فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

8- امنیت

عصر ظهور، عصر امنیت همه جانبه در سراسر زمین است. چیزی که از اول تا ظهور حضرت مهدی علیه السلام انسان شیفته آن بوده و به آن نرسیده است. ناامنی، ناشی از ضعف ایمان، هوای نفس، حب شهوات، طمع به دنیا، حسادت، جهالت، حماقت و امثال آن است که اینها به برکت ظهور حجت خدا بر طرف می گردد.
در عصر ظهور ایمان مردم به بالاترین سطح خود می رسد، عقل ها کامل می شود، فهم عمومی بالا می رود و به بی نیازی دست می یابند. آن گاه با وجود این ارزش ها، دیگر دشمنی و تجاوز در کار نخواهد بود و در نتیجه نعمت بزرگ امنیت ، همه زمین را در بر خواهد گرفت و کمترین دغدغه خاطری برای حتی ضعیف ترین مردم وجود نخواهند داشت. حیوانات هم آزاری به انسان نخواهند داشت و از آزار انسان ها در امان خواهند بود و خلاصه، صلح کلی بر همه زمین حاکم می شود.
امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: اگر قائم ما قیام کند آسمان باران خود رافرو می ریزد و زمین گیاه خود را می رویاند و کینه و دشمنی از دل بندگان رخت بر می بندد، درندگان با چهار پایان دیگر کنار می آیند و امنیت به گونه ای زیاد می شود که زن، راه بین عراق و شام را می پیماید و پای خود را جز بر سبزه و گیاه نمی گذارد و انبان کیسه خود را بر دوش دارد، نه درنده ای او را می ترساند و نه او از آنان هراس دارد.(295)
یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام می گوید: روزی ابوحنیفه بر امام صادق علیه السلام وارد شد. حضرت به او فرمود: مراد از سخن خدا که فرمود: سیروا فیها لیالی و ایاما امنین(296) در این راه ها، شب و روزها با امنیت سفر کنید کجای زمین است؟ ابو حنیفه پاسخ داد: بین مکه و مدینه. امام صادق علیه السلام رو به اصحاب خود کرد و فرمود: می دانید که بین مکه و مدینه جلوی مردم را می گیرند و اموال آنان را به غارت می برند و آنها امنیتی بر جان خود ندارند و کشته می شوند. اصحاب گفتند: بله و ابوحنیفه ساکت شد.
بار دیگر امام صادق علیه السلام فرمود: ای ابو حنیفه! مراد از این آیه چیست که خداوند می فرماید: «و من دخله کان امنا»(297) و کسی که داخل آن شود در امنیت است کجای زمین از این معنا برخوردار است؟ ابوحنیفه در جواب گفت: کعبه. امام علیه السلام فرمود: آیا وقتی حجاج بن یوسف با منجنیق به ابن زبیر در کعبه حمله کرد و او را کشت ، او در کعبه امنیتی داشت؟ ابو حنیفه سکوت کرد. وقتی ابوحنیفه رفت، ابوبکر حضرمی به امام صادق علیه السلام عرض کرد: فدایت شوم، جواب دو سؤالی که از ابوحنیفه پرسیدید چیست؟ حضرت فرمود: «سیروا فیها لیالی و ایاماامنین» در زمان قائم ما اهل بیت خواهد بود و آیه «و من دخله کان آمنا» کسی که با او بیعت کند و وارد کعبه شود و در جمع اصحابش قرار گیرد در امنیت است.(298)
امنیت زمان امام مهدی علیه السلام یک امنیت همه جانبه است. هیچ کس از دیگری ترسی ندارد، جان و مال و ابرو و اعتبار مردم محفوظ است و کمترین اضطراب و دلهره ای نخواهد بود. وجود چنین امنیتی باعث می شود اعصاب مردم از هر ضعف و نقصانی در امان باشد و بیماری های عصبی که گسترده ترین بیماری های قبل از ظهور را تشکیل می دهند ریشه کن می گردد. وقتی مردم از یکدیگر احساس امنیت کنند، بر یکدیگر اعتماد می کنند و از صمیم قلب به هم محبت می ورزند و رفاقت خالص و حقیقی شکل می گیرد.

9- سلامتی

با ظهور امام مهدی علیه السلام هر گونه بیماری و ضعف و نقصی از مؤمنین برطرف می گردد و همگی سالم و شاداب خواهند شد به گونه ای که مؤمن ضعیف، معلول یا مریضی نخواهد ماند. امام باقر علیه السلام فرمود:
هر کس زمان ظهور قائم خاندان ما را درک کند و دارای نقص و معلولیت باشد، سالم می شود و هر ضعیفی، توانمند و قوی می گردد.(299)
امام صادق علیه السلام فرمود:
وقتی قائم علیه السلام ظهور کند، نقص و افت را از هر مؤمنی بر طرف می سازد و توانایی او راباز می گرداند.(300)

10- بی نیازی

عصر ظهور، عصر بی نیازی و رفع کامل محرومیت هاست. با ظهور امام مهدی علیه السلام چهره فقر و پریشانی از میان می رود و دیگر بی نوایی نخواهد بود. تکدی از میان جامعه رخت بر می بندد و همه مردم بی نیاز می گردند. هر کس به کاری مشغول می شود و بحران بی کاری محو خواهد شد. هر کس نیازمند باشد امام مهدی علیه السلام به او اعطا می کند و البته عطایای آن حضرت بدون منّت، بدون زحمت، بدون ذلّت و همراه با گوارایی است. رسول خدا علیه السلام فرمود:
عطای او مهدی علیه السلام گواراست.
بااین بی نیازی دیگر کسی یافت نخواهد شد تا به او انفاق شود، مستحق زکات پیدا نمی شود و گیرنده صدقه یافت نمی گردد بلکه همه مردم قصد پرداخت دارند.
امام صادق علیه السلام فرمود: وقتی قائم ما قیام کند...یکی از شما می خواهد زکات مال خود را بدهد امّاکسی را نمی یابد که از او بپذیرد. خداوند، مردم را با فضل خود بی نیاز می گرداند.