فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

5-شناخت دوست و دشمن

یکی از عوامل شکست یا تضیف هر جبهه ای، ورود نفوذی های دشمن در آن است و تا به حال جبهه ای تشکیل نشده است که این آفت بزرگ ان را تهدید نکند. در صدر اسلام هم عدّه ای در جبهه های حق نفوذ کردند که اوج آن در جنگ صفین و جنگ امام حسن علیه السلام با معاویه بود. امت های پیشین نیز از این آفت در امان نبودند و سامری یکی از منافقین نفوذی در امت موسی علیه السلام بوده است. اما این آفت بزرگ در جبهه امام مهدی علیه السلام راه ندارد.امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید:
وقتی قائم قیام کند کسی در برابر او قرار نمی گیرد مگر این که می داند او صالح است یا تبهکار.(254)
هم چنین درباره آیه «یعرف المجرمون بسیماهم»(255) مجرمان به چهره هایشان شناخته می شوند فرمود: خداوند آنها را می شناسد امّا این آیه درباره قائم نازل گردید. آنها را به چهره شان می شناسند و او و اصحابش آنهارا با شمشیر می زنند.(256)

6-اقتدار اعجاب انگیز

امام مهدی علیه السلام بسیار مقتدر است و هر کس و هر قدرتی که با او درافتد با پای خود به مهلکه خویش آمده است زیرا او از هر جهت متصل به قدرت الهی است. قدرت روحی او فوق تصور ماست و قدرت جسمی شگفت انگیزی دارد.امام رضا علیه السلام در این باره می فرماید:
مهدی علیه السلام جسمی قوی دارد، اگر دستش را به بزرگ ترین درخت روی زمین دراز کند آن را خواهد کند و اگر در میان کوه ها فریاد برآورد صخره های آن خراب می گردد.(257)
اللَّه اکبر! به این قدرت و ابهت و شوکت که خدای بزرگ به مهدی آل محمد علیهم السلام عطا کرده است و خوشا به حال کسی که آن بزرگ مرد آسمانی را مولای خود قرار داده است.

7- برخورد قاطع با دشمنان

برخورد قاطع، صریح و بدون ملاحظه مصلح جهان پیروزی او را تضمین می کند. هر کس با او باشد عزیز و پیروز است و هر کس با او در افتد محکوم به فناست. امام مهدی علیه السلام بر اساس احکام اسلام رفتار می کند و در مواجهه و اصطکاک با جو و عرف و قوانین بین الملل بدون ملاحظه کاری و مصلحت اندیشی حکم خدا را اجرا می کند و این ویژگی از او شخصیتی قاطع و ممتاز پدید می آورد. آنجا که باید سخنی بگوید با صراحت می گوید، آنجا که باید فرد یا گروهی را به هلاکت رساند می رساند و آنجا که باید انتقامی را از فرد یا جمعی بگیرد می گیرد و از ملامت هیچ ملامت کننده ای باک ندارد و ما در بحث «رفتار مهدوی با دشمنان» این قاطعیت را مورد بحث قرار دادیم.