فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

مراسم شکوهمند بیعت باامام مهدی علیه السلام

مراسم بیعت با امام مهدی علیه السلام از صحنه های شکوهمند عصر ظهور است. امام صادق علیه السلام فرمود:
وقتی خدای -تعالی- به قائم علیه السلام اجازه خروج می دهد در مکّه بر فراز منبر می رود و مردم را به سوی خود فرا می خواند و آنها را قسم می دهد و به حقوقی که بر آنها دارد فرا می خواند تا او هم به سنت رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و علم خویش عمل کند. در این هنگام خداوند جبرئیل علیه السلام را نزد او می فرستد. وقتی نزد قائم می آید می پرسد مردم را به چه دعوت می کنی؟ و او پاسخ جبرئیل را می دهد. جبرئیل علیه السلام با شنیدن سخنانش می گوید: من اولین کسی هستم که با تو بیعت می کند، دست خود را بده تا بیعت کنم. آن گاه با او بیعت می کند و پس از او سیصد و سیزده نفر با او بیعت می کنند.(223)
جبرئیل نه تنها اولین کسی است که با امام مهدی علیه السلام بیعت می کند که دیگران را به بیعت با او فرا می خواند. بیعت با آخرین جانشین رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و خدمت به او بزرگ ترین توفیقاتی است که ممکن است نصیب کسی بشود زیرا بیعت و تلاش بر سر جهانی کردن اسلام گسترده ترین حرکت دینی است که برای اولین بار تحقق می یابد. همه انیا آرزوی توفیقی محدودتر از آن را داشتند و به آن دست نیافتند امّا امام مهدی علیه السلام به آن دست می یابد.
امام صادق علیه السلام می فرماید:
لو ادرکته لخدمته ایام حیاتی.(224)
اگر به او برسم در تمام عمر به او خدمت خواهم کرد.

حماسه مهدوی

وقتی امام مهدی علیه السلام در کنار خانه خدا ظهور می کند و یارانش از نقاط مختلف زمین به او می پیوندند همان اندیشه های ناپاکی که در زمان توّلد او به دنبال از میان بردن آن حضرت بودند با همکاری فکر جهانی کمر به مبارزه و نابودی او می بندند تا نور خدا را خاموش کنند و ختم مهدویت را به خیال خام خود به همه جهان اعلام نمایند امّا خداوند بر خلاف اراده آنها حجّت خود را یاری می کند و او رابر همه آنها پیروز می گرداند هر چند مشرکین خشنود نباشند.
درگیری از همان ابتدا آغاز می شود و امام علیه السلام مکّه و مدینه را به تصرف خود در می آورد. تصرف مکّه و مدینه بدون سقوط حکومت عربستان ممکن نیست از این رو اولین کشوری که فتح می شود عربستان خواهد بود. وقتی امام زمان علیه السلام در مکّه و مدینه به پیروزی رسید یاران رزمنده اش به او می پیوندند تا دومین کشور اسلامی فتح گردد. ابو بصیر گوید:
امام صادق علیه السلام فرمود:
قائم از مکّه خارج نمی شود مگر این که حلقه کامل شود. عرض کردم: حلقه چند نفر است؟ فرمود: ده هزار نفر و جبرئیل در سمت راست و میکائیل در سمت چپ آنها قرار دارند.(225)
وقتی مصلح جهان از مکّه حرکت می کند، مقصد خود را کوفه اعلام می نماید تا حاکمیت خود را از مرکز حکومت جدّ بزرگوارش امیر المؤمنین علیه السلام اعمال کند. البته عراق به سرعت تسلیم نمی شود و جنگ هایی رخ خواهد داد که امام علیه السلام در همه آنها با اقتدار به پیروزی می رسد. امام باقر علیه السلام فرمود: وقتی قائم علیه السلام قیام کند به طرف کوفه حرکت می کند. در آنجا بیش از ده هزار نفر مسلح که به آنها «بتریّه» می گویند خروج می کنند و به او می گویند: برگرد به همان جایی که بودی، زیرا ما نیازی به فرزندان فاطمه نداریم. قائم هم شمشیر در میان آنها می گذارد تا این که همه را به قتل می رساند. آن گاه وارد کوفه می شود و هر منافق شکاکی را می کشد و قصرهای آن را تخریب و جنگجویانش را می کشد تا خداوند راضی می شود.(226)
با تصرف عراق حرکت پرشور و شکوه سپاه مقتدر امام مهدی علیه السلام به سوی شام آغاز می گردد و در همین اثنا سایر کشورهای اسلامی فتح می شوند و سپاه آن حضرت با تصرف شام وارد فلسطین می شود و آن را می گشاید و سفیانی را که در آن هنگام در فلسطین به سر می برد شکست داده و کل منطقه را از شر حکومت های ستمکاران نجات می بخشد و آن گاه آماده برخورد با غرب می شود. در این هنگام مسیح علیه السلام در بیت المقدس فرود می آید و زمینه پیوزی او بر غرب را فراهم می آورد.
امیر المؤمنین علیه السلام فرمود:
مهدی وارد بیت المقدس می شود و امام نماز جماعت مردم می شود. وقتی روز جمعه فرا می رسد و مردم آماده برگزاری نماز می شوند عیسی بن مریم علیه السلام در حالی که دو پیراهن درخشنده بر تن دراد... از آسمان فرود می آید. مهدی علیه السلام او را می بیند و می گوید: ای فرزند بتول! امام جماعت مردم باش. عیسی علیه السلام می گوید: نماز جماعت به امامت شما برگزار می شود آم گاه مهدی علیه السلام جلو می ایستد و با مردم نماز می گزارد و عیسی علیه السلام پشت سر او نماز می گزارد و با او بیعت می کند.(227)

مدت و گستره جهاد مصلح جهان

جبهه مبارزه و جهاد امام مهدی علیه السلام همه زمین را در بر دارد از مکّه آغاز می شود و با فتح کشورهای غیر اسلامی و غیر مذهبی پایان می یابد و همه مردم روی زمین را در برابر اسلام تسلیم می کند.
رسول خدا صلی اللّه علیه وآله فرمود:
تمام شهرهای مشرکین را فتح می کند.(228)
و امام باقر علیه السلام درباره قلمرو دولت کریمه او فرمود:
گویا اصحاب قائم را به چشم خود می بینم که تمام شرق و غرب عالم را تحت سیطره خود در آورده اند. وقتی امام مهدی علیه السلام کشورهای اسلامی را فتح کرد، نوبت به فتح کشورهای غربی می رسد و با گشایش آنها که بخش عظیمی از مردم روی زمین را تشکیل می دهند کشورهایی که نظیر چین، روسیه، کوبا که اعتقادی به خداوند ندارند تحت تاثیر تحول جهانی امام مهدی علیه السلام قرار گرفته و با رغبت یا اکراه تسیلم او می گردند. و به این صورت برای اولین بار همه کره زمین تحت حکومت جهانی یک مرد آسمانی قرار می گیرد.
بحث دیگر، مدت جهاد منجی عالم آسمانی عالم است. باتوجه به امکانات گسترده و خارق العاده او و حضور فعال و چشمگیر جبرئیل علیه السلام در لشکر رهایی بخش او و بسیاری از امتیازات دیگر نظیر: بهره گیری آن حضرت از میراث مؤثر و اعجاز آور انبیاء و شرکت جن و انس و ملک به ویژه عیسی بن مریم علیه السلام و رجعت شخصیت های کلیدی تاریخ و اقتدار فوق بشری آنها و قرار گرفتن طبیعت در جهت پیروزی آن یگانه جهان، به سرعت جهان فتح می شود.
امام حیسن علیه السلام در این باره می فرماید:
مدت هشت ماه شمشیر بر دوش خود می گذارد.(229)
این مدت کوتاه ترین زمانی است که می توان همه حکومت های روی زمین را وادار به تسلیم کرد و سختی غیر قابل تحملی هم برای اصحاب و انصار آن حضرت نخواهد داشت. امام مهدی علیه السلام مقتدر است و با امکانات حیرت آوری که در اختیار دارد با سهولت به پیش می رود و انتقال قدرت به سرعت و آسانی انجام می گیرد. چنان که امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: یملا الارض
عدلاً بلا صعوبة.(230)
مهدی علیه السلام زمین را بدون سختی پر از عدل می کند.