فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

حکمت گزینش نواب خاص

با حلول زمان غیبت کوتاه امام زمان علیه السلام افراد ممتاز و موجهّی به مسئولیت افتخارآمیز نیابت آن حضرت بار یافتند. تعیین این افراد و ارتباط با مردم، آثاری داشت که از جمله آنها اثبات وجود حضرت برای شیعیان و بلکه همه مسلمانان بود. اگر غیبت صغری نمی بود و به یک باره غیبت کبری آغاز می شد چه بسا مردم از وجود حجّت خدا بی اطلاع می ماندند و این سبب می گردید که اعتقاد به او نادیده گرفته شود و باور کنند از دنیا رفته و یا او را کشته اند و دشمنان نیز به فضای تردید و فتنه دامن می زدند و مسئله مهدویّت را به کلّی منتفی می کردند.
تعیین چهار نایب از سوی امام علیه السلام سبب گردید تا اصل موضوع غیبت و وجود ولیّ عصر علیه السلام و حیات او، در طول هفتاد سال تثبیت گردد و انتظار فرج که از ضروریات تشیع و بلکه اسلام است، آشکار شود و آثار مثبت آن جوامع اسلامی را فراگیرد. البتّه ادامه وضعیت غیبت صغری ممکن بود امّا لازم نبود، زیرا غیبت کوتاه جنبه مقدمی و زمینه سازی داشت و این کار در طول ده ها سال به خوبی اثبات گردید.

پایان عصر غیبت

بدون شک، شب غیبت به پایان می رسد و صبح ظهور فرا خواهد رسید و خدا می داند که آن زمان کی خواهد آمد. امّا آیا غیر از خدا هم کسی می داند پایان غیبت در چه تاریخی اتفاق خواهد افتاد؟
بنا بر حکمت الهی، پاسخ این سؤال را کسی جز خدا نمی داند و هر کسی هم زمانی برای آن تعیین کند سخن او راست نخواهد بود بلکه گمانی است که می برد یا دروغی است که می گوید.
رسول خدا صلی اللّه علیه و آله فرمود:
مثل قائم، مثل، قیامت است که جز خداوند کسی از وقت آن آگاهی ندارد. این واقعیت بر آسمان و زمین سنگین است و او ناگهانی خواهد
آمد.(67)
و امام باقر علیه السلام فرمود:
دروغ می گویند تعیین کنندگان وقت، دروغ می گویند تعیین کنندگان وقت، دروغ می گویند تعیین کنندگان وقت!(68)

دلایل عدم تعیین وقت ظهور

عدم بیان تاریخ ظهور از سوی خدای متعال دلایلی دارد که ما به چند مورد آن اشاره می کنیم.