فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

1- حاکمیت عدالت

عصر ظهور، عصر فرود آمدن فرشته عدالت بر بام زمین است. عدالتی که همواره به عنوان یک ارزو برای بشریت مطرح بوده است و جز در موارد انگشت شماری نظیر حکومت امیر مؤمنان علیه السلام به وقوع نپیوست.
قبل از ظهور، ظلم و جور همه زوایای زمین را فرا می گیرد و یکی از معجزات امام مهدی علیه السلام این است که چنین زمینی را از هر گونه ظلم و ستمی پاک کرده و به گوهر عدالت زینت می دهد. روایاتی در این باره وارد شده است که به برخی از آنهااشاره می کنیم.
یبعث اللَّه عزّوجلّ رجلا من عترتی فیملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلما و جورا.(272)
خدای عزّو جل مردی از خاندان مرا بر می انگیزد و او زمین را پر از قسط و عدل می کند همان گونه که پر از ظلم و جور شده است.
امام باقر علیه السلام فرمود:
وقتی مهدی خانواده ما قیام کند، مال و امکانات را به طور مساوی تقسیم کرده و در میان مردم به عدالت رفتار می کند.(273)
عدالت زمان ظهور منجی عالم، همه جانبه است، به گونه ای که مسائل اجتماعی، قضائی، اقتصادی، سیاسی و همه ابعاد دیگر را شامل می شود. امّا از آنجایی که عدالت اجتماعی در مسائل اقتصادی بیشتر مورد توجه است، سمت و سوی روایات هم به عدالت اقتصادی معطوف شده است وگرنه دستگاه قضایی حکومت مهدی علیه السلام نیز در اوج عدالت خواهی است. در منابع اهل سنت آمده است: دادخواهی مهدی به گونه ای خواهد بود که اگر چیزی از حق کسی زیر دندان ستمگری باشدآن را می گیرد و به صاحبش باز می گرداند.(274) این جمله یادآور سخن امیر المؤمنین علیه السلام است که فرمود: «به خدا قسم اگر انچه را عثمان بیهوده از بیت المال مسلمین بخشیده است بیابم به صاحبش باز می گردانم اگر چه مهر زنان شده باشد.»(275)
در عصر ظهور آن چنان عدالت بر زندگی مردم و کارگزاران سایه می اندازد که جز عدالت را نمی شناسند و جز به آن عمل نمی کنند.
امام حسن عسکری علیه السلام فرمود: دیگر نه ستمکار جنایتکاری و نه منکر طغیانگری و نه دشمن و مخالفی که دشمنی خود را مخفی نگه دارد بر وری زمین باقی نخواهد ماند.(276)
با حاکمیت امام مهدی علیه السلام چنان ظلم فردی، جمعی، حکومتی، طایفه ای، خانوادگی و همسایگی در همه ابعاد ازمیان مردم می رود و مردم با عدالت دمساز می گردند که عدالت برای مردم یک فرهنگ می شود و ظلم امر عجیبی خواهد بود که بسیار تقبیح می شود.

2- حکومت جهانی شیعه

با ظهور امام مهدی علیه السلام تمام معادلات جهانی بر هم می ریزد، سازمان های بین المللی از بین می روند و تمام حکومت ها نابود خواهند شد و چهره های گمنام، زمام امور را به دست خواهند گرفت. این چهره ها، برجستگان شیعه هستند که با مولای خود ولی عصرعلیه السلام بسیار نزدیکند و در روایات به اصحاب سیصد و سیزده نفرآن حضرت شهرت دارند. البته همه یاران اجرایی او به آنها خلاصه نمی شوند بلکه بسیاری از رجال شیعه در رتبه پس از آنها، در سمت های معونت، وزارت و پست های اجرایی دیگر در دولت کریمه امام مهدی علیه السلام مشغل خدمت خواهند شد. اساساً اولویت برای حاکمیت کسانی است که سابقه تشیّع آنهابه قبل از ظهور می رسد و این همان تحقق وعده الهی در قران است که مستضعقین حاکمیت زمین را برعهده خواهند گرفت.

منزلت شکوهمند شیعه در عصر ظهور

با قیام جهانی امام مهدی علیه السلام شیعه، عزیز و محبوب می شود و از اقتدار بی نظیری برخوردار می گردد؛ چرا که غیبت و عربت به پایان رسیده و ضعف و گرفتاری و ترس و تنهایی و مظلومیت به سر آمده و زمان سرافرازی و حاکمیت او فرا رسیده است و ما در اینجا برخی از روایات این بحث را بیان می کنیم.
امام صادق علیه السلام فرمود:
شیعیان ما در حکومت قائم، بزرگان و حاکمان زمین اند. به هر مردی از آنها قدرت چهل مرد داده می شود.(277)
امام باقر علیه السلام فرمود:
خداوند آن چنان بر شیعیان ما گشایش می دهد که اگر سعادت با آنها نبود طغیان می کردند.(278)
امام جواد فرمود:
مثل آنهادر زمین مثل مشکی است که بوی آن بالا می رود و هرگز تغییر پیدا نمی کند، و مثل آنها در آسمان مثل ماه روشنی بخشی است که هرگز نور آن خاموش نمی شود.(279)
امام حسین علیه السلام فرمود:
خداوند کرامتی به شیعیان ما می کند که چیزی در زمین بر آنها مخفی نمی ماند.(280)