فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

عصر غم انگیز غیبت

عصر غیبت، عصر پنهانی حجّت خدا و غربت مؤمنان است. عصری است که غم و اندوه بر چهره جان آنان نشسته است. غم آنها، غم تنهایی، غم دوری، غم غربت، غم عزلت، غم ندیدن مولا و حاکمیت دشمنان خدا بر زمین است.
به راستی زمان غیبت چه اندوه بار است. حزن، آسمان دل ها را فرا گرفته و گرد غم بر چهره ها نشسته است. کاشانه منتظران غم انگیز است و آه دوری از حجّت خدا، جان ها را می گدازد. همه در انتظارند و درد انتظار چه غوغایی در دل ها ایجاد کرده است. دل ها گریان، اشک ها ریزان، چشم ها به راه، تا که در آسمان باز شود و جبرئیل علیه السلام مژده آمدن عزیز و سالار منتظران را در آسمان فریاد کند. امام رضا علیه السلام فرمود:
کم من مؤمن متأسّف حیران حزین عند فقدان الماء المعین.(81)
چه بسیار مؤمنانی که در نبود آب پاک و روان مهدی علیه السلام اندوهگین و گرسنه و محزونند.
آیا دوری از محبوب غم انگیز نیست، آن هم محبوبی که حجّت خدا باشد؟ این سخت است که انسان هر کسی را ببیند امّا مولای خود را نبیند، سخن هر کسی را بشنود امّا سخن مولای خود را نشنود و نداند او کجاست تا به سویش پر کشد و یا از کجا عبور کرده است تا گرد راهش را سرمه چشمش کند. آه، کجایند آنهایی که در فراقش می سوزند و چراغ یادش را همواره در دل روشن نگاه داشته اند چنان که رسول خدا صلس اللّه علیه و آله فرمود:
تحزن لفقده اهل الارض والسمّاء. فکم من مؤمن و مؤمنة متأسّف متهلّف حیران عند فقده.(82)
اهل زمین و آسمان در نبود او غمگینند، چه بسیار مردان و زنان مؤمنی که در نبود او در اندوه و افسوس و سرگردانی به سر می برند.
فدای آن عزیزی بشوم که دل عزیزان در فراقش می سوزد و لحظه ای از یاد دوستدارانش باز نمی ماند. پروردگارا! این شب طولانی غیبت را به پایان رسان و رخسار نورانی عزیز و محبوب ما را از پشت پرده غیبت آشکار ساز تا در پناهش آرام گیریم.یا ارحم الرحمین به حق محمّد و آله الطاهرین.

وظایف شیعه در زمان غیبت

شیعه در زمان غیبت آرام نمی گیرد، بی تحرک نیست، غفلت نمی کند و جذب فرهنگ مردود قبل از ظهور نمیگردد و ما در این بحث به برخی از وظایف مهم او اشاره می کنیم.

1- شناخت امام عصر علیه السلام

از وظایف مهم شیعه تلاش در جهت شناحت امام زمان علیه السلام است. کسی که امام عصر خود را بشناسد به توفیق بزرگی یار یافته است. زیرا با وجود این معرفت، در اوج بحران های فکری و اعتقادی جامعه که بسیاری از مردم را به گمراهی می کشاند منحرف نخواهد شد.
امام صادق علیه السلام فرمود:
امام خود را بشناس! وقتی او را شناختی، دیر و زود ظهور، آسیبی به تو نخواهد رساند.(83) و در روایت دیگری فرمود:
کسی که این امر را بشناسد و قبل از قیام قائم بمیرد مانند کسی که با او کشته شود به پاداش می رسد.(84)
منتظران آگاه، شقایقان عصر غیبت اند که در گرمای گدازنده فراق، رنگین شده اند و برای همین است که اجر شهیدی را دارند که در رکاب مولای خود جان می سپارند.
اثر دیگر این شناخت رهایی از مرگ جاهلیت است.
امام حسن عسکری علیه السلام فرمود:
من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیتة(85)
کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.
ازویژگی های مهم و ممتاز حضرت مهدی علیه السلام که باید مورد شناسایی قرار گیرد: امامت، عصمت، علم، حیات، طول عمر، غیبت، ظهور و قیام و حکومت جهانی اوست. شیعه معتقد است مهدی علیه السلام امام دوازدهم است که در پس پرده غیبت به سر می برد تا پس از آن که زمین را از ظلم و جور فرا گرفت ظهور کند و آن را پر از عدل و داد کند. او حجّت خدا، معصوم از خطا و آخرین جانشین رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و از نسل علی و فاطمه و فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است که خداوند انتقام از دشمنان اهل بیت علیهم السلام را به عهده او گزارده است.
رسول گرامی اسلام علیه السلام فرمود:
در شب معراج به سمت راست عرش نگاه کردم و علی، فاطمه و حسن و حسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی علیه السلام را دیدم و مهدی را در نور فراگیری مشاهده کردم. همه نماز می خواندند و مهدی در وسط آنها مانند ستاره ای درخشان بود. خداوند فرمود: ای محمد! اینها حجّت های من هستند و او مهدی علیه السلام انتقام گیرنده از میان عترت توست.(86)
ما در این بحث برخی از روایات اعتقادی را که به امامت، علم، عصمت و محبت او مربوط می شود نقل می کنیم و شناخت مسائل دیگر را به بخش های مختلف این کتاب وا می گذاریم.
پیامبر صلی اللّه علیه و آله فرمود:
امامان بعد از من دوازده نفرند که نه نفر آنها از نسل حسین می باشند. همه آنان امین و معصوم اند و مهدی این امت از ما اهل بیت است.(87)
و در حدیث دیگری فرمود:
خداوند نه امام پاک و معصوم از صلب حسین بیرون می آورد و مهدی این امت از ما اهل بیت است.(88)
و درباره امامت و برخی ویژگی های آن فرمود:
فهو امام، تقیّ، بارّ، رضیّ، هاد، مهدی.(89)
او امامی با تقوا، پاک، نیکوکار، مورد رضایت، هدایت کننده و هدایت شده است.
امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: به رسول خدا صلی اللّه عیله و آله عرض کردم: مرا از تعداد امامان بعد از خود آگاه گردان. حضرت در جواب فرمود: یا علی! آنها دوازده نفرند، اولین آنان تو هستی و آخرین آنها قائم است.(90)
هم چنین رسول خدا صلی اللّه علیه و آله درباره علم ائمه بعد از خود که آخرین آنها امام مهدی علیه السلام است فرمود:
دوازده امام، که نه نفر آنها از صلب حسین هستند پس از من به ولایت می رسند که خداوند علم و فهم مرا به آنها عطا کرده است.(91)
و امام باقر علیه السلام درباره علم او فرمود:
علم او به کتاب خدای -عزّ و جلّ- و سنّت پیامبرش صلی اللّه علیه و آله در قلب مهدی ما می روید همان گونه که خوشه از بهترین جای گیاه خود می روید.(92)
امّا خداوند درباره وجوب محبّت حضرت مهدی علیه السلام به پیامبرش فرمود: ای محمّد! او را دوست داشته باش که من، او و دوستدارانش را دوست می دارم.(93)
و پیامبر فرمود:
من احبّ ان یلقی اللّه و قد کمل ایمانه و حسن اسلامه فلیتولّ الحجّة صاحب الزّمان المنتظر.(94)
کسی که دوست دارد خدا را ملاقات کند در حالی که ایمانش کامل و اسلامش نیکو باشد حجّت منتظر، صاحب الزمان را دوست داشته باشد.
و در بخشی از خطبه خود در غدیر خم فرمود: ای مردم! من پیامبر شما، و علی جانشین من است.
آگاه باشید! آخرین امام از جانشینان من، مهدی قائم علیه السلام است.
آگاه باشید! او پیروز کننده دین خداست.
آگاه باشید! او انتقام گیرنده از ستمگران است.
آگاه باشید! او فتح کننده دژها و خراب کننده آنهاست.
آگاه باشید! او نابود کننده قبایل مشرکین است.
آگاه باشید! او انتقام گیرنده خون اولیاء خداست.
آگاه باشید! او یاری کننده دین خداست.
آگاه باشید! او نهر عظیمی از دریای ژرف ولایت است.
آگاه باشید! او دارندگان فضل و جهل را شناسایی می کند.
آگاه باشید! او برگزیده خداست.
آگاه باشید! او وارث همه دانش ها و مسلط بر آنهاست.
آگاه باشید! او خبر دهنده از پروردگار عزیز و بزرگ خود می باشد و ایمان به او را یادآوری می کند.
آگاه باشید! او دارای رشدی کامل و نظری استوار است.
آگاه باشید! اداره جهان به او واگذار شده است.
آگاه باشید! اوست که پیامبران پیشین به آمدنش بشارت داده اند.
آگاه باشید! او حجّت خداست که باقی می ماند و پس از او حجّت و امام دیگری نیست و حقی نیست مگر با او، و نوری نمی باشد مگر نزد او.
آگاه باشید! کسی بر او پیروز نخواهد شد.
آگاه باشید! او ولیّ خدا در روی زمین و داور او در میان بندگانش و امین او در پنهان و آشکار است.(95)
اگر چه شناخت امام زمان علیه السلام به عنوان یک وظیفه اصلی مطرح است امّا نباید از نظر دور داشت که مهدی شناسی مقدمه مهدی باوری و مهدی باوری مقدمه مهدی محوری است.