت مستحب است که این دو آیه زیاده خوانده شود) **مجمع البیان ج 2، ص 404.***.
2. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: ( آیات آخر سوره بقره هم قرآن است و هم دعاست (بخوانید که) موجب رضایت خداوند می شود) **مجمع البیان ج 2، ص 404.***.
3. ابن عباس گوید: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ناگهانی صدایی شنید، سربلند کرد دید دری از آسمان گشوده شده، سپس فرشته ای بر آن حضرت نازل شد و گفت: ( خداوند بشارت به دو نور به تو می دهد که به هیچ پیامبری پیش از تو داده نشده است آن دو، سوره حمد و آیات آخر سوره بقره، است هیچ کس نخواند مگر آن که حاجتش را روا کنم) **مجمع البیان، ج 2، ص 404. ***.
در روایاتی آمده است که این دو آیه گفت و گوی خدا و رسول در معراج بوده است.
4. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ( این دو آیه از گنجهای بهشتی است که خداوند رحمان آن را به قدرت خود دو هزار سال پیش از آفرینش مخلوقات نگاشت. هر کس آنرا شب (به وقت خواب) بخواند از عبادت شب او را کفایت کند) **تفسیر صافی ج 1، ص 241، تفسیر ابوالفتح، ج 2، ص 426.***.