فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

3-ترس دشمنان

یکی از عوامل مهم پیروزی مصلح جهان،ترس دشمنان از اوست.اگر دشمن بترسد پیروزی را به طرف مقابل خود هدیه کرده است.با توجه به ویژیگی منحصر به فر دامام مهدی علیه السلام و اخباری که رجال آسمانی گذشته از آن حضرت داده اند و معجزه بزرگ صیحه های آسمانی، رعب شدیدی دلهای دشمنان را فرا می گیرد و از تحرک در برابر او باز می مانند و این سبب پیروزی آن حضرت می گردد چه این که امام باقر علیه السلام فرمود:
القائم منصور بالرعب(252)
قائم با ترسیدن دشمن پیروز است.

4-تسلط کامل بر زمین

امام مهدی علیه السلام تسلطی کامل و همه جانبه بر زمین دارد و از این تسلطی که داردبه خوبی بهره می گیرد.او به تمام مسائل و خفایای زمین آگاه است و می داند که در چه نقطه ای از زمین چه تحرکاتی انجام می گیرد و در کجا می شود دشمن را منکوب کرد.این تسلط شگفت انگیز که زمین را مانند یک توپ در برابر او قرار می دهد دشمن را از هر گونه تحرکی باز می دارد و دشمن بی تحرک محکوم به فناست.
امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند:
تکون الدّنیا عنده بمنزلة راحته فایّکم لو کانت فی راحته شعرة لم یبصرها(253)
دنیا نزد او همانند کف دستش می باشد،کدام یک از شما اگر در کف دستش مویی باشد آنرا نمی بیند.

5-شناخت دوست و دشمن

یکی از عوامل شکست یا تضیف هر جبهه ای، ورود نفوذی های دشمن در آن است و تا به حال جبهه ای تشکیل نشده است که این آفت بزرگ ان را تهدید نکند. در صدر اسلام هم عدّه ای در جبهه های حق نفوذ کردند که اوج آن در جنگ صفین و جنگ امام حسن علیه السلام با معاویه بود. امت های پیشین نیز از این آفت در امان نبودند و سامری یکی از منافقین نفوذی در امت موسی علیه السلام بوده است. اما این آفت بزرگ در جبهه امام مهدی علیه السلام راه ندارد.امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید:
وقتی قائم قیام کند کسی در برابر او قرار نمی گیرد مگر این که می داند او صالح است یا تبهکار.(254)
هم چنین درباره آیه «یعرف المجرمون بسیماهم»(255) مجرمان به چهره هایشان شناخته می شوند فرمود: خداوند آنها را می شناسد امّا این آیه درباره قائم نازل گردید. آنها را به چهره شان می شناسند و او و اصحابش آنهارا با شمشیر می زنند.(256)