فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

2- حکومت جهانی شیعه

با ظهور امام مهدی علیه السلام تمام معادلات جهانی بر هم می ریزد، سازمان های بین المللی از بین می روند و تمام حکومت ها نابود خواهند شد و چهره های گمنام، زمام امور را به دست خواهند گرفت. این چهره ها، برجستگان شیعه هستند که با مولای خود ولی عصرعلیه السلام بسیار نزدیکند و در روایات به اصحاب سیصد و سیزده نفرآن حضرت شهرت دارند. البته همه یاران اجرایی او به آنها خلاصه نمی شوند بلکه بسیاری از رجال شیعه در رتبه پس از آنها، در سمت های معونت، وزارت و پست های اجرایی دیگر در دولت کریمه امام مهدی علیه السلام مشغل خدمت خواهند شد. اساساً اولویت برای حاکمیت کسانی است که سابقه تشیّع آنهابه قبل از ظهور می رسد و این همان تحقق وعده الهی در قران است که مستضعقین حاکمیت زمین را برعهده خواهند گرفت.

منزلت شکوهمند شیعه در عصر ظهور

با قیام جهانی امام مهدی علیه السلام شیعه، عزیز و محبوب می شود و از اقتدار بی نظیری برخوردار می گردد؛ چرا که غیبت و عربت به پایان رسیده و ضعف و گرفتاری و ترس و تنهایی و مظلومیت به سر آمده و زمان سرافرازی و حاکمیت او فرا رسیده است و ما در اینجا برخی از روایات این بحث را بیان می کنیم.
امام صادق علیه السلام فرمود:
شیعیان ما در حکومت قائم، بزرگان و حاکمان زمین اند. به هر مردی از آنها قدرت چهل مرد داده می شود.(277)
امام باقر علیه السلام فرمود:
خداوند آن چنان بر شیعیان ما گشایش می دهد که اگر سعادت با آنها نبود طغیان می کردند.(278)
امام جواد فرمود:
مثل آنهادر زمین مثل مشکی است که بوی آن بالا می رود و هرگز تغییر پیدا نمی کند، و مثل آنها در آسمان مثل ماه روشنی بخشی است که هرگز نور آن خاموش نمی شود.(279)
امام حسین علیه السلام فرمود:
خداوند کرامتی به شیعیان ما می کند که چیزی در زمین بر آنها مخفی نمی ماند.(280)

3- انتقام از دشمنان

عصر ظهور، عصر انتقام از دشمنان خدا و پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و اهل بیت اوست .امام صادق علیه السلام فرمود:
وقتی قائم ما قیام می کند، برای خدا و رسولش و ما انتقام می گیرد.(281)
روایات مختلفی به انتقام گرفتن امام مهدی علیه السلام از کسانی که به پیامبر و دخترش فاطمه و همسر او امیرالمؤمنین و فرزندانش به ویژه حسین بن علی علیه السلام ستم کرده اند اشاره دارند که قبل از ظهور زمینه بیان و تفسیر بسیاری از آنهاوجود ندارد.
گرفتن انتقام از دو گروه خواهد بود: 1- کسانی که از سران ستمکاران به اهل بیت علیه اسلام بودند. اینان با رجعت به دنیا، در پیش چشم دیگران مورد انتقام قرار می گیرندو این کار سبب فتنه ای بزرگ و بدتر از فتنه سامری می گردد امّا به هر حال حکم خداوند اجرا می شود و امتحانی بزرگ و فراگیر صورت می گیرد. 2- کسانی که از ظلم پیشینیان خود به اهل بیت راضی هستند.
هروی گوید:از امام رضاعلیه السلام پرسیدم: نظرشما درباره حدیثی که از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: «وقتی قائم خروج می کند فرزندان کشندگان حسین علیه السلام را به خاطر کار پدرانشان می کشد.» چیست؟ حضرت فرمود:همین طوراست. عرض کردم: پس سخن خدادر قران که می فرماید: و لا تزر وازرة وزر اخری(282) کسی بار گناه دیگی را بر نمی دارد چه خواهد شد؟ فرمود:
همه سخنان خداوند راست است امّا کشندگان حسین به کار پدران خود راضی هستند و به آن افتخار می کنند و کسی که به چیزی راضی باشد مثل کسی است که آن را انجام داده است. و اگر مردی در شرق زمین کشته شود و مردی در غرب زمین به آن راضی باشد، در قتل او شریک است و قائم وقتی قیام می کند آنهارابه خاطر رضایتی که به عمل پدران خود دارند به قتل می رساند.(283)
ابو حمزه ثمالی می گوید: از امام باقر علیه السلام پرسیدم: ای فرزند رسول خدا! آیا همه شماقیام کننده به حق نیستید؟ فرمود: بله. گفتم: پس چرا فقط قائم، قائم نامیده شد؟ فرمود: وقتی جّدم حسین کشته شد فرشته ها به سوی خدا ناله و شیون کردند و گفتند: ای پروردگار و سرور ما! آیا قتل برگزیده و فرزند برگزیده ات و بهترین خلق خود را نادیده می گیری؟ خداوند به آنهاوحی کرد: شادمان باشید، به عزت و جلالم قسم از آنها انتقام خواهم گرفت.اگر چه زمانی از آن گذشته باشد. آن گاه خداوند امامانی را که از نسل حسین علیه السلام بودند به آنهانشان داد. ملائکه با دیدن آنها مسرور شدند و دیدند یکی از آنهاایستاده است و نمازمی گذارد. در این هنگام خداوند فرمود: با این قائم ایستادهاز آنهاانتقام می گیرم.(284)