فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

ه) فرو رفتن سپاه سفیانی در زمین

یکی از نشانه های حتمی ظهور امام عصر علیه السلام فرو رفتن سپاه سفیانی در بیابان های بین مکّه و مدینه است. وقتی سفیانی از ظهور حضرت مهدی علیه السلام آگاه می گردد، سپاهی به سوی او در مدینه می فرستد تا با کشتن آن حضرت ختم مهدویت را اعلام کند. به نظر می رسد این خواسته همه استعمارگران و مخالفان و معاندان قدرتمند هنگامه ظهور است که ناکام می ماند. وقتی سپاه اعزامی سفیانی به مدینه می رسند می فهمند که حضرت مهدی علیه اسلام به مکّه رفته است. از این رو راهی مکّه می شوند تا با او وارد جنگ شوند. امّا به جز دو نفر از آنها همه در دشت میان مدینه و مکّه در زمین فرو می روند. البته فرو رفتن لشکر سفیانی یک حادثه عادی نیست بلکه به فرمان خدا آنها را در خود فرو می برد تا اراده الهی بر دشمنان آشکار گردد. امام صادق علیه السلام فرمود:
سالار ما قائم علیه السلام بر دیوار کعبه تکیه می دهد آن گاه مردی که چهره اش به عقب برگشته است نزد او می آید و می گوید: ای سرور من! بشارتی برای شما دارم. فرشته ای به من دستور داده است که نزد شما بیایم و هلاکت سپاه سفیانی را بشارت دهم. قائم علیه السلام به او می فرماید: ماجرای خود و برادرت را بیان کن.
آن مرد می گوید: من و برادرم در لشکر سفیانی بودیم و همه جا از دمشق تا بغداد را خراب کردیم و تل خاکی باقی گذاردیم. کوفه و مدینه را هم ویران کردیم و منبر پیامبر صلی اللّه و عیله و آله را هم شکستیم و مرکب های خود را در مسجد رسول اللّه بستیم. از آنجا برای تخریب خانه خدا و کشتن اهل آن خارج شدیم. امّا به دشت پهنی رسیدیم که استراحت کنیم، ناگاه کسی ندا داد؛ ای بیابان! ستمکاران را نابود گردان. در این هنگام زمین گشوده شد و تمام سپاه را بلعید و به خدا قسم کسی جز من و برادرم بر روی زمین باقی نماند. فرشته ای بر صورت ما زد و چهره ما چنان که می بینید برگشت و به برادرم گفت: وای بر تو! به سوی سفیانی در دمشق برو و او را از ظهور مهدی آل محمد علیهم السلام با خبر کن و بگو خداوند سپاهت را در میان مکّه و مدینه نابود ساخت. وبه من گفت: تو هم به مکّه نزد مهدی برو و او را به هلاکت ستمکاران بشارت ده و به دست او توبه کن که از تو می پذیرد. آن گاه فائم علیه السلام با دست خود بر چهره او می کشد و به حال اوّل باز می گردد و با او بیعت می کند و جزء یارانش می گردد.(174)

فصل هفتم: یاران امام مهدی علیه السلام

امام باقر علیه السلام:
گویا اصحاب قائم را می بینم که بر
مشرق و مغرب زمین مسلط گشته اند.(175)

یاران بلند آوازه فاتح جهان

در یک نگاه کلی یاران امام مهدی علیه السلام به دو دسته تقسیم می شوند. نیروهای فکری و اجرایی و یاران رزمی که او را در جنگ با دشمنان یاری می رسانند. البته عدّهای از اصحاب خاصّ حضرت که همان سیصد و سیزده نفر هستند از پیشگامان حرکت های رزمی و جهادی خواهند بود و با شمشیرهای اهدایی از سوی مولای خود که تفاوت چشمگیری با شمشیرهای عادی داشته و از کارایی فوق تصوری برخوردارند به مبارزه می پردازند.
یاران امام مهدی علیه السلام به انسان ها خلاصه نمی شوند بلکه بخشی از آنها فرشتگان هستند که با اعجاز، نهضت او را به پیش می برند.
امام صادق علیه السلام فرمود:
اولین کسی که با قائم بیعت می کند جبرئیل است.(176)
و در روایات آمده است جبرئیل از سمت راست و میکائیل از سمت چپ او حرکت می کنند(177) و از گروه هایی از فرشتگان که در خدمت منجی عالم هستند نام برده شده است.
برترین یاران مهدی علیه السلام همان سیصد و سیزده نفر هستند که از آنها به اصحاب مهدی علیه السلام نام برده می شود و نیروهای دیگر یاران رزمی او هستند که در فتح کشورها حضوری چشمگیر دارندو تا تحقق پیروزی اسلام در قالب لشکرهای آزادی بخش به امر آخرین جانشین رسول خدا صلی اللّه علیه و اله به مبارزه ادامه می دهند. آنها شیفته امام و مولای خویشند و مانند یاران امام حسین علیه السلام در کربلا با شهامت و فداکاری از امام خود و اهداف بلندی که دارد دفاع می کنند و تا رفع فتنه از جهان به حرکت های رزمی خود ادامه می دهند و در این میان برخی به درجه شهادت رسیده و عدّه ای می مانند و در حکومت عدالت گستر ولی عصر علیه السلام در رده ای پایین تر از اصحاب سیصد و سیزده نفر او خدمت خواهند کرد.