فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

طلیعه عصر ظهور

عصر ظهور با نداهای جبرئیل علیه السلام که در همه زمین طنین انداز می شود آغاز می گردد و مردم به پایان زمان غیبت آگاه می گردند.
پیامبر صلی اللّه علیه و آله درباره آگاهی بقیة اللّه علیه السلام از به سر آمدن عصر غیت فرمود:
قائم پرچمی دارد که هر گاه وقت خروج او فرا رسد گشوده می شود و خداوند آن را به سخن می آورد و می گوید: خروج کن ای ولی خدا و دشمنان خدا را بکش. و شمشیر غلاف شده ای دارد که چون وقت خروج او فرا رسد از غلاف خارج می شود و خداوند آن را به سخن در می آورد و می گوید:
قیام کن ای ولی خدا دیگر جایز نیست که در برابر دشمنان خدا بنشینی.(214)
ظهور امام مهدی علیه السلام ارزشی ترین واقعه تاریخ است که نظیری در قبل و بعد خود ندارد. روز ظهور، بزرگ ترین عید بشریت است که پس از تحقق آن تا قیامت، مردم حرمت آن را اس می دارند و در آن اظهار شادمانی می کنند. امام صادق علیه السلام فرمود:
چیزی برای قلب من مسرت بخش تر و برای چشم من روشن کننده تر از ظهور نیست.(215)
و در حدیث دیگری فرمود: میت مؤمنی نیست، مگر اینکه شادی ظهور در قبرش به او می رسد و یکدیگر را در قبرهایشان زیارت می کنند و به قیام قائم بشارت می دهند.(216)

آغاز قیام شکوهمند مهدوی

پس از اعلام متوالی ظهور امام مهدی علیه السلام و این که حق با اوست و باید
مورد اطاعت قرار گیرد، حجّت باری همه تمام می شود و قیام مهدوی آغاز می گردد. نقطه شروع نهضت با تکیه بقیة اللّه علیه السلام بر کعبه آغاز می شود.
امام صادق علیه السلام فرمود:
وقتی قیام می کند پشتش را به کعبه تکیه می دهد و سیصد و سیزده نفر دور او جمع می شوند و اولین کلامی که می گویند این آیه است: بقیة اللّه خیر لکم ان کنتم مؤمنین(217) آن گاه می فرماید: من بقیة اللّه در زمین هستم.(218)
آری قیام از کعبه آغاز می شود جایی که میعادگاه انبیا و اولیای خدا بود و قرآن کریم درباره آن فرمود: جعل اللّه الکعبة البیت الحرام قیاماً للناس(219)
شروع قیام از خانه خدا، الهی بودن آن را اثبات می کند و تکیه دادن بر آن رمز اتکال آن حضرت به خدای -تعالی- است. مکان قیام، نقطه وفاق همه مسلمانان جهان است و پیامبر صلی اللّه علیه و آله نیز از مکّه آغاز کرد. امّا این قیام مقدس در چه زمانی آغاز می گردد که همانند مکانش ممتاز باشد، خداوند زمان آن را روز عاشورا قرار داده است. امام صادق علیه السلام فرمود:
قائم روز عاشورا قیام می کند روزی که حسین علیه السلام در آن روز به شهادت رسید.(220)
از انتخاب الهی این روز معلوم می گردد نهضت مهدوی ریشه در نهضت حسینی دارد چه این که یاران مهدی علیه السلام با شعار یالثارات الحسین(221) حرکت می کنند.
اسلام، نبوی الحدوث، حسینی البقاء و مهدوی الحیات است.
نهضت امام مهدی علیه السلام همانند نهضت کربلا گرم و قاطع و آتشین است، حق طلبانه، اصلاح گر و بر مبنای دین خداست. جهاد و ایثار و شهادت مایه های اصلی آن را تشکیل می دهند و شکوه و قدرت و عزّت بر آن سایه انداخته است. انقلاب امام مهدی علیه السلام ماهیتی الهی، عدالت خواهانه و جهانی دارد و به طور بنیادین جهان بشریت را در مسیری صد در صد متفاوت از گذشته خود قرار می دهد و به آرزوی به زمین مانده همه مؤمنین به ویژه انبیاء و اولیاء دین پاسخ مثبت می دهد.

سخنرانی در جمع یاران

وقتی مصلح جهان ظهور می کند سخنرانی هایی ایراد می فرماید که به بیان یک مورد آن می پردازیم.
امام باقر علیه السلام فرمود:
مهدی شب هنگام در مکّه ظاهر می شود، در حالی که پرچم رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و پیراهن و شمشیر او و علایم و نور و بیان را به همراه دارد. وقتی نماز عشا را به جا می آورد با صدای بلند می گوید:
اذکّرکم اللّه ایّها الناس، و مقامکم بین یدی ربّکم. فقد اتّخذ الحجّة و بعث الانبیاء و انزل الکتاب و امرکم ان لا تشرکوا به شیئاً و ان تحافظوا علی طاعته و طاعة رسوله، و ان تحیوا ما احیی القرآن و تمیتوا ما امات القرآن و تکونوا اعوانا علی اهدی و وزرا علی التقوی. فانّ الدّنیا قد دنا فناوها و زوالها و اذنت بالوداع و انّی ادعوکم الی اللّه و الی رسوله و العمل بکتابه و امامة الباطل و احیاء سنّتة.(222)
ای مردم! اینک در پیشگاه پروردگارتان خدا را به یاد شما می آورم، خدایی که حجّت را تمام کرد و پیامبران را برانگیخت و قرآن را نازل گرداند. و به شما فرمان داد که چیزی را شریک او قرار ندهید و بر اطاعت از او و رسولش کوشا باشید و آنچه را قرآن زنده کرد زنده کنید و آنچه را از میان برد بمیرانید و کمک کار بر هدایت و یاری دهنده بر تقوا باشید.
اکنون فنا و نابودی دنیا نزدیک شده است و بانگ وداع آن برخاسته است و من شما را به سوی خدا و رسولش و عمل به کتاب او و نابودی باطل و زنده کردن سنت رسول خدا دعوت می کنم.